Franciszek Liszt

Jeden z najwybitniejszych artystów epoki romantyzmu, znakomity kompozytor oraz pianista węgierski przyszedł na świat w 1811 roku w Raiding. Ojciec Franciszka służył na dworze Esterhazych i był zapalonym muzykiem. To od niego młody Liszt nauczył się gry na fortepianie. W wieku 9 lat dał swój pierwszy koncert na tym instrumencie. Zdolności chłopca zdumiały księcia, który postanowił sfinansować mu studia w Wiedniu. Tam studiował instrument u Carla Czernego i kompozycje u Antonio Salieri. Nastepnie wyjechał do Paryż, gdzie koncertował w Operze Paryskiej oraz do Londynu, tam zaś zagrał w Argyll Rooms.
Był bardzo znanym pianistą. Wprowadził wiele nowości do form muzycznych. To on był twórcą poematu symfonicznego i w taki sposób ostatecznie zdefiniował rapsodię. Jego znanymi poematami symfonicznymi są „Heroide funebre”, „Orfeusz”, „Hamlet”, „Hungaria”. Komponował również koncerty fortepianowe (np. I Koncert Es-dur) oraz wiele innych utworów na ten instrument, symfonie (np. Symfonia dantejska”), utwory religijne (np. Missa choralis). Natomiast jeśli chodzi o życie osobiste artysty to znany był jako kobieciarz oraz wiadomo było, że interesowała go religia, polityka oraz sztuka, w których szukał schronienia. Zmarł w 1886 w Bayreuth.

Rapsodia węgierska nr 1- Jung Lin


Poemat symfoniczny "Tasso"- Narodowa" Orkiestra Symfoniczna Tatarstanu

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Franciszek Liszt - Rapsodie w?gierskie cz.2
Franciszek Liszt - Transcendental Étude
Grigoras? Dinicu - Pacsirta (Skowronek)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
Rohema Percussion Liszt, batuta
Charvel Pro-Mod So-Cal Style 2 HH 2PT CM Natural Ash gitara elektryczna
Epiphone Joe Pass Emperor II VS gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl