Fryderyk Chopin

Urodzony w 1810 roku w Żelazowej Woli, znakomity muzyk i kompozytor, który w pełni oddał się jednemu intrumentowi- fortepianowi. Dowodem tego są liczne ballady, etiudy, preludia oraz scherza napisane przez Chopina. Jego ojciec Francuz był nauczycielem, a jego matka Polka była światłą kobietą. W wieku 7 lat zaczął pobierać lekcji fortepianu u profesora Wojciecha Żywnego, a rok później podczas swojego recitalu zagrał skomplikowany koncert Adaberta Gyrowetza. W latach 1826-1829 uczył się w Warszawskim Konserwatorium.
W wieku 20 lat wyjechał z kraju na koncerty do Pragi, Drezna i Wiednia, a usłyszawszy o najeździe Rosjan na Polskę Chopin odmówił powrotu oraz grania w osaczonym kraju. Nigdy już nie wrócił do ojczyzny, choć jego twórczość nasycona jest elemantami polskimi. Chopin komponował mazurki, polonezy oraz inne tańce i pieśni polskie (np. 4 mazurki op 17, Polonez A-dur op. 50, Polonez As-dur op. 53, Życzenie G-dur), poprzez które pragnął pokazać miłość do swojego kraju. Co ciekawe muzyka Chopina, a mianowicie Polonez A-dur był puszczany przez polskie radio, by podnosić ducha Polaków, kiedy wojska Hitlera zbliżały się do Warszawy. Kiedy Polonez przestał brzmieć Polacy zrozumieli, że kraj na nowo został przejęty.
W końcu w 1831 roku przeprowadził się do Paryża, który podczas zaborów stał się sercem emigracji polskiej. Tam Chopin został szanowanym profesorem oraz pianistą i szybko zostałm otoczony przez znanych artstów oraz kompozytorów takich jak: Balzac, Berllini, Berlioz, Delacroix, Heine, Liszt, Schumann, którzy szybko docenili jego geniusz. Jego dzieła publikwane były w Paryżu, Lipsku i Londynie. Od 1836 walczył z gruźlicą, dlatego w roku 1848 wyjechał na koncerty do Manchesteru, Glasgow i Edynburgu w poszukiwaniu pieniędzy. Po roku powróciwszy do Paryża przegrał walkę z chorobą i został pochowany na paryskim cemntarzu Père Lachaise. Jego pogrzeb odbył się w kościele Św. Magdaleny, na którym pojawiły się tłumy ludzi. Serce artysty zaś umieszczone zostało w jego ojczyźnie- w kościele Św. Krzyża w Warszawie.
Muzyka Chopina charakteryzuje się niesamowitą lekkością oraz delikatnością, wykwintną harmonią oraz słodkimi i oryginalnymi melodiami. Jego twórczość wpłynęła na takich kompozytorów jak Franciszek Liszt, Richard Wagner, Siergiej Rachmaninow czy Clause Debussy. Większośc dzieł Chopina to utwory pisane na fortepian w tym dwa koncerty fortepianowe (I koncert fortepianowy e-moll op. 11 i II koncert fortepianowy f-moll op 21) napisane przez kompozytora jeszcze w Polsce, w którym fortepian jest instrumentem najważniejszym, orkiestra w tle jest niczym więcej niż akompaniamentem. Na uwagę zasługują również impromptu, kołysanki, fantazje, nokturny i ballady Chopina jak i Marsz Pogrzebowy oraz sonata wiolonczelowa g-moll op. 65, jeden z nielicznych utworów kameralnych napisanych przez tego kompozytora.

Zachęcamy do wysłuchania Poloneza A-dur w wykonaniu Janusza Olejniczaka.

https://www.youtube.com/watch?v=h8LFJ6So_ss

Następnym typowym przykładem muzyki Chopina jest Nokturn fis-moll, który prezentujemy w wykonaniu Jana Ekiera.


Natomiast ostatnim utworem, którym checielibysmy się z wami podzielić jest pieśń "Życzenie" w wykonaniu Elżbiety Szmytki i Malcolma Martineau.

https://www.youtube.com/watch?v=xU7RjGkOW4s


Chopin współcześnie

Proponujemy impresje w wykonaniu pianisty jazzowego - Leszka Możdżera na temat mazurków Szopena:


Powiązane Video Wszystkie video

Fryderyk Chopin - Nokturn Op. 9 Nr. 2
Fryderyk Chopin - koncert fortepianowy f-moll
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber
Młody Muzyk Roku: Paweł Stępień - flet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
MatMax ″Fryderyk″ flet prosty drewniany, palcowanie renesansowe
MatMax ″Fryderyk″ flet prosty drewniany, palcowanie barokowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl