forma muzyczna – termin ten określa konstrukcję dzieła muzycznego z punktu widzenia współdziałania wszystkich jego elementów (rytmu, metrum, melodii, harmonii, dynamiki, agogiki i kolorystyki).
Od XIII wieku przez przeszło 5 następnych motet był jedną z najważniejszych form polifonicznych.
Msza jest formą liturgiczną o budowie cyklicznej, śpiewaną a capella bądź z akompaniamentem instrumentalnego obligatta lub nawet całej orkiestry. Msza zwyczajna czyli Ordinearium missae...
Fuga, z łaciny ucieczka, jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej skomplikowanych form muzycznych. Bazuje na rozwinięciu jednego tematu, używając techniki kontrapunktu.
Ten dostojny taniec rozpoczynający i kończący niegdyś ważne uroczystości, bale, a obecnie studniówki swój początek zawdzięcza tańcu ludowemu...
Jest to krótki, zazwyczaj bez określonej wewntrznej struktury utwór, który może służyć jako wstęp do kolejnych części większego oraz bardziej skomplikowanego dzieła.
Forma muzyczna powstała w epoce romantyzmu, której pochodzenie jest pozamuzyczne, tzn. wywodzi się z dzieł literackich bądź tradycyjnych opowieści.
Jedną z najważniejszych form powstałych w epoce baroku jest suita. Jest to seria tańców, które wraz z Bachem i Heandlem zostały uporządkowane w następujące cztery główne tańce...
Słowo symfonia wywodzi się z greki z syn- i phone, słowa które używane było przez greków do zdefiniowania konceptów dotyczących „zgodności”. Od XVIII wieku termin ten zaczął być używany odnośnie formy muzycznej wywodzącej się głównie z sonaty, alei również z preludia, suity i uwertury.
Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl