Richard Wagner

Ten kompozytor i teoretyk działający w epoce romantyzmu urodził się w Lipsku w roku 1813. Muzyką zaczął interesować się po wsyłuchaniu dzieł Beethovena oraz Webera. Jego pierwsze dzieło- uwertyrę orkiestrową można było usłyszeć w Lipsku, kiedy artysta ten miał 16 lat. W latach 1833-1839 pracował w operach w Würzburgu, Magdeburgu, Königsbergu i Rydze, komponując takie utwory jak „Wróżki”, „Zakaz miłości” oraz wiele dzieł orkiestrowych w tym symfonię.
Następnie udał się statkiem do Londynu tworząc drugą ze swoich wybitnych oper, która nosi tytuł „Latający Holender”. W roku 1842 zaprezentował swoją operę „Renzi” w Hoftheater w Dreźnie, która okzała się wielkim sukcesem i dzięki której był w stanie wypromować także „Latającego Holendra” i w końcu stać się dyrektorem Hoftheatru. Kolejna operą, którą Wagner zaprezentował publiczności w Lipsku była „Tannhäuser”, któa jednak ze względu na swój innowacvyjny charakter nie spodobała się. Artyście postanowił więc pomóc jego przyjaciel Franciszek Liszt, który wystawił tę operę 3 lata później w Weimarze. Dokładnie taka sama sytuacja miałą miejsce w związku z operą Lohengrin, która również nie przypadła do gustu słuchaczom z Lipska i która została zaprezentowana przez Liszta w Weimarze.
W roku 1847 dołączył do rewolucjonalistów w Niemczech iz tego powodu musiał uciec do Zurichu. Tam udało mu się pracować nad swoim czteroczęściowym dramatem scenicznym „Pierścieniem Nibelunga” opartym na Das Nibelungenlie, niemieckim poematem epickim z XIII wieku. Twierdząc, że ostatnia część tego dzieła „Zmierzch Bogów” wymagała dopracowania stworzył jeszcze jedną część nazwaną „Zygfryd”. W roku 1859 roku powstała jego znakomita opera Trystian i Izolda, której premiera miała miejsce po jego powrocie z Zurichu do kraju w 1865 roku w Monachium. W 1872 Magner skomponował ostatnią część „Pierścienia Nibelunga” i cała tetralogia miała swoją premierę w Festspielhaus w Bayreuth, teatrze stworzonym specjalnie do wystawiania oper wagnerowskich. Później rozpoczął pracę nad kolejnym utworem zatytułowanym „Parsifal”, dramacie opartym na legendzie o Świętym Gralu, którego premiera miała miejsce w 1882 roku. W tym samym roku artysta zaczął mieć problemy ze zdrowiem i w nadzieji, że lepszy klimat je polepszy udał się do Wenecji. Tam też zmarł kilka dni później w roku 1883. Został pochowany w mauzoleum swojej willi w Bayreuth.

 

Polecamy operę "Latający Holender" wykonaną przez Słowacką Filharmonię Narodową.

https://www.youtube.com/watch?v=L1BH05Betv4

Preludium z "Trystiana i Izoldy". Wykonanie: Orkiestra Teatru Narodowego w Monachium.Powiązane Video Wszystkie video

Richard Wagner - Walkiria (Valkyrie)
Richard Wagner - Tristan i Izolda - preludium
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack EZX Claustrophobic biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer], Sontronics [zestaw mikrofonw] i Evans [nacigi], reprezentatywne dla produkcji RnB, HipHop i Pop, presety przygotowali STS 9, Richard Devine, DJ Amplive, sub-ID
Toontrack EZX Electronic biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer], klasyczne i nowoczesne elektroniczne brzmienia perkusyjne, 33 zestawy, pakiet do wszystkich gatunkw muzyki elektronicznej, gwny projektant ″ Richard Devine
AN Drodowski Mirosaw ″Muzyka Dawna″ ksika na gitar solo
AN Kukieka Krzysztof ″Komponowanie rockowe″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl