Nikołaj Rimski-Korsakow

Nikołaj Rimski-Korsakow urodził się w 1844 roku w Tichwinie. Od dziecka uczył się gry na fortepianie, jednak początkowo nie zdecydował się kształcić w kierunku muzycznym i w wieku 12 lat wstąpił do Carskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Petersburgu. W międzyczasie jednak, zachęcony przez swojego nauczyciela fortepianu F. A. Canille podjął naukę kompozycji u Milija Bałakiriewa, przywódcy grupy młodych narodowych kompozytorów, wśród których znajdowali się Aleksandr Borodin, Cezar Cui oraz Modest Musorgski.

W 1868 roku skomponował pierwszą rosyjską operę narodową pt. „Pskowianka”. 3 lata później, nadal służąc w Marynarce, został profesorem Konserwatorium w Petersburgu, który to tytuł został mu tymczasowo odebrany w roku 1905 z powodu jego sprzeciwu wobec wprowadzenia nowych metod dyscyplinarnych w stosunku do studentów. Niemniej jednak, Rimski-Korsakow zachował stanowisko profesora w Konserwatorium aż do śmierci.

W latach 1874-1881 był dyrygentem koncertów organizowanych przez Darmową Szkołę Muzyczną, a od 1886 roku dyrygował Rosyjskie Koncerty Symfoniczne. Poświęcił również wiele czasu na zbieranie rosyjskich pieśni ludowych oraz na przeglądanie dzieł Michaiła Glinki, jak i instrumentację utworów swoich kolegów (np. „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina, „Kamiennego Gościa” Aleksandra Dargomyżskiego, „Borysa Gudnowa” czy „Chowańszczyznay” Modesta Musorgskiego).

W 1887 roku powrócił do kompozycji. Jego najznamienitsze dzieła powstały właśnie po tym roku. Były to m.in. symfonia „Kaprys Hiszpański”, suita symfoniczna i balet Szeherezada, opery: „Noc Wigilijna”, „Sadko”, „Bajka o Carze Saltanie”, z której to pochodzi słynny „Lot Trzmiela”, „Pan Wojewoda”, „Legenda o Niewidzialnym Grodzie Kiteziu i Dziewicy Fiewronii” czy „Zły Kogucik”, ukazujący jego poglądy polityczne.

Nikołaj Rimski-Korsakow był mistrzem orkiestracji. Jego twórczość symfoniczna wpłynęła na takich kompozytorów jak Claude Debussy czy Maurice Ravel. Jego styl zawiera głównie element narodowy połączony z rosyjską pieśnią ludową wzbogaconą śpiewem kościoła prawosławnego. Był wybitnym dyrygentem oraz pedagogiem, autorem wielu traktatów o instrumentacji i kompozycji. Zasłynął głównie ze swoich oper pełnych barw i harmonii. Zmarł w 1908 roku w Petersburgu.

„Kaprys Hiszpański” op. 34 w wykonaniu Orkiestry Kirova Teatru Marińskiego – Teatru Opery i Baletu w Petersburgu. Dyrygent: Walery Giergiew.

Adaggio z „Szeherezady” w wykonaniu Orkiestry i Baletu Teatru Marińskiego w Petersburgu. Główni tancerze: Igor Kolb i Jiyeon Ryu. Choreografia Michaił Fokin.

„Lot Trzmiela” w wykonaniu Das Kleine Wien Trio.


Powiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Miko?aj Rimski korsakow lot trzmiela - James Galway flet
Miko?aj Rimski korsakow lot trzmiela - gitara elektryczna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

ADAM Audio A77X A-Side monitor aktywny (lewy)
ADAM Audio A77X B-Side monitor aktywny (prawy)
AKG 5065706 nausznica prawa do AKG K52
AKG 5065506 nausznica lewa do AKG K52

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl