HANNA DYS „Danse macabre op. 40” Saint-Saënsa

Hanna Dys,
fot. mat. prasowe

Ukazał się album „Organ Transcriptions” cenionej trójmiejskiej organistki i pedagożki Hanny Dys.

To niezwykle barwna i ciekawa płyta prezentująca popularne utwory, tym razem w nowej szacie brzmieniowej – na organach. „Poranek” Griega, „Marsz” Czajkowskiego – wykonany przez jednego muzyka? Dlaczego nie!

Płyta „Organ Transcriptions” pokazuje jak wspaniale mogą zabrzmieć utwory symfoniczne na organach piszczałkowych.

Transkrypcje popularnych i lubianych utworów symfonicznych to nie lada gratka dla słuchaczy, odkrywa bowiem znane utwory w nowej, bogatej szacie brzmieniowej, zachwycając niezwykłymi możliwościami brzmieniowymi nowych potężnych organów, znajdujących się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Fragmenty z suity „Peer Gynt” Griega, suity baletowej „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego, „Danse macabre” Saint-Saënsa czy wybranych „Planet” Holsta, a także fortepianowej etiudy Szymanowskiego, zaskoczą ciekawą aranżacją – użyciem barw fletowych, smyczkowych i językowych, a także oryginalnie brzmiących – czelesty czy ksylofonu. Wirtuozowskie i pełne lekkości, a zarazem ogromnej energii wykonanie zachwyca i zaskakuje.

Organistka, pedagog, pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku, animatorka kultury, pomysłodawczyni oraz dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu.

Absolwentka akademii muzycznych w Gdańsku oraz Hamburgu. Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych.

Występuje z koncertami solowymi oraz kameralnymi (m.in. w duecie z saksofonem, fagotem, obojem) na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i za granicą (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego, a także dzieł gdańskiego kompozytora Daniela Magnusa Gronaua. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne, w tym również nominowane do muzycznych Fryderyków. Laureatka prestiżowego konkursu „Muzyczne Orły 2020”. W 2023 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Powiązane Video Wszystkie video

Camille Saint-Saëns - Karnawa? zwierz?t - Akwarium
György Ligeti - Mysteries of the Macabre / Hannigan
Camille Saint-Saëns - Akwarium
„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Studiologic Numa Organ 2 organy elektroniczne
Nord C2 Combo Organ - dwumanuałowe organy
Saint Blues KBB-II/DHS King Blues Bass Darkburst Quilt gitara basowa
Nord C2D Combo Organ - dwumanuaowe organy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl