1. Start
  2. Artykuły
  3. Instrumenty muzyczne
  4. Instrumenty strunowe
  5. Wiolonczela
ARTYKUŁ: Instrumenty strunowe - Wiolonczela

Wiolonczela

szukaj w artykułach:
Instrument smyczkowy wywodzący się z violi da braccio powstał mniej więcej około roku 1560 niedługo po pojawieniu się skrzypiec. Niestety jednak wiolonczela nie miała tyle szczęścia co skrzypce, w cieniu swojej rywalki violi da gamby musiała sporo poczekać zanim stała się uznana przez muzyków. Pierwszy utwór solowy zadedykowany temu instrumentowi pojawił sie około 1689 roku. Był to ”Ricercare e canzioni” autorstwa Domenico Gabrielli oraz Sonare de Jacchini. W rzeczywistości to właśnie Gabrielli uznawany jest za pierwszego kompozytora, który napisał dzieła na wiolonczelę solo, były to cztery sonaty na wiolonczelę i basso continuo, siedem ricercari oraz kanon na dwie wiolonczele. Niemniej jednak ten instrument basowy awansował do grona instrumentów solowych dopiero dzięki staraniom Boccheriniego, a zaczął być doceniany w orkiestrze w czasach Beethovena.
Budowa wiolonczeli podbna jest do pozostałych instrumentów z jej rodziny- skrzypiec, altówki, kontrabasu. Posiada pudło rezonansowe, szyjkę zakończoną ślimakiem, mostek oraz cztery struny C, G, d, a, które strojone są kołkami umieszczonymi w górnej części instrumentu. Jedyne co zmieniło się w budowie wiolonczeli w przeciągu lat to struny, które wykonywane były niegdyś z jelit zwierzęcych, tkanych linek bądź srebra. Natomiast obecnie wykonywane są przede wszystkim ze stali.


BAROK

Domenico Gabrielli sonata g-moll. Wykonują: Roel Dieltiens, Richte van der Meer, Konrad Junghänel, Robert Kohnen.KLASYCYZM

Luiggi Boccherini koncert wiolonczelowy nr 1 B-dur. Wiolonczela Jacqueline du Pre.ROMANTYZM

Robert Schumann koncert wiolonczelowy a-moll. Wykonanie: Xenia Jankovic oraz Filharmonia Słoweńska.WIEK XX

Krzysztof Penderecki "Per Slava"- Guillermo Pastrana.TANGO

Astor Piazzolla Le Grand Tango- Mścisław Roztropowicz.BEZ SMYCZKA RÓWNIEŻ DA SIĘ GRAĆ

Karaibskie rytmy Aarona MinkiegoWIOLONCZELA NA ROCKOWO

Edward Grieg "W grocie króla gór" w wykonaniu kwartetu Apocalyptica.
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl