fagot

Fagot składa się z dwóch drewnianych rur różnej długości połączonych ze sobą w dolnej części instrumentu (tzw. stopie, na rys. "Boot joint")  oraz ustnika w formie podwójnego stroika (rys. Reed) nakładanego na wygiętą rurkę (często srebrną lub złotą) w kształcie litery "S" nazywaną "Esem" (rys. Bocal).
Fagocista podczas gry wykorzystuje wszystkie 10 palców obydwu rąk zarówno naciskając klapy jak i zatykając otwory. Dość duży ciężar instrumentu wymaga zawieszenia go na specjalnych szelkach (w wersji damskiej i męskiej - na filmikach widać o co chodzi ;) ), a stablilność uzuskuje poprzez wsparcie prawą ręką o tzw. "kogucik" (rys. Hand rest).
Fagot posiada wyraziste silne brzmienie w niskim i średnim rejestrze, natomiast górne dźwięki brzmią łagodnie, jakby przytłumione, "wymuszone". Obecnie fagot posiada dość zaawansowany mechanizm klap - dawniej klap było znacznie mniej, co widać na nagraniu koncertu "la notte" wykonywanego na kopii instrumentu z epoki baroku.
Fagot rzadko występuje jako instrument solowy, pojawia się natomiast często w orkiestrach i zespołach kameralnych (kwintet dęty), bywa też obecny w składach jazzowych.
W CameralMusic prezentujemy fagot w kilku wybranych przez nas odsłonach.


Barok: A.Vivaldi - koncert B-dur "La notte"

wykonuje: Nora Hansen na fagocie barokowym, różniącym się od współczesnego niższym strojem oraz mniej zaawansowanym mechanizmem.

Klasycyzm: W.A.Mozart - koncert B-dur (KV-191)

wykonuje: Eduardo Calzada

Romantyzm: Saint-Saens Sonata na fagot i fortepian

wykonuje: Aleksandr Popov

Kontrafagot - czyli jeszcze jedną oktawę w dół i suita J.S.Bacha

Jazz

Współczesność: Lady Gaga na fagocie

Kwartet fagotowy z Nowego Jorku, pokazuje zabawną stronę tego instrumentu wykonując przeboje gwiazdy muzyki pop w aranżacji na kwartet fagotowy z imponującą choreografią.


Od autora

Tutaj unikalne nagranie zrobione jak ostatni raz miałem fagot w ręku, czyli jakieś yy...?? 7 lat temu ;] Koncert B-Dur A.Vivaldii, ale nie ten "La notte" tylko inny (ponoć koło 40 napisał), 1 i 2 część, bo na 3 nie starczyło kondycji nagrywane tak jak leci po wakacjach bez rewelacji i a capella oczywiście... ;]
Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Carl Maria von Weber - koncert na fagot

Instrumenty i sprzęt muzyczny

4Audio LS2250 kabel głośnikowy o długości 2.3m (para), złącza Nakamichi
4Audio LS2250 kabel głośnikowy o długości 2.5m (para), złącza Nakamichi
GEWA Etui na rurki Fagot 6 rurek Lakierowany na czarno
GEWA Etui na rurki Fagot 12 rurek Czerwono-brzowy lakier

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl