1. Start
  2. Artykuły
  3. Instrumenty muzyczne
  4. Instrumenty strunowe
  5. GITARA
ARTYKUŁ: Instrumenty strunowe - GITARA

GITARA

szukaj w artykułach:
Gitara to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony instrument na świecie. Należy do rodziny instrumentów strunowych, a jej korzenie nie są dokładnie znane. Istnieje teoria, iż przodkiem gitary jest tar (lutnia perska), który przybył do Europy wraz z najazdem arabów, a zatem miał silny wpływ na ziemiach hiszpańskich. Z drugiej strony uważa się również, że gitara może pochodzić ze Starożytnej Grecji, gdzie istniał podobny instrument o 4 strunach i prostych bokach, który później został skopiowany i zmodyfikowany przez Rzymian. Wiadomo jednak, że w XIII wieku na terenie współczesnej Hiszpanii współistniały dwa rodzaje gitary, tzw. gitara łacińska oraz gitara mauretańska. Później pojawiły się różne rodzaje vihueli. Jeszcze początkiem wieku XVI mylono nazwy instrumentów strunowych i to dopiero pod koniec tego wieku zaczęto je odróżniać. Wtedy też zaczęło powstawać wiele kompozycji na gitarę. Z początku był to jednak instrument używany jedynie do akompaniamentu. Utwory solowe na gitarę zaczęły powstawać wraz z wiekiem XIX, kiedy to instrument ten został ulepszony, a pod koniec tego samego wieku miał już formę współczesnej gitary.
Obecnie istnieje wiele rodzajów gitar. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, iż instrument ten przyjął się w wielu krajach i w wielu rodzajach muzyki. Można spotkać gitary akustyczne, elektryczne, basowe, flamenco, hawajskie, MIDI, brazylijskie (viola caipira), siedmio i dziesięciostrunowe. W różnych epokach pojawiały się również różne rodzaje gitar, np. gitara renesansowa oraz barokowa o znacznie delikatniejszym brzmieniu.
My przyjrzyjmy się bliżej budowie gitary klasycznej. Złożona jest z pudła rezonansowego, mostka, szyjki, podstrunnicy, na której znajdują się progi. Posiada ona 6 strun E, A, d, g, h, e1, produkowanych najczęściej z nylonu lub stali.

 

MUZYKA KLASYCZNA

BAROK

Gáspar Sanz "Canarios"- Julian Bream

KLASYCYZM

Fernando Sor sonata gitarowa op. 22- Simeon Simov

ROMANTYZM

Francisco Tárrega "Recuerdos de la Alhambra"- John Williams

Francisco Tárrega "Gran vals" czyli melodyjka z nokii- David Russell


WIEK XX

Joaquín Rodrigo Concierto de Aranjuez- Mattias Jacobsson


MUZYKA REGIONALNA

BOLERO

Los Panchos "Algo contigo"


COUNTRY

Alan Jackson "Good time"


FLAMENCO

Paco de Lucía "Bulería"


Muzyka i taniec flamencoMUZYKA ROZRYWKOWA

GITARA AKUSTYCZNA


Cello Samba Trio


Metallica "Nothing else matters"


Silvio Rodríguez "Ojalá"


GITARA ELEKTRYCZNA

Jimi Hendrix "Purple Haze"


Led Zeppelin "Stairway to Heaven"


Perfect "Autobiografia"
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl