Nowości na rynku wydawniczym, ciekawe polskie nagrania, a także wyróżnione i nagrodzone płyty.
Warszawska Opera Kameralna przezentuje wyjątkowy świąteczny album, na którym znalazło się dwanaście najpiękniejszych kolęd i pastorałek w niezwykłych aranżacjach, autorstwa Krzysztofa Herdzina z udziałem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.
Pierwszego grudnia miała najnowsza płyta Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod tytułem „CHRISTUS VINCIT – CAMERATA SILESIA SINGS PAWEŁ ŁUKASZEWSKI”.
To druga płyta wydana w tym roku przez Filharmonię Sudecką im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu i zarazem druga część jej projektu rozpoczętego w 2021 roku, dotyczącego twórczości Jana Adama Maklakiewicza – wybitnego polskiego kompozytora XX wieku.
Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu.
Już dziś premiera albumu maestro Łukasza Borowicza, laureata Nagrody Mediów Publicznych 2022. Na trzech płytach usłyszymy opery: „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz nagraną po raz pierwszy w historii „Zemstę za mur graniczny” Zygmunta Noskowskiego, opartą na komedii Aleksandra Fredry.
Na płycie, która jest drugim krążkiem Polish Cello Quartet, znalazł się wybór dzieł i gatunków kluczowych dla twórczości Chopina: mazurki, walce, preludia, nokturny i etiuda. Album zawiera transkrypcje na kwartet wiolonczelowy Chopinowskich utworów zamówione przez zespół u trojga kompozytorów: Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego.
„12 Fantazji gambowych” G. Ph. Telemanna w transkrypcji na współczesną altówkę jest dostępny w formacie Super Audio CD. Materiał źródłowy odnaleziono dopiero w 2015 roku, a aranżacja Michała Bryły jest w tym kontekście premierą światową. Album został doceniony najwyższymi ocenami w prasie branżowej oraz otrzymał prestiżową nagrodę Pizzicato Supersonic.
W przypadku różnych składów jazzowych najczęściej bez wielkiej przesady można mówić: supergrupa. Bez żadnej wątpliwości tyczy się to IMPROVISION QUARTET.
Polska szkoła jazzu już ponad pół wieku temu zdobyła uznanie wśród europejskich i światowych słuchaczy. Wciąż pojawiają się u nas nowe pokolenia muzyków, którzy tę chwalebną tradycję podtrzymują.
„Portraits of Nature” to tytuł płyty z muzyką Edvarda Griega i Fryderyka Chopina wydanej w ramach pilotażowej edycji programu VeloTalent, który promuje młodych, utalentowanych profesjonalistów w drodze na szczyt międzynarodowej kariery.
Po uznanym przez krytyków solowym debiucie „Dreamscapes”, światło dzienne ujrzał nowy konceptualny projekt Dobrawy Czocher. Podzielony na 3 części utwór „Biodiversity” został skomponowany na ensemble wiolonczelowy. W jego skład wchodzą trzy części: „Dawn”, „Daylight” oraz „At Night".
Z radością informujemy, że 24 listopada 2023 roku premierę będzie miał nowy album Narodowego Forum Muzyki, nagrany przez West Side Sinfoniettę. Na płycie, która jest już drugim krążkiem zespołu, znalazły się utwory jednego z najwybitniejszych kapelmistrzów drugiej połowy XIX wieku Benjamina Bilsego.
To niezwykle barwna i ciekawa płyta prezentująca popularne utwory, tym razem w nowej szacie brzmieniowej – na organach. „Poranek” Griega, „Marsz” Czajkowskiego – wykonany przez jednego muzyka? Dlaczego nie!
Dobrawa Czocher powraca z „Daylight”, drugą częścią swojej konceptualnej EP-ki „Biodiversity”. „Daylight” zaczyna się tam, gdzie skończył się „Dawn”, początkowo nieśmiało i powoli, jak zaczyna się dzień.
Z radością informujemy, że 15 września 2023 roku premierę ma nowy album Narodowego Forum Muzyki nagrany przez Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka – monograficzna płyta poświęcona dorobkowi Kaspara Förstera, jednego z najciekawszych twórców XVII wieku.
Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl