Sinfonia Viva: 25 lat pasji, przełomowej działalności muzycznej – jubileuszowy koncert jako zwieńczenie wyjątkowej podróży artystycznej

Sinfonia Viva, najbardziej wszechstronna muzycznie orkiestra w Polsce, obchodzi w 2024 roku swoje 25-lecie istnienia. To wyjątkowa okazja do powrotu w czasie i podsumowania niezwykłej podróży, którą odbyła od chwili swojego powstania w 1998 roku. Orkiestra, założona z inicjatywy wybitnego skrzypka, kameralisty, aranżera, kompozytora i dyrygenta – Tomasza Radziwonowicza, od pierwszych dni zaskakiwała swoją wszechstronnością, prezentując repertuar obejmujący muzykę klasyczną, jazzową i filmową.

W ciągu ćwierćwiecza swojej działalności Sinfonia Viva zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym aż 10 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk, Nagrodę Fryderyk 2010 za album Miki Urbaniak oraz prestiżowy Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Orkiestra osiągnęła międzynarodowy rozgłos dzięki udziałowi w wyjątkowych wydarzeniach, takich jak misja amerykańskiego wahadłowca Endeavour w 2010 roku, podczas której nagranie muzyki Fryderyka Chopina wraz z kopią rękopisu Preludium A-dur kompozytora zostało zabrane w kosmos. Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry „Muzyka Polska”, wydana przez Polskie Radio na licencji artCONNECTION music LABEL, otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection. Niezapomniane koncerty, współpraca z renomowanymi artystami oraz wyjątkowe wydarzenia stanowią tylko część bogatej historii Sinfonii Viva.

Jubileuszowy koncert, z udziałem wykonawców: Gabriela Balcerek – skrzypce (Royal College of Music), solistki, która jest najmłodszą stypendystką programu „Młoda Polska” oraz Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, odbędzie się 10 lutego 2024 roku w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Im. Witolda Lutosławskiego, o godzinie 19:00.

O wyborze repertuaru na ten niezwykły koncert wypowiedział się sam Tomasz Radziwonowicz: „Repertuar koncertu został starannie dobrany, aby zaprezentować wszechstronne możliwości Sinfonii Viva; dlatego oprócz nieśmiertelnej klasyki 'Wesela Figara', znalazła się muzyka współczesna – którą gramy chętnie, jak również trochę lżejszy repertuar – np. Dvorzak – Tańce słowiańskie, piękne Tango – Henryka Warsa, no i kilka utworów z zakresu muzyki filmowej – od tego przecież się zaczęło. Moim zdaniem taki dobór utworów powinien zadowolić każdego melomana” – mówi Radziwonowicz i dodaje: „II Koncert skrzypcowy jest garniturem, a raczej suknią uszytą 'na miarę' dla utalentowanej młodej skrzypaczki – Gabrysi Balcerek. Jego motyw czołowy jest muzycznym autografem od pierwszych liter imienia i nazwiska – 'G B'. Utrzymany w duchu neoklasycznym, o wielobarwnej harmonice, melodiach zaczerpniętych z naszego folkloru, nie epatuje współczesnością dla samej siebie, jest hołdem złożonym wielkiej polskiej kompozytorce i skrzypaczce – Grażynie Bacewicz (1909 – 1969)”.

Patronem obchodów jubileuszowych jest firma Hillwood – czołowy deweloper i inwestor w branży nieruchomości, specjalizujący się w dostarczaniu obiektów logistycznych, magazynowych i przemysłowych. Za kreację i komunikację medialną wydarzenia odpowiada agencja CONNECTION public relations.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem koncertowym objęło Narodowe Centrum Kultury, a partnerem jest STOART. Patronat Medialny objęli Program 2 Polskiego Radia, TVP 3 Warszawa, portale Cameral Music i Polmic.pl. Organizatorem koncertu jubileuszowego są Stowarzyszenie Symphonia i Program 2 Polskiego Radia.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które będzie okazją do wspólnego świętowania i celebrowania bogatej historii Sinfonii Viva oraz do delektowania się niezwykłą muzyką, którą można słuchać na ponad 50 wydanych płytach. Więcej na stronie orkiestry www.sinfoniaviva.com oraz w filmiku pt. „Sinfonia Viva – 25 lat niezwykłej podróży muzycznej w Polsce, na świecie i w kosmosie!”:SINFONIA VIVA

10 lutego 2024 r., godz. 19:00
Warszawa, Studio S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

P R O G R A M

Wolfgang Amadeus Mozart
Uwertura do opery „Wesele Figara” KV 492

Tomasz Radziwonowicz
II Koncert skrzypcowy (prawykonanie)
AllegroAndante quietoAllegro deciso

Antonín Dvořák
Tańce słowiańskie* – Nr 1 Op. 46; Nr 8 Op. 72

Henryk Wars
Tango „Zapomnisz o mnie”*

Krzysztof Komeda
„Ballad for Bernt” z filmu „Nóż w wodzie”*

Henryk Kuźniak
Temat z filmu „Vabank II, czyli riposta”*

Waldemar Kazanecki
„Cygańska jesień” z filmu „Brunet wieczorową porą”*

*opracowanie – Tomasz Radziwonowicz

Wykonawcy:

Gabriela Balcerek – skrzypce (Royal College of Music)
Orkiestra Sinfonia Viva
Tomasz Radziwonowicz – dyrygent

Tomasz Radziwonowicz – jedna z fascynujących postaci polskiego świata muzycznego, jest nie tylko wybitnym skrzypkiem, solistą, aranżerem, kompozytorem, ale także założycielem kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva. Jego 25-letnia dyrygentura nad orkiestrą Sinfonia Viva to okres owocnej działalności, który pozostawił trwały ślad w historii polskiej muzyki.
Ukończenie w 1978 roku Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej stanowiło początek jego muzycznej podróży. Po studiach, Tomasz Radziwonowicz pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981–82 zdobył doświadczenie jako solista i II koncertmistrz w Filharmonii w Las Palmas, zakładając tam kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. W 1987 roku, razem z Karolem Radziwonowiczem, dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego w ramach Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego.
W 1990 roku Tomasz Radziwonowicz założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym rozpoczął intensywną działalność koncertową zarówno w Polsce, jak i za granicą (Niemcy, Francja, Rosja, Kanada, Cypr). Nagrał z kwintetem 8 albumów, m.in. komplet dzieł F. Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy. Za tę pracę otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna.
W 1998 roku Tomasz Radziwonowicz sięga po kolejne wyzwanie i zakłada orkiestrę Sinfonia Viva. Początkowo myślana jako projekt kameralny, szybko rozwija się, prezentując wszechstronny repertuar. W ciągu 25 lat działalności orkiestra ta zapisuje się imponującą dyskografią, obejmującą ponad 50 albumów, zdobywając liczne nagrody i nominacje. Koncerty orkiestry odbywają się nie tylko w kraju, ale także za granicą, w Niemczech i Hiszpanii.
Tomasz Radziwonowicz jest aktywnym propagatorem polskiej kultury muzycznej, angażując się zarówno w muzykę poważną, rozrywkową, jak i w szeroko pojętą sztukę muzyczną. Jego kompozycje, takie jak Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową2 Koncerty skrzypcoweFantazja na fortepian, orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów dętych, 3 myśli na wibrafon i wiolonczelę czy Antyfona na sopran, chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych, zyskały uznanie. W 2016 roku uświetnił 1050. rocznicę Chrztu Polski prawykonaniem Missa nocturna. Jego najnowsza kompozycja „Requiem dla świata” ukazała się na płycie wydanej przez Polskie Radio.

Gabriela Balcerek – urodziła się w 2003 roku w małej miejscowości Odolanów, położonej w południowej Wielkopolsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, kontynuując od 11 roku życia naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie prowadzonej przez prof. Karinę Gidaszewską. W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem POSM II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. W listopadzie 2022 roku zdała pomyślnie egzamin wstępny w Londynie do najbardziej prestiżowego konserwatorium muzycznego na świecie według rankingu z 2022 i 2023 roku – Royal College of Music. Jako stypendystka 'RCM Scholar', we wrześniu 2023 roku rozpoczęła studia w klasie światowej sławy skrzypka prof. Alexandra Gilmana. Podczas swojej dotychczasowej edukacji muzycznej była laureatką ponad pięćdziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Belgradzie, Serbii, I nagrody w Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach, I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Zell an der Pram, Austrii. Ponadto występowała jako solistka podczas międzynarodowych festiwali muzycznych we Włoszech, Austrii, Niemczech, i Luksemburgu oraz w Polsce, m.in. Festiwalu H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, F. Chopina w Antoninie, MUSICA SACROMONTANA w Gostyniu. Występowała także w Zamku Królewskim w Warszawie i Łańcucie. Kiedy miała zaledwie 9 lat, po konsultacjach w Yehudi Menuhin School w Londynie, zaproponowano jej tam naukę, jednak z powodu braku środków finansowych nie było to możliwe. Doskonaliła swoje umiejętności u takich profesorów jak Simon Cartledge, Alina Ibragimova, Arianne Mathaus, Edward Zienkowski, Bartosz Bryła, Patrycja Piekutowska, Maria Orzechowska i Janusz Kucharski. W latach 2020–2022 równolegle z polskim liceum muzycznym była uczestniczką dwuletniego Programu Przygotowawczego na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Sang Hee Cheong, Leonida Sorokowa i Elizabeth Kropfitsch. Była członkiem Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego. Koncertowała z Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Gorzowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Michała Klauzy (koncert nagrany przez Telewizję Polską i wielokrotnie prezentowany na kanale TVP Kultura), warszawską orkiestrą Sinfonia Viva. W wieku 16 lat nagrała jako solistka swoją debiutancką płytę z towarzyszeniem orkiestry kameralnej „Sinfonia Viva”. Płyta zawiera 14 utworów skrzypcowych takich kompozytorów jak m.in.: H. Wieniawski, F. Kreisler, Pablo de Sarasate. Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na orkiestrę przez dyrygenta – maestro Tomasza Radziwonowicza. Płytę wydała firma Dux w październiku 2018 roku. Była gościem dwugodzinnej audycji radia RDC pt. „Droga do kariery”. Przez wiele lat była uczestniczką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Zdolnych. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2016 roku została najmłodszą stypendystką programu „Młoda Polska”, a za otrzymane stypendium mogła nabyć mistrzowskie skrzypce francuskiego lutnika Emile Mennesson z 1875 roku.

Zdjęcia: Fotomagoria i Jarosław Budzyński

Powiązane Video Wszystkie video

Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Love Song / PAGANINI MILLENIUM TOUR
Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Humoreske / PAGANINI MILLENIUM TOUR
Master of Puppets (Metallica) - Rock Beatbox Flute
Jacques-Martin Hotteterre - Suita III

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Augustin (434450) Viva la Musica Standard eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
Augustin 434465 (Viva la Musica) Diamond eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
J.Leiva Percussion Cajon Viva Red (lacquered) instrument perkusyjny
Augustin 434468 (Viva la Musica) Diamond eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl