1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Wolfgang Amadeusz Mozart
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Wolfgang Amadeusz Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart

szukaj w artykułach:
Urodzony w 1756 roku w Salzburgu Wolfgang Amadeusz Mozart przeszedł do historii jako niepowtarzalny kompozytor, geniusz, jeden z trzech klasyków wiedeńskich. Jego ojciec skrzypek od razu zauważył talent swojego syna, który już w wieku 4 lat grał proste melodie na klawikordzie. W związku z tym, postanowił zabrać jego i jego starszą siostrę w podróż do miast i na dwory europejskie, by jego dzieci mogły zostać dostrzeżone. Na dodatek, ojciec młodego geniusza postanowił zostawic wszystko, by tylko móc wykształcić swojego syna. W. A. Mozart uczył się równiez u takich kompozytorów jak Johann Christian Bach oraz ojciec Martini z Bolonii, którzy wpłynęli na jego twórczość. Od 6 roku życia skomponował ponad 600 dzieł, a w wieku 12 lat stworzył swoją pierwszą operę „Apollo et Hyacinthus”. W roku 1769 wraz z ojcem udał się do Włoch, gdzie poznał kompozytora G. B. Sammartini, w Rzymie Papież odznaczył go tytułem kawalera orderu „Złotej Ostrogi” oraz zdał egzaminy do znanej Accademia Filarmonica w Bolonii. To właśnie we Włoszech Mozart napisał swoje pierwsze wielkie dzieło „Mitrydates, król Pontu”, operę która przyniosła mu ogromną słąwę.
Po przeprowadzce do Wiednia jego twórczość wchodzi w okres dojrzałości muzycznej. Tam zaprzyjaźnia się z drugim klasykiem wiedeńskim F. J. Haydnem, któremu dedykuje swoje sześć kwartetów. Przyjazd Lorenza da Ponte do Wiednia dostarczył Mozartowi libret, które posłużyły mu do skomponowania nastepujących oper: „Wesele Figara”, „Don Giovani”oraz „Così fan tutte”. Kolejnymi dziełami, które napisał w Wiedniu były między innymi koncerty zarówno fortepianowe jak i na orkiestre, końcowa trylogia symfonii (w tym Jowiszowa) oraz serenada na orkiestrę smyczkową G-dur („Eine kleine Nachtmusik”).
W ostatnich latach swojego życia skomponował „Zaczarowany flet”, „Łaskawość Tytusa” oraz niedokończone Requiem d-moll, jeden z najważniejszych utworów sakralnych tego kompozytora, które dokończone zostało przez jego ucznia F.X. Süssmayera. Mozart zmarł w biedzie w 1791 roku w Wiedniu.

Polecamy Requiem Lacrimosa w wykonaniu Chóru Opery Wiedeńskiej wraz z Filharmonią Wiedeńską.


Zapraszamy również do wysłuchania Symfonii nr 25 w wykonaiu Filharmonii Berlińskiej.


Eine kleine Nachtmusik w wersji salsy.

Wykonują Hovedøen Social Club & Kringkastingsorkesteret (KORK).

Marsz turecki - opracowanie jazzowe

kategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl