Fryderyk Chopin

Urodzony w 1810 roku w Żelazowej Woli, znakomity muzyk i kompozytor, który w pełni oddał się jednemu intrumentowi- fortepianowi. Dowodem tego są liczne ballady, etiudy, preludia oraz scherza napisane przez Chopina. Jego ojciec Francuz był nauczycielem, a jego matka Polka była światłą kobietą. W wieku 7 lat zaczął pobierać lekcji fortepianu u profesora Wojciecha Żywnego, a rok później podczas swojego recitalu zagrał skomplikowany koncert Adaberta Gyrowetza. W latach 1826-1829 uczył się w Warszawskim Konserwatorium.
W wieku 20 lat wyjechał z kraju na koncerty do Pragi, Drezna i Wiednia, a usłyszawszy o najeździe Rosjan na Polskę Chopin odmówił powrotu oraz grania w osaczonym kraju. Nigdy już nie wrócił do ojczyzny, choć jego twórczość nasycona jest elemantami polskimi. Chopin komponował mazurki, polonezy oraz inne tańce i pieśni polskie (np. 4 mazurki op 17, Polonez A-dur op. 50, Polonez As-dur op. 53, Życzenie G-dur), poprzez które pragnął pokazać miłość do swojego kraju. Co ciekawe muzyka Chopina, a mianowicie Polonez A-dur był puszczany przez polskie radio, by podnosić ducha Polaków, kiedy wojska Hitlera zbliżały się do Warszawy. Kiedy Polonez przestał brzmieć Polacy zrozumieli, że kraj na nowo został przejęty.
W końcu w 1831 roku przeprowadził się do Paryża, który podczas zaborów stał się sercem emigracji polskiej. Tam Chopin został szanowanym profesorem oraz pianistą i szybko zostałm otoczony przez znanych artstów oraz kompozytorów takich jak: Balzac, Berllini, Berlioz, Delacroix, Heine, Liszt, Schumann, którzy szybko docenili jego geniusz. Jego dzieła publikwane były w Paryżu, Lipsku i Londynie. Od 1836 walczył z gruźlicą, dlatego w roku 1848 wyjechał na koncerty do Manchesteru, Glasgow i Edynburgu w poszukiwaniu pieniędzy. Po roku powróciwszy do Paryża przegrał walkę z chorobą i został pochowany na paryskim cemntarzu Père Lachaise. Jego pogrzeb odbył się w kościele Św. Magdaleny, na którym pojawiły się tłumy ludzi. Serce artysty zaś umieszczone zostało w jego ojczyźnie- w kościele Św. Krzyża w Warszawie.
Muzyka Chopina charakteryzuje się niesamowitą lekkością oraz delikatnością, wykwintną harmonią oraz słodkimi i oryginalnymi melodiami. Jego twórczość wpłynęła na takich kompozytorów jak Franciszek Liszt, Richard Wagner, Siergiej Rachmaninow czy Clause Debussy. Większośc dzieł Chopina to utwory pisane na fortepian w tym dwa koncerty fortepianowe (I koncert fortepianowy e-moll op. 11 i II koncert fortepianowy f-moll op 21) napisane przez kompozytora jeszcze w Polsce, w którym fortepian jest instrumentem najważniejszym, orkiestra w tle jest niczym więcej niż akompaniamentem. Na uwagę zasługują również impromptu, kołysanki, fantazje, nokturny i ballady Chopina jak i Marsz Pogrzebowy oraz sonata wiolonczelowa g-moll op. 65, jeden z nielicznych utworów kameralnych napisanych przez tego kompozytora.

Zachęcamy do wysłuchania Poloneza A-dur w wykonaniu Janusza Olejniczaka.

https://www.youtube.com/watch?v=h8LFJ6So_ss

Następnym typowym przykładem muzyki Chopina jest Nokturn fis-moll, który prezentujemy w wykonaniu Jana Ekiera.


Natomiast ostatnim utworem, którym checielibysmy się z wami podzielić jest pieśń "Życzenie" w wykonaniu Elżbiety Szmytki i Malcolma Martineau.

https://www.youtube.com/watch?v=xU7RjGkOW4s


Chopin współcześnie

Proponujemy impresje w wykonaniu pianisty jazzowego - Leszka Możdżera na temat mazurków Szopena:


Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Vladimir Ashkenazy: Nokturny Chopina
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Grigoras? Dinicu - Pacsirta (Skowronek)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
AN Drodowski Mirosaw ″Fryderyk Chopin na 2 gitary″ ksika
AN Drodowski Mirosaw - Fryderyk Chopin na gitar - ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl