Sierpień w Pardon, To Tu

Koncert "Shy Albatross" [N. Przybysz / R. Rogiński / M. Pękala / H. Zemler], Wt. 12.08.2014, godz. 20:30, wstęp 25 zł

Pierwotnie koncert miał się odbyć w połowie czerwca. Z przyczyn niezależnych jednak dopiero teraz mamy zaszczyt gościć na naszej scenie - na pierwszym warszawskim koncercie - powołany przez gitarzystę i kompozytora Raphael'a Rogińskiego zespół "Shy Albatross" z niesamowitą Natalią Przybysz na wokalu, wybitnym Miłoszem Pękałą na wibrafonie i Hubertem Zemlerem na perkusji. Zapraszamy bardzo serdecznie!!


Natalia Przybysz – śpiew
Raphael Rogiński – gitara, mandolina, ngoni
Miłosz Pękala - wibrafon, santur, instr.perkusyjne
Hubert Zemler - perkusja, balafon, instr.perkusyjne

Zespół Shy Albatross, powołany przez Raphaela Rogińskiego, to łączące muzycznie różne kultury - medium. Teksty zaczerpnięte z tradycji opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Łącznikiem jest kultura Ameryki w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub jako niewolnice. Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży; usłyszymy tu cymbały, balafon, gitarę, mandolinę, wibrafon i inne. Tak samo stylistycznie słyszymy tu bluesa by doszukać się w nim muzyki afryki, a irlandzkie romanse mieszają się z muzyką najdalszej prerii.

www.facebook.com/events/697924756924136/

Koncert "2 Nights with Fennesz", Wt. & Śr. 19. / 20.08.2014, g. 20:30 [Jedyne Koncerty w Polsce], wstęp 40 zł

Fennesz. - jeden z tych artystów, którego twórczość śledzimy świadomie prawie od początku jego kariery. Ciągle zaskakuje, idzie swoją drogą - słychać to choćby przy współpracy z Ryuichi Sakamoto, Sparklehorse i Jim O'Rourke. Mówi się ze w jego muzyce można odnaleźć inspiracje z takich muzycznych kolaboracji jak pomiędzy Robertem Fripp'em i Brianem Eno, a jednak jest swoim własnym mistrzem, czego jego najnowsza płyta 'Bécs' jest na to ostatecznym dowodem. Nie ukrywamy, ze jesteśmy bardzo szczęśliwi, ze możemy naszych gości zaprosić na to spotkanie z jednym z najważniejszych przedstawicieli współczesnego ambientu.

Christian Fennesz - austriacki muzyk, kompozytor i improwizator. Pochodzi z Wiednia, gdzie studiował etnologię i muzykologię. Karierę muzyczną rozpoczął jako gitarzysta w grupie Blank. W 1988 wraz z Haraldem Adrianem (bas, saksofon) i Siegfriedem Schmidem (perkusja) założył eksperymentalny Maische, w którym był także wokalistą. Był to jeden z ciekawszych zespołów wiedeńskiego undergroundu późnych lat 80-tych. Muzycy inspirowali się głównie brzmieniem Sonic Youth i My Bloody Valentine, stosując niezbyt jeszcze wówczas popularną wśród odbiorców rocka swobodną improwizację i granie instrumentalne. Po opuszczeniu zespołu Fennesz związał się z wiedeńską scenę techno, by z czasem stać się kluczową postacią sceny IDM i sceny elektronicznej. W latach 1994-1995 był producentem grupy Play the Tracks off. W roku 1995 wspólnie z brytyjskim muzykiem Colinem Newmanen i Scannerem pracował nad płytą dla wytwórni Syntactic, a w 1996 wraz z Christofem Kurzmannem współtowrzył zespół Orchester 33 1/3, Współpracował również z grupą Gangart nad projektem „Zu Hause”.

W połowie lat 90-tych Fennesz zaczął grać sam, korzystając z laptopa, a gitarę, zarówno elektryczną jak i akustyczną, traktował odtąd głównie jako źródło sampli. Pierwszą solową płytę "Hotel Paral.lel" wydał w wytwórni Mego (1997), w której ukazała się jeszcze "Endless Summer" (2001).

Grywał między innymi z Polwechsel, Christoph Kurzmann, Stephan Mathieu, Ekkehard Ehlers, Rosy Parlane czy wreszcie z brytyjską ikoną elektroakustycznej improwizacji Keith Rowe. Wraz z Peterem Rehbergiem i Jimem O'Rourke tworzy trio Fenn O'Berg, jest też członkiem supergrupy MIMEO. Koncertował również u boku Mike'a Pattona (m.in. w Warszawie). Częsty gość festiwali takich jak Hyperstrings (Wiedeń, 1996), Ars Electronica (Linz), Music Unlimited (Wels, Austria), Sonar (Barcelona), Konfrontationen (Nickelsdorf, Austria), LMC Festival, Musikprotokoll (Graz, Austria), Amplify. Wielokrotnie nagradzany, m.in. stypendium dla kompozytorów landu Burgenland w 1995, nagrodą Gustava Mahlera ufundowaną przez miasto Klagenfurt oraz nagrodą Prix Ars Electronica. Stworzył muzykę do filmów "Beyond the Ocean" (1999), "Gelbe Kirschen" (2000), "Blue Moon" (2002), „Platform#09 Chicago loop” (2005), Film ist a girl & a gun (2009), „The Beginning and the End of All Things” (2012)

Od 2004 roku występuje także z gitarą, filtrując dźwięki generowane przez instrument i komputer przez wzmacniacz skonstruowany specjalnie na jego potrzeby. Skomponował utwór "Fire in the Forest" na album "Blemish" Davida Sylviana, a brytyjski wokalista zaśpiewał na jego płycie "Venice", wydanej w 2004 już pod szyldem Touch. Ta sama oficyna wydała też efekty jego współpracy z Ryuichi Sakamoto: albumy "Cendre" (2007) oraz "Black Sea" (2008). Kolaborował z amerykańską formacją Sparklehorse i nagrał z Markiem Linkousem albumu "In the Fishtank" (Konkurrent, 2009), przedostatnim albumem studyjnym jest Szampler (2010).

www.facebook.com/events/325209647641356/

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - klub festiwalowy Pardon, To Tu, Sb.-Nd. 23-31.08.2014, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

23 SIERPNIA 2014, sobota godz. 12:00 – 15:00 „Latawce Singera” – warsztaty plastyczne dla dzieci”

Przygotowane w ramach „Kropka w kropkę”, autorskiego projektu Doroty Pasek i Katarzyny Cecot. Projekt współtworzy z nimi Marika Nowak, będąca również absolwentką wydziału rzeźby na warszawskiej uczelni artystycznej. Pewnego dnia postanowiłyśmy, że podzielimy się z innymi tym co w życiu wychodzi nam najlepiej, czyli... kreatywnym podejściem do otaczającego nas świata. Chcemy zarażać wszystkich pasją do kultury i sztuki! – mówią prowadzące, a ich projekt tym właśnie jest – wyrazem chęci podzielenia się twórczą pasją z najmłodszymi odkrywcami. Warsztaty pomagają rozwijać zdolności manualne maluchów oraz odkrywać talenty i możliwości, jakie kryją się w każdym dziecku. Każde zajęcia przybliżają im różnorodne techniki artystyczne, a co najważniejsze – każde są niepowtarzalne i pełne okazji do świetnej zabawy!

Zajęcia organizowane specjalnie na Festiwal Warszawa Singera w klubie festiwalowym „Pardon, To Tu” mają przybliżyć dzieciom kulturę żydowską – tak ważną w tkance wspólnego miasta.


24 SIERPNIA 2014, niedziela godz. 14:00 „Sam Spiegel / Otto Preminger“ – wykład Andrzeja Krakowskiego.

Pierwszy, urodzony w Jarosławiu, zanim został najwybitniejszym producentem w historii filmu amerykańskiego, zaliczył pobyty w więzieniach w każdym kraju, do którego zawitał. Drugi, urodzony w Wiśnicy koło Czernowic, obalił hegemonię wielkich wytwórni, MacCarthyzm, cenzurę i bariery rasowe w Hollywood. Lubili się i czubili. Łączyły ich wspólna młodość w Galicji i Wiedniu oraz paskudne charaktery. Pomagając sobie wzajemnie, stworzyli takie dzieła, jak „Afrykańska królowa“, „Most na rzece Kwai“, „Lawrence z Arabii“, „Porgy & Bess“, „Anatomia morderstwa“, „Exodus“ i wiele innych. Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię 18 „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek.

25 SIERPNIA 2014, poniedziałek godz. 20:00 „Ceratitis Capitata” – koncert prapremierowy Pawła Szamburskiego.

Koncert prezentującego najnowszy solowy album „Ceratitis Capitata”. Paweł Szamburski – klarnecista, improwizator od lat związany z warszawskim środowiskiem Lado Abc – w ostatnim czasie w swojej pracy solowej skoncentrował się na tradycyjnych śpiewach jednogłosowych oraz elementach liturgicznych wielkich religii basenu Morza Śródziemnego. Artysta czerpie i odnosi się do motywów melodycznych oraz ornamentyki - chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do
ludzkiego głosu, pozwala na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewów różnych tradycji i kultur. Artysta mimo oczywistych dyferencji stara się odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną, duchową spójność.

25 SIERPNIA 2014, poniedziałek godz. 22:00 Koncert otwierający Singer Jazz Festival: Harold Rubin (Izrael) & Mikołaj Trzaska (Polska).

Podczas tego wyjątkowego koncertu dwaj czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska połączą swoje siły i zaprezentują nowy, wspólnie nagrany album.

Harold Rubin już w latach 50. grał jazz z czołowymi czarnoskórymi muzykami w Johannesburgu, skąd pochodzi. Po przymusowym opuszczeniu RPA w 1963 r. zamieszkał w Izraelu, gdzie do grania wrócił w końcu lat 70. Kilka lat później wraz z Markiem Smulianen założył legendarny kwartet Zaviot, z którym występował na festiwalach i scenach klubowych Izraela i Europy. Od początku zmierzał w kierunku muzyki improwizowanej – taką muzykę grał m.in. z Cecilem Taylorem, Michelem Portalem i Johnem Carterem. Wciąż poszukuje nowych inspiracji, dlatego chętnie występuje z młodymi muzykami, ostatnio m.in. z Jeanem Claude’em Jonesem i Assifem Tsaharem.

Mikołaj Trzaska wybitny saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Zaczynał od samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym w końcówce lat 80., a dziś ma w swoim dorobku udział w niezliczonej ilości projektów muzycznych, które współtworzył, lub w których występował u boku m.in. Tymona Tymańskiego, Jurija Andruchowycza, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Raphaela Rogińskiego, Clemetine Gasser, Petera Brötzmanna, Braci Oleś, Lestera Bowie’ego, Kena Vandermarka, Joe’go McPhee, Fisza i Emade, a takżedyskografię obejmującą ponad 40 pozycji. W założonych w ubiegłej dekadzie projektach Ircha i Shofar zwrócił się w stronę tradycyjnej muzyki żydowskiej. Jest też autorem muzyki filmowej, m.in. do pięciu filmów Wojciecha Smarzowskiego. Choć koncertuje na całym świecie, jest związany z Gdańskiem, gdzie się urodził, studiował i obecnie mieszka, prowadząc wraz z żoną wydawnictwo Kilogram Records.

26 SIERPNIA 2014, wtorek godz. 22:00 Singer Jazz Festival: „Spirit of Nadir” – Marcin i Bartłomiej Oleś DUO (Polska) oraz gość specjalny – Harold Rubin (Izrael).

Projekt „Spirit of Nadir” to pełna kulturowych odniesień fuzja jazzu, muzyki żydowskiej, arabskiej, unikalnych brzmień, wirtuozerii, będąca magiczną wędrówką przez świat dźwięków orientu. To dziesięcioczęściowa suita składająca się z zaaranżowanych na kontrabas i instrumenty perkusyjne tradycyjnych motywów z pieśni sefardyjskich i aszkenazyjskich oraz autorskich kompozycji inspirowanych muzyką żydowską. Projekt jest także kontynuacją dotychczasowych poszukiwań twórczych braci Oleś, poszerzających język jazzu nie tylko o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej, ale również o muzykę etniczną. Muzycy improwizują z udziałem legendarnego klarnecisty izraelskiego – Harolda Rubina.

Bracia Marcin (kontrabasista) i Bartłomiej Oleś (perkusista) – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn Jazz Zeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Erika Friedlandera, Chrisa Speeda, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego, Jorgosa Skoliasa i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.

27 SIERPNIA 2014, środa godz. 22:00 Singer Jazz Festival: New Trio (Polska) z gościnnym udziałem Daniela Zamira (Izrael) & Jam Session z polskimi muzykami jazzowymi.

W pierwszej części wieczoru wspaniałe polskie trio wystąpi z fenomenalnym izraelskim saksofonistą młodego pokolenia Danielem Zamirem. Na zakończenie wieczoru do wspólnego jam session dołączą też inni polscy muzycy jazzowi. New Trio założyli bracia Jan i Mateusz Smoczyńscy. Jan na stałe występuje z zespołami Urszuli Dudziak, Kayah i Michała Urbaniaka, jest też właścicielem Studia Tokarnia. Mateusz jest współzałożycielem Atom String Quartet; od dwóch lat mieszka w San Francisco, gdzie współpracuje z legendarnym Turtle Island Quartet (zdobywcą dwóch nagród Grammy). Towarzyszy im perkusista Michał Miśkiewicz, znany głównie ze współpracy z Tomaszem Stańko i trio Marcina Wasilewskiego. New Trio ma swoim koncie dwie znakomite płyty, w tym jedną nominowaną do Fryderyka. Muzycy wykonują głównie własne, utrzymane w stylu postcoltrane’owskim kompozycje. Oryginalne połączenie skrzypiec (Mateusz), organów Hammonda (Jan) i perkusji sprawia, że wszystkie wykonywane i nagrywane przez nich utwory mają zawsze niepowtarzalne brzmienie i klimat.

28 SIERPNIA 2014, czwartek godz. 18:30 Koncert Christian Dawid (Niemcy) & DJ Lenar (Polska) Duo

Christian Dawid – światowej sławy klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Występował na scenach Ameryki Północnej, Europy i Japonii, grał m.in. z Bobanem Markovicem, Frankiem Londonem, Lorinem Sklambergiem i Shurą Lipovsky. Obecnie występuje m.in. z ukraińską orkiestrą dętą Konsonans Retro, Trio Yas i The Others Europeans Band. Zrealizował projekt nagrania oryginalnej muzyki legendarnego śpiewaka jidysz, Arkady’ego Gendlera. Skomponował i nagrał muzykę do głośnego filmu „Boris Dorfman – A Mentsh”.

DJ Lenar – muzyk i reżyser dźwięku, twórca fenomenalnych kolaży dźwiękowych. Składniki do nich czerpie ze wszelkich gatunków muzycznych, filmów oraz field recordingu. Grając, korzysta z gramofonu, loopstacji i płyt winylowych. Jego publikacje to m.in. DJ Lenar „Re: PRES”, Frédéric Blondy & DJ Lenar „Play Mauricio Kagel Ludwig van” czy nagrana w duecie z Raphaelem Rogińskim płyta Sisters „The Mono”. Jest twórcą muzyki do przedstawień teatralnych t.j. „AutoDaFe” (Teatr Stary w Krakowie), „Natan Mędrzec” (Teatr Narodowy). Jako reżyser dźwięku udźwiękawia przede wszystkim filmy dokumentalne.

28 SIERPNIA 2014, czwartek, godz. 22:30 Koncert zamykający Singer Jazz Festival: Jachna/ Urowski/ Olszewski Trio (Polska) & Harold Rubin (Izrael)

Młody polski trębacz Wojciech Jachna zagra ze swoim trio projekt, na który składają się jazzowe improwizacje oparte na starej muzyce chasydzkiej. Drugim punktem programu będą improwizacje z legendarnym klarnecistą Haroldem Rubinem.

Wojciech Jachna – polski muzyk jazzowy, trębacz. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych, później zainteresował się jazzem i reggae. Uczestniczył w nagraniach do prawie 20 płyt, współpracując z wieloma formacjami, m.in. Dubska, Mordy, Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Quintet/Sextet, duet Jachna/Buhl oraz Innercity Ensemble. Obecnie na bydgoskiej Akademii Muzycznej studiuje muzykę jazzową i rozrywkową.

Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zdobywca nagród w konkursach jazzowych, takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 11 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz (Kamiński, Pater, Urowski, Gorzycki). Współpracował: Akineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Quintet, Maciej Fortuna, Jerzy Główczewski, Piotr Damasiewicz, Bente Kahan, Carolyn Dorfman. Ostatnio można go usłyszeć na płycie Freeway Quintet „This is no ordinary Jazz”.
Max Olszewski – perkusista, absolwent bydgoskiej Szkoły Muzycznej w klasie Mirosława Żyty, student na wydziale jazzowym Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku został laureatem I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tommorrow w Opolu. Miał przyjemność współpracować z takimi postaciami jak m.in.: M. Niesiołowski, M. Pijarowski, T. Wojciechowski, J. Muniak, K. Herdzin, M. Jakabcic. Członek wielu zespołów skłaniających się w stronę szeroko pojętego jazzu czy muzyki klasycznej.

31 SIERPNIA 2014, niedziela godz. 14:00 Koncert – Alan Bern (US) & Paweł Szamburski Duo

Alan Bern – jeden z najznakomitszych pianistów, akordeonistów i kompozytorów współczesnej muzyki żydowskiej. W 1989 roku założył kapelę klezmerską Brave Old World, później współtworzył trio Bern, Brody & Rodach, występował też m.in. z Itzhakiem Perlmanem, Andym Statmanem oraz zespołem Klezmatics. Od 2008 roku koncertuje z założoną przez siebie grupą The Others Europeans Band. Jest założycielem i dyrektorem programowym festiwalu Yiddish Summer w Weimarze. Jako muzyk i pedagog brał udział w wielu festiwalach Klez-Kanada w Montrealu, Klezfest w Londynie czy YiddishFest Moskwie. Jego utwory były nagradzane w Europie, USA i Izraelu.

Paweł Szamburski – klarnecista, improwizator związany z warszawskim środowiskiem Lado Abc. Współpracuje z kwartetem klarnetowym Ircha, zespołem Cukunft czy SzaZa. Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym – dla teatru, kina niemego, słuchowisk czy tańca współczesnego.

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]
SOLO ALBUM - Justyna Philipp
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Dunlop 229 rurka do gry ″slide″ do gitary - may slide z ″rzepem″ umoliwia rwnoczesn gr palcem
Ibanez NBUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl