Szalone akordy i rekordy

Festiwal Szalone Dni Muzyki 2012 ROSJA dobiegł końca. Genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz, przyciągnęła rekordową liczbę widzów. Frekwencja w Salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wyniosła ogółem 94%. W ciągu trzech dni w Teatrze znalazło się 22 960 słuchaczy, w namiocie na Placu Teatralnym 10 650 słuchaczy, natomiast w Akcji Labirynt poprzedzającej festiwal wzięło udział 3050 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych – w sumie 36 660 uczestników i słuchaczy. Stronę festiwalu odwiedziło ponad 188 000 osób, a profil na Facebooku zdobył ponad 1000 fanów.


Zainteresowanie festiwalem było tak ogromne, że mimo przearanżowania widowni w Sali Tołstoj – dostawienia w nocy, z soboty na niedzielę, 180 krzeseł i wznowienia sprzedaży, bilety skończyły się wczesnym popołudniem w niedzielę. Przez cały weekend przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową ustawiały się długie kolejki po bilety i do wejścia – jak przed prawdziwym koncertem rockowym! Tutaj jednak warto podkreślić wyjątkowy przekrój publiczności, niespotykany nigdzie indziej – od najmłodszych, jeszcze w wózkach i nosidełkach niemowlaków, przez młodzież, studentów, aż po osoby starsze. Dzięki głównemu przesłaniu festiwalu: „Muzyka klasyczna jest dla każdego”, oraz atmosferze jaką niesie on ze sobą, w salach teatru najliczniejszą grupę tworzyły młode osoby, które nie musiały przystrajać się w krawaty, muszki i eleganckie stroje wieczorowe. Choć byli i tacy.

„Niezmiernie cieszymy się z tak dużego sukcesu festiwalu i dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. To były doprawdy szalone dni, podczas których padały rekordy zainteresowania i frekwencji w Teatrze. Atmosfera, którą stworzyli zarówno wyśmienici artyści z całego świata oraz najzdolniejsza młodzież z Polski, jak i niezastąpiona publiczność, jest niepowtarzalna” – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia. „Coś się kończy, coś się zaczyna, więc nie tracąc chwili, zaczynamy już myśleć o kolejnym szaleństwie – za rok Szalone Dni Muzyki 2013 Francja i Hiszpania, na które już teraz gorąco zapraszam. Zapamiętajcie daty: 27-29 września 2013 r.” – dodaje Janusz Marynowski.

Na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpili artyści z 7 krajów: Francji, Gruzji, Libanu, Rosji, Uzbekistanu, Włoch oraz Polski, a wśród nich m.in. słynni soliści: Boris Berezovsky, Nikolai Lugansky, Abdel Rahman El Bacha, Nikita Boriso-Glebsky, Alexander Kniazev, Adrei Korobeinikov, dyrygenci: Dmitri Liss, Alexander Vedernikov, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, George Tchitchinadze, Aziz Shokhakimov, czy zespoły kameralne: Trio Wanderer, Kwartet Borodina.

Świetnie spisali się młodzi wykonawcy - przedstawiciele 10 najlepszych zespołów szkolnych, wybranych w konkursie wśród kilkudziesięciu szkół z całej Polski1. Eliminacje zostały zorganizowane dzięki współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występy w Salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej były dla zespołów szkolnych ogromnym wyróżnieniem. Dodatkowo zespoły te, jako słuchacze, bezpłatnie uczestniczyły w innych koncertach, podpatrując profesjonalistów zarówno z Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Filharmonii Narodowej, czy Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak i solistów i dyrygentów znanych na całym świecie. A także, bardzo uważnie, swoich kolegów z innych miast.

Bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających festiwalu cieszyły się jak zawsze koncerty Smykofonii. Swoich licznych wielbicieli znalazła też: Orkiestra Rogów Rosyjskich. Nadkomplet publiczności miał miejsce m.in. podczas koncertu specjalnego Motion Trio, gdzie w pierwszych rzędach, na swoich ulubionych krzesłach z prawie 50 warszawskich klubów zasiedli zwycięzcy zorganizowanej przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i JWT Warszawa „Gry o stołki”.

Festiwal zdobył również niemałą popularność wśród użytkowników portalu społecznościowego Facebook
, gdzie w ciągu miesiąca przyciągnął ponad 1000 fanów. Informacje umieszczane na portalu docierały średnio do 20 000 użytkowników tygodniowo, którzy tak komentowali festiwal: „Niech TE dni trwają wiecznie”, „To były dni :o) szkoda, że tylko raz w roku :o(”, „Świetny pomysł. Na następny rok będę z moją wnuczką!”, czy w końcu „w tym szaleństwie nawet trrrochę polubiłam facebook…”. Więcej na fun page’u: Szalone Dni Muzyki.

Organizatorzy festiwalu w Polsce dziękują uczestnikom za wspólne przeżycia w tym roku i już teraz zapraszają na wspaniałą przygodę z francuską i  hiszpańską muzyką klasyczną w przyszłym roku!

Francja 27 - 29 września 2013 Hiszpania

 
1Ostatecznie w gronie zwycięzców znalazło się osiem orkiestr, chór i kwintet akordeonowy z: Bielska-Białej (z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki), Bydgoszczy (z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina), Gdańska (z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Feliksa Nowowiejskiego), Krakowa (z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza), Lublina (z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego), Łodzi (z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki), Rzeszowa (z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego), Warszawy (z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina oraz z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego) i Wrocławia (z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego).
 




Szalone Dni Muzyki 2012 ROSJA:

• Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes), Fundacja "Ogrody Muzyczne", przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Instytutu Francuskiego w Warszawie oraz Instytutu Muzyki i Tańca
• Patronat Honorowy objęli: Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyna Szumilas, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler, Ambasador Rosji Pan Alexander Alekseev
• Sponsor Festiwalu: Auchan
• Partnerzy Festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Fundacja Sinfonia Varsovia, Pałac w Radziejowicach, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Ambasada Francji, JWT Warszawa, Blueberry, Carat, AMS, Cam Media, Digital Board, IDM net, SWOT, eBilet.pl, Renault, Silesia Music Center, Kawai, Weil Gotshal, Polservice, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Stolica, Zaiks
• Główny patron medialny Festiwalu: Radio RMF Classic
• Patroni medialni Festiwalu: TVP 2, TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio Kampus, Polityka, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice, Culture.plGazeta.pl Warszawa, Cameralmusic.pl

O La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki
„Szalone Dni Muzyki ROSJA” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w 2013 roku rozszerzy się na Kanadę i Chiny, a w kolejce czekają następne kraje. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku. Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („Chopin Open” w 2010 r.) oraz Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les Titans” w 2011 r.). Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 30 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 6 500 dzieci z warszawskich szkół podstawowych. Także w tym roku „Akcja Labirynt” poprzedziła Szalone Dni Muzyki.
www.follejournee.pl / www.szalonednimuzyki.pl



[galeria6]


Powiązane Video Wszystkie video

Chanelle Bednarczyk - Szalone Dni Muzyki
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
P.Tchaikovsky - "Souvenir de Florence" ( II Adagio cantabile e con moto)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Sosiński Kazimierz - Studium gry akordowej na gitarze, technika chwytów barré, akordy i ich symbole
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl