1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Dymitr Szostakowicz
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Dymitr Szostakowicz

Dymitr Szostakowicz

szukaj w artykułach:
Ten kompozytor i pianista rosyjski przyszedł na świat w Petersburgu w 1906 roku. Pochodził z rodziny, w której sztuka miała znaczenie, jego matka była pianistką i to ona była jego pierwszą nauczycielką muzyki. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w Konserwatorium Leningradzkim, gdzie fortepianu uczył go L. Nikołajew, a kompozycji M. Steinberg.
W 1922 roku stracił ojca, co sprawiło, że odtąd musiał sam utrzymywać rodzinę grając na fortepianie. 2 lata później napisał swoją pierwszą symfonię- I symfonię f-moll, op. 10, dzięki której został zauważony w świecie muzyki. Kolejne dzieła takie jak opera „Nos” czy balet „Złoty wiek” potwierdziły talent młodego kompozytora. W wieku 21 lat otrzymał dyplom honorowy na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Lata '30 XX wieku to lata sukcesów. Niemniej jednak premiera opery „Lady Makbet mceńskiego powiatu” w 1934 roku całkowicie odwróciła losy kompozytora. Choć przyjęta bardzo dobrze przez publiczność opera ta nie spodobała się władzom i na ramach czasopisma „Pravda” została opisana jako niezgodna z założeniami muzyki sowieckiej, która przecież miała być muzyką prostą i zrozumiałą. Pomimo tego, iż na Zachodzie wraz z Prokofiewem uważany był za najbardziej reprezentatywnego kompozytora w Rosji to jego muzyka nie zawsze była doceniona w ojczyźnie.
Wraz ze skomponowaniem V i przede wszystkim patriotycznej VII symfonii „Leningrad” symbolu walki Rosjan z nazistowskim najeźdźcą artysta odzyskał prestiż w kraju. Natomiast po śmierci Stalina w 1953 roku styl Szostakowicza zmienił się, stał się znacznie bardziej osobisty, a utwory które wtedy powstały, głównie ostatnie symfonie oraz kwartety smyczkowe były idealną formą do wyrażania lęków oraz zmartwień autora. Znakomitymi dziełami z tego okresu są przede wszystkim „Pieśni lasu”, 24 preludia i fugi oraz XII symfonia b-moll „Babi Jar”.
Komponował utwory z każdego gatunku, napisał ich około 147. Jego twórczość wpłynęła na późniejszych kompozytorów takich jak Alfred Schnittke czy Edison Denisow. Zmarł w Moskwie w 1975 roku.

VII symfonia Leningrad- WDR Cologne Radio Symphony Orchestra


I koncert wiolonczelowy- M. Roztropowicz


XIII symfonia "Babi Jar"- New York Philcarmonic Orchestra
kategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl