Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood, czyli Roman Statkowski, Henryk Wars i Victor Young w czterech odsłonach

fot. mat. prasowe

„Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood” to cztery koncerty w znakomitych wykonaniach, podczas których zaprezentowana zostanie zarówno muzyka patrona tego wydarzenia, jak i jego wybitnych uczniów. Festiwal potrwa od 10 do 20 grudnia. Wszystkich koncertów będzie można posłuchać na antenie Polskiego Radia Chopin.

Roman Statkowski, którego 160. rocznica urodzin przypadnie 24 grudnia 2019 roku, to jeden z wielkich zapomnianych polskich kompozytorów, którego twórczość zostanie przybliżona słuchaczom dzięki Polskiemu Radiu Chopin.

Roman Statkowski był także znakomitym pedagogiem muzycznym – do grona jego uczniów należeli m.in. Henryk Wars oraz Victor Young (jeden z najwybitniejszych twórców amerykańskiej muzyki filmowej, aż 22 razy nominowany do Oscara za muzykę filmową, którego w końcu otrzymał pośmiertnie; twórca wielu jazzowych standardów grywanych przez Duke’a Ellingtona i Milesa Davisa). Kompozytorzy ci wiele zawdzięczali muzyce Statkowskiego, w szczególności operze Maria, oraz osiągnęli wielkie sukcesy w przemyśle filmowym – polskim i hollywoodzkim. Po śmierci Romana Statkowskiego w 1925 roku, jego wartościowa twórczość szybko popadła w zapomnienie (wyjątek stanowiła uwertura do Marii). Dopiero w 2008 roku dzięki Łukaszowi Borowiczowi, który sam opracował rękopis dzieła, melomani mogli poznać styl dramatyczny i operowy Statkowskiego. Wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polską Orkiestrą Radiową) i solistami dyrygent wykonał zapomnianą Marię na rozpoczęcie sezonu artystycznego 2008/2009. Zapis historycznego koncertu z 21 września 2008 r. wydało Polskie Radio. W planach jest także rekonstrukcja pierwszej opery Statkowskiego – Filenis, nagrodzonej na międzynarodowym konkursie w Londynie w 1903 roku.

Celem „Dni muzyki Romana Statkowskiego” jest przypomnienie publiczności i słuchaczom sylwetki, twórczości i wpływów wybitnego kompozytora. Podczas czterech koncertów zabrzmią najpierw jazzowe opracowania muzyki studentów klasy kompozycji Statkowskiego: Henryka Warsa (10 grudnia zagra duet Bogdan Hołownia i Wojciech Pulcyn) i Victora Younga (11 grudnia – Kuba Stankiewicz z zespołem), pokazujące, jak wiele inspiracji ci wielcy twórcy polskiej i hollywoodzkiej muzyki filmowej i rozrywkowej zawdzięczali nie tylko nauce u swego mistrza, ale także jego operze Maria.

Natomiast dwa kolejne koncerty (12 i 20 grudnia) poświęcone będą atrakcyjnej i ambitnej zarazem muzyce Romana Statkowskiego – najpierw fortepianowej (recital Magdaleny Lisak), a następnie kameralnej (Lutosławski Quartet).

Wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin, a poprowadzi je Grzegorz Dąbrowski. Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu „Kompozytor Miesiąca” Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne, poświęcone twórczości kompozytora.

→ Bilety w cenie 5 zł do kupienia tutaj

Polskiego Radia Chopin można słuchać dzięki odbiornikom z technologią DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.
 

DNI MUZYKI ROMANA STATKOWSKIEGO. OD WARSZAWY DO HOLLYWOOD.
PROGRAM:

→ DZIEŃ 1: Muzyka Henryka Warsa
10 grudnia 2019, godz. 19.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Jak trudno jest zapomnieć
Miłość ci wszystko wybaczy
Nic o tobie nie wiem
Kto usta twe całował
Panie Janie
Tyle miłości
To dziwna rzecz
Ach śpij kochanie
Na pierwszy znak
Gdy szczęście podaje ci dłoń

Wykonawcy: Bogdan Hołownia – fortepian, Wojciech Pulcyn – kontrabas

→ DZIEŃ 2: Muzyka Victora Younga (z fragmentami Marii R. Statkowskiego)
11 grudnia 2019, godz. 19.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Victor Young:
Love Letters
Alone at Last
Johnny Guitar
Beautiful Love

Kuba Stankiewicz (Inspired by Roman Statkowski, muzyka z opery Maria):
Andante con moto (Akt III, scena 2)
Moderato Tranquillo (Akt I, scena II)
Mój Boże! Jak czas szybko bieży… (Akt II, Scena 1)
Niechaj żyje wojewoda! (Akt I, Scena 3, Obraz 2)
Ach! na tym świecie, śmierć wszystko zmiecie (Akt III, Scena 1)
Wykonawcy: Kuba Stankiewicz – fortepian, Maciej Sikała – saksofon, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja

→ DZIEŃ 3: Kompozycje Romana Statkowskiego na fortepian solo
12 grudnia 2019, godz. 19.00, Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana
Valse flottande op. 5 nr 1
Valse caprice op. 5 nr 2
Immortelles op. 19 (Zeszyt 2): Allegro tempestuoso, Moderato, Con moto giusto
All’Antico op. 16 nr 4
Alla Burla op. 16 nr 5
Auprès de la Fontaine op. 16 nr 6
Krakowiak op. 23 nr 5
Oberek op. 9 nr 2
6 Preludiów op. 37: Nr 1 Moderato, Nr 2 Agitato e strepitoso, Nr 3 Allegretto, Nr 4 Patetico e marcatissimo, Nr 5 Largo, Nr 6 Con moto
Toccata op. 33
Wykonawca: Magdalena Lisak – fortepian

→ DZIEŃ 4: Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego
20 grudnia, godz. 19.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
IV Kwartet smyczkowy Es-dur op. 38
Larghetto. Allegro moderato
Molto allegro
Andante
Allegro scherzando

V Kwartet smyczkowy c-moll op. 40
Poco sostenuto. Appassionato
Presto
Andante elegiaco
Allegro molto

Wykonawcy: Lutosławski Quartet – w składzie: Roksana Kwaśnikowska – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela


ROMAN STATKOWSKI
Roman Statkowski (ur. 24 grudnia 1859 r. w Szczypiornie – obecnie dzielnica Kalisza, zm. 12 listopada w Warszawie) – polski kompozytor i pedagog muzyczny, profesor Konserwatorium Warszawskiego.
Początkowo kształcił się w Instytucie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem Władysława Żeleńskiego (1872-1878). Następnie ukończył studia prawnicze (1884), ale ostatecznie pasja muzyczna zwyciężyła i w latach 1886-1890 doskonalił swój warsztat w Konserwatorium w Petersburgu u Nikołaja Sołowiowa i Antona Rubinsteina (kompozycja) oraz Nikołaja Rimskiego-Korsakowa (instrumentacja).
W 1909 roku przejął klasę kompozycji po śmierci Zygmunta Noskowskiego, którą prowadził aż do śmierci. Na niwie pedagogicznej osiągnął znaczące sukcesy, skoro do jego wychowanków zaliczali się zarówno wybitni twórcy muzyki poważnej, m.in. Jerzy Lefeld, Michał Kondracki, Piotr Perkowski, Bolesław Szabelski, Apolinary Szeluto, Kazimierz Wiłkomirski, jak i rozrywkowej – Henryk Wars czy Victor Young.
Twórczość kompozytorska Statkowskiego należy do nurtu późnoromantycznego, wykazując zróżnicowane, ale harmonijnie eksponowane wpływy takich twórców, jak Stanisław Moniuszko, Modest Musorgski, Piotr Czajkowski czy Ryszard Wagner. Do jego najwybitniejszych osiągnięć zaliczyć należy dwie opery: Filenis (1897; I nagroda na międzynarodowym konkursie w Londynie w 1903 r.) oraz Marię (1903-1904, I nagroda na ogólnopolskim konkursie na najlepszą operę według poematu Maria Antoniego Malczewskiego w 1904 r.).
Statkowski świetnie też sprawdzał się na terenie muzyki instrumentalnej: jego sześć kwartetów smyczkowych, z często stosowanymi formami polifonicznymi, stanowi znaczącą propozycję w polskiej literaturze kameralnej tego czasu. To samo powiedzieć można o muzyce fortepianowej, z której na czoło wysuwa się Six pièces op. 16, Toccata op. 33 oraz cykl 6 Preludiów op. 37.
Twórczość Statkowskiego wciąż czeka na swoje pełne odkrycie i szersze wprowadzenie do obiegu repertuarowego.

Powiązane Video Wszystkie video

Johan Helmich Roman - Sinfonia E-dur
Steven Sharp Nelson - Cello Wars
Roman Hurko - Bohorodice D'ivo
WALTORNIA - Roman Sykta

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Williams John - Star Wars VII Przebudzenie Mocy (na fortepian)
AN Andrzej Henryk Bczyk - Jazzujcy fortepian, ksika + CD
AN Andrzej Henryk Bczyk ″Muzyka na gitar solo″ ksika
Vic Firth 5A Vic Grip paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl