Saksofon

Saksofon to instrument dęty, który pomimo iż wykonany jest z metalu należy zaliczyć do grupy instrumentów dętych drewnianych. Klasyfikacja wynika z budowy oraz drewnianego pojedynczego stroika, który jest źródłem dźwięku (podobnego do tego znajdującego się w klarnecie).
Saksofon został skonstruowany przez belgijskiego wytwórcę instrumentów Adolpha Saxa w 1840 roku, a opatentowany w 1846.Saksofony występują w różnych wielkościach: oraz rzadziej spotykanych skrajnych wersjach: Technika gry na saksofonie jest zbliżona do gry na klarnecie, barwa dźwięku jest również podobna, ale ostrzejsza (szczególnie w muzyce jazzowej). Saksofon jest często wykorzystywany w muzyce rozrywkowej (jaszz i rock), w bigbandach oraz jako instrument solowy, pojawia się także czasem w orkiestrze symfonicznej.


Crazy Rag - sax family

Dzięki temu nagraniu nie trzeba się rozpisywac na temat całej rozmiarówki saksofonowej, ponieważ wszystko widać na tym jednym nagraniu w komplecie (soprillo, sopranino, sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy, basowy i kontrabasowy) - National Saxophone Choir of Great Britain


Aleksandr Głazunow - koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową Op. 109 cz.1

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki, Arthur Arnold - dyrygent, Paweł Gusnar - saksofon

Paul Desmond - "Emily"

Monterey Jazz festival 1975

https://www.youtube.com/watch?v=lZbahdBHv9Eult - Polska

Jako że napisałem o występowaniu saksofonu w muzyce rockowej to nie byłbym sobą gdybym nie poszedł dalej w kierunku punk rocka i nie wstawił nagrania z udziałem tak wybitnego (chociaż może nie koniecznie w grze na saksofonie) muzyka jakim jest Kazik Staszewski.

Być może skromna ta partia saksofonu, ale mając na uwadze skąpość większości składów punkowych w latach 80-tych można ten seksofon uznać za rewolucję ;)

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Tomaso Albinoni - Adagio g-moll
Krzysztof Janczak - Fugludé No.3
Pink Floyd - Atom heart mother suit cz.1/3

Instrumenty i sprzęt muzyczny

K&M Statyw Saksofon Saksofon altowy Es
K&M Statyw Saksofon Saksofon tenorowy
Yamaha YAS 280 saksofon altowy, lakierowany (z futeraem)
Trevor James 371A Alphasax saksofon altowy, lakierowany (z futeraem)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl