RUSZA PIERWSZY FESTIWAL POLSKIEGO RADIA CHOPIN

W piątek 16 listopada br. w Poznaniu rozpoczyna się Festiwal Polskiego Radia Chopin. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z poznańskim Teatrem Muzycznym, w ramach projektu Chop(in) Poznań&Wielkopolska. Podczas Festiwalu będzie można wysłuchać trzech recitali fortepianowych, recitalu pieśniowego oraz koncertu kameralnego. Wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin.

Festiwal Polskiego Radia Chopin odbędzie się w dwa listopadowe weekendy: 16–18 listopada br. oraz 24–25 listopada br. Na Festiwal złoży się pięć koncertów. Trzy z nich (16, 24, 25 listopada br.) odbędą się w Poznaniu, natomiast dwa pozostałe (17–18 listopada br.) w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w którym Chopin spędził wakacje 1827 i 1829 r. To właśnie w tym miejscu kompozytor skomponował Poloneza na wiolonczelę i fortepian op. 3.

- Kilka dni temu, koncertem Włodka Pawlika Trio, świętowaliśmy pierwsze urodziny naszej stacji, a już zapraszamy słuchaczy na kolejne duże wydarzenie. Na pierwszy Festiwal Polskiego Radia Chopin udało nam się zaprosić znakomitych Artystów, często na co dzień pracujących zagranicą. Jestem przekonany, że program Festiwalu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Dodatkową atrakcją jest fakt, że aż na cztery z pięciu koncertów wstęp jest bezpłatny. Tych, którym nie uda się być osobiście zapraszamy do słuchania koncertów na antenie Polskiego Radia Chopin - informuje Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Festiwal Polskiego Radia Chopin otworzy recital jednego z najbardziej charyzmatycznych pianistów średniej generacji – Jana Krzysztofa Broi – zatytułowany Pianistyczne mikrokosmosy: od Scarlattiego do Rachmaninowa. W recitalu pianistycznym – Rondo dla polacca – zaprezentuje się Marek Bracha, wysoko ceniony przez krytykę. Artysta zaprezentuje dzieła Bacha, Mozarta i Beethovena, a także kompozycje Chopina, Tansmana i Szpilmana. W trzecim koncercie – Czarodziejskie flety: od Vivaldiego do Góreckiego, wystąpi fenomenalny duet polskich flecistów – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, z towarzyszeniem znakomitego pianisty Andrzeja Jungiewicza. Muzycy zaprezentują m.in. słabiej znane a niezwykle interesujące wariacje Chopina na temat arii z opery Kopciuszek Rossiniego. Koncert – Między Warszawą, a modernistycznym Poznaniem – poświęcony będzie polskiej liryce wokalnej zogniskowanej wokół Warszawy Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego oraz Poznania z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego. Koncert w wykonaniu znakomitej sopranistki Katarzyny Hołysz i pianisty Miłosza Sroczyńskiego, poprzedzi wykład (także transmitowany na antenie Polskiego Radia Chopin) profesora Wiesława Ratajczaka, który omówi mało znaną powieść Gustawa Bojanowskiego „Tydzień w Antoninie”. W koncercie finałowym – Fortepianowe fantazje, sceny i arabeski – Hubert Rutkowski, wybitny wychowanek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zaprezentuje repertuar związany z muzyką kompozytorów, których Chopin cenił wysoko (Beethovena, Schumanna), jak i twórców współczesnych. Podczas tego recitalu po raz pierwszy zabrzmią Dwie arabeski na fortepian Pawła Mykietyna skomponowane specjalnie na zamówienie Polskiego Radia.

Organizatorami Festiwalu są Polskie Radio Chopin oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronach Polskiego Radia Chopin chopin.polskieradio.pl oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu teatr-muzyczny.poznan.pl.

***
Polskie Radio Chopin to unikatowa, autorska stacja radiowa Polskiego Radia poświęcona tematyce muzyki klasycznej oraz kulturze poważnej. Program ruszył 11 listopada 2017 roku o 12:00. Polskie Radio Chopin współtworzy zespół Programu II Polskiego Radia, a kierownikiem redakcji nowej rozgłośni jest prof. Marcin Gmys, wicedyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ofercie programowej znalazły się m.in. nagrania Konkursów Chopinowskich (rejestrowanych od 1955 roku), a także koncerty zarejestrowane podczas festiwali organizowanych przez PR2, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Od samego początku radio dostępne jest w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+. Stację można słuchać także za pośrednictwem internetu pod adresem chopin.polskieradio.pl oraz na urządzeniach mobilnych za pośrednictwem aplikacji Polskiego Radia.

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Pierwszy Koncert Brandenburski - Allegro Moderato
Gary Guthman - Pierwszy Poca?unek - muzyka do filmu Rewers
Reporta?: Muzyka na Szczytach 2015
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
AN Drodowski Mirosaw ″Fryderyk Chopin na 2 gitary″ ksika
AN Drodowski Mirosaw - Fryderyk Chopin na gitar - ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl