Stanisław Moniuszko

Ten urodzony w 1819 roku w Ubielu kompozytor w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Augusta Freyera w Warszawie. Następnie wyjechał do Mińska, gdzie udzielał mu lekcji Dominik Stefanowicz. W 1937 roku pojechał do Berlina, by doskonalić swoje zdolności oraz poszerzać wiedzę z zakresu harmonii, kontrapunktu, dyrygentury jak i instrumentacji. Tam również dyrygował chóry, akompaniował śpiewakom oraz studiował techniki dyrygentury.
Z Berlina udał się do Wilna, gdzie został organistą w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Tam Moniuszko w dużym stopniu przyczynił się do odrodzenia lokalnej muzyki. Zgromadził orkiestrę, która później towarzyszyła chórowi i wraz z którą mógł zaprezentować takie dzieła jak: „Requiem” Mozarta, „Stworzenie świata” oraz fragmenty oratoriów Haydna i oratorium „Św. Paweł” Mendelssohna. Następnie pojechał do Petersburga w celu zaprezentowania swoich własnych kompozycji. Został tam bardzo pozytywnie przyjęty i zaprzyjaźnił się z niektórymi rosyjskimi kompozytorami takimi jak: Michaił Glinka, Aleksandr Dargomyżski, Cesar Cui i Aleksandr Sierow.
W roku 1848 w Wilnie miała miejsce premiera dwuaktowej w tym momencie „Halki”, którą dyrygował artysta we własnej osobie. Dzięki sukcesowi nowej czteroaktowej wersji tej samej opery na premierze w Warszawie w 1858 roku artysta wyjechał do Francji i Niemiec. Po powrocie do kraju został pierwszym dyrygentem Polskiej Opery w Teatrze Wielkim. Jeszcze w tym samym roku zaprezentował jednoaktową operę „Flis”, po której w ciągu piętnastu lat pojawiały się nowe. Większość dyrygowanych przez niego oper były to jego własne kompozycje oprócz zaledwie kilku takich jak „Le cheval de bronze” i „Haydée” Daniela François Esprit Auber, którego muzyka wpłynęła na twórczość Moniuszki.
W 1862 roku artysta wybrał się do Paryża, gdzie miał nadzieję przedstawić swoje opery, lecz nigdy mu się to nie udało. Na dodatek trudna sytuacja polityczna oraz powstanie styczniowe nie sprzyjały rozwojowi sztuki i Moniuszko zwolnił tempo pracy. Niemniej jednak premiera „Strasznego dworu” w 1865 roku cieszyła się porównywalnym sukcesem co „Halka”. Inne znane dzieła tego kompozytora to „Hrabina”, „Verbum nobile”, „Paria”.
Muzyka Moniuszki cieszy się ogromnym uznaniem i jest powszechnie uznawana za przykładową muzykę słowiańską. Artsyta zmarł w 1872 roku w Warszawie, a jego pogrzeb, na którym pojawiły się tłumy, stał się narodową manifestacją polskości.

Polecamy prolog ze "Strasznego dworu" w wykonaniu Teatru Muzycznego w Lublinie.


Zachęcamy do wysłuchania "Prząśniczki" w wykonaniu Wandy Jakubowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej.


Ten sam utwór, z tym że na dwa fortepiany. Wykonuje duet Marek i Wacek.


Powiązane Video Wszystkie video

Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute
Stanis?aw Moniuszko - Bajka. Opowie?? zimowa, Conte d'hiver, fantasy overture
John Williams - Star Wars The Throne Room. The Force Awakens Tribute Performance
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Moniuszko Stanisław - Najpiękniejszy Moniuszko na fortepian
Line 6 POD GO Wireless procesor gitarowy
PWM Rni - Na polsk nut. Wybr utworw na fortepian
Toontrack EZX Blues biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer]2 klasyczne zestawy perkusyjne [Gretsch z 1970 roku oraz szwedzki Levin z 1940 roku], crash Paiste i Sabian, klasyczne talerze Zildjan A i K, partie perkusji zapisane w formacie MIDI

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl