Jedną z najważniejszych form powstałych w epoce baroku jest suita. Jest to seria tańców, które wraz z Bachem i Heandlem zostały uporządkowane w następujące cztery główne tańce...
Ten kompozytor i teoretyk działający w epoce romantyzmu urodził się w Lipsku w roku 1813. Muzyką zaczął interesować się po wsyłuchaniu dzieł Beethovena oraz Webera. Jego pierwsze dzieło- uwertyrę orkiestrową można było usłyszeć w Lipsku, kiedy artysta ten miał 16 lat.
I tak po dusznym i burzowym lecie wreszcie weszła na scenę jesień. Wkroczyła, jak to ona, długim, posuwistym krokiem, powiewając peleryną kolorowych liści, mrucząc pod nosem smętne melodie – zapowiedź zimowych ciemności. Uwerturą jesieni jest karnawał kolorów i światła...
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Johann Sebastian Bach był jednym z najwybitniejszych kompozytorów barokowych. Jego Suity orkiestrowe, takie jak nr 2 BWV 1067, są uznawane za arcydzieła tego gatunku. Utwór ten rozpoczyna się od Uwertury, której nagranie mamy okazję obejrzeć. Orkiestra wykonująca tę Suitę to Orkiestra Historyczna, której liderką jest Martyna Pastuszka, a menadżerem - Artur Malke. W roli solisty na flecie poprzecznym (traverso) występuje Georges Barthel. To nagranie pochodzi z koncertu finałowego Festiwalu "Musica Poetica" w Tarnowie, który odbył się 23 marca 2013 roku. Orkiestra Historyczna składa się z utalentowanych muzyków. Martyna Pastuszka pełni w niej rolę koncertmistrza, a skrzypce wykonują Adam Pastuszka, Alicja Sierpińska, Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Malke i Marzena Biwo. Dominika Małecka zagrała na altówce, Bartosz Kokosza na wiolonczeli, a Stanisław Smołka na kontrabasie. Na klawesynie zagrała Anna Firlus. Nagranie zostało udostępnione przez firmę audio-video Produktownia, która zapewniła wysoką jakość dźwięku i obrazu. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Produktownii oraz strony Orkiestry Historycznej na Facebooku, gdzie można znaleźć więcej informacji o ich działalności. W razie pytań można skontaktować się z Orkiestrą Hisztorczną drogą mailową. Ten koncert jest doskonałym przykładem wykonania utworu barokowego przez zespół historyczny. Surowość brzmienia i dbałość o autentyczność wykonania sprawiają, że to nagranie jest wyjątkowe. Mamy tu możliwość przyswojenia sobie nie tylko samej muzyki Bacha, ale także sposobu, w jaki była ona wykonywana w czasach kompozytora.
Ta wersja Suity orkiestrowej nr 2 J.S. Bacha jest absolutnie genialna! Orkiestra Historyczna wykonuje to arcydzieło z pasją i elegancją. Georges Barthel doskonale wirtuozuje na traverso, dodając do utworu niepowtarzalnego czaru. Koncert z Festiwalu "Musica Poetica" w Tarnowie był zapierający dech w piersiach. Dziękujemy za tę niezapomnianą interpretację!