Wolfgang Amadeusz Mozart

Urodzony w 1756 roku w Salzburgu Wolfgang Amadeusz Mozart przeszedł do historii jako niepowtarzalny kompozytor, geniusz, jeden z trzech klasyków wiedeńskich. Jego ojciec skrzypek od razu zauważył talent swojego syna, który już w wieku 4 lat grał proste melodie na klawikordzie. W związku z tym, postanowił zabrać jego i jego starszą siostrę w podróż do miast i na dwory europejskie, by jego dzieci mogły zostać dostrzeżone. Na dodatek, ojciec młodego geniusza postanowił zostawic wszystko, by tylko móc wykształcić swojego syna. W. A. Mozart uczył się równiez u takich kompozytorów jak Johann Christian Bach oraz ojciec Martini z Bolonii, którzy wpłynęli na jego twórczość. Od 6 roku życia skomponował ponad 600 dzieł, a w wieku 12 lat stworzył swoją pierwszą operę „Apollo et Hyacinthus”.
W roku 1769 wraz z ojcem udał się do Włoch, gdzie poznał kompozytora G. B. Sammartini, w Rzymie Papież odznaczył go tytułem kawalera orderu „Złotej Ostrogi” oraz zdał egzaminy do znanej Accademia Filarmonica w Bolonii. To właśnie we Włoszech Mozart napisał swoje pierwsze wielkie dzieło „Mitrydates, król Pontu”, operę która przyniosła mu ogromną słąwę.
Po przeprowadzce do Wiednia jego twórczość wchodzi w okres dojrzałości muzycznej. Tam zaprzyjaźnia się z drugim klasykiem wiedeńskim F. J. Haydnem, któremu dedykuje swoje sześć kwartetów. Przyjazd Lorenza da Ponte do Wiednia dostarczył Mozartowi libret, które posłużyły mu do skomponowania nastepujących oper: „Wesele Figara”, „Don Giovani”oraz „Così fan tutte”. Kolejnymi dziełami, które napisał w Wiedniu były między innymi koncerty zarówno fortepianowe jak i na orkiestre, końcowa trylogia symfonii (w tym Jowiszowa) oraz serenada na orkiestrę smyczkową G-dur („Eine kleine Nachtmusik”).
W ostatnich latach swojego życia skomponował „Zaczarowany flet”, „Łaskawość Tytusa” oraz niedokończone Requiem d-moll, jeden z najważniejszych utworów sakralnych tego kompozytora, które dokończone zostało przez jego ucznia F.X. Süssmayera. Mozart zmarł w biedzie w 1791 roku w Wiedniu.

Polecamy Requiem Lacrimosa w wykonaniu Chóru Opery Wiedeńskiej wraz z Filharmonią Wiedeńską.


Zapraszamy również do wysłuchania Symfonii nr 25 w wykonaiu Filharmonii Berlińskiej.


Eine kleine Nachtmusik w wersji salsy.

Wykonują Hovedøen Social Club & Kringkastingsorkesteret (KORK).

Marsz turecki - opracowanie jazzowePowiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Wolfgang Amadeusz Mozart - Mozart koncert na obój
Le Blakk - The Blakk SWAN

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Mozart Wolfgang Amadeus - Najpikniejszy Mozart na fortepian
PWM Mozart Wolfgang Amadeus - Mae utwory wielkich mistrzw na akordeon
EVH Wolfgang Bridge Pickup, Black przetwornik
EVH Wolfgang Neck Pickup, Black and White przetwornik

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl