1. Start
  2. Artykuły
  3. Instrumenty muzyczne
  4. instrumenty dęte
  5. fagot
ARTYKUŁ: instrumenty dęte - fagot

fagot

szukaj w artykułach:
Fagot składa się z dwóch drewnianych rur różnej długości połączonych ze sobą w dolnej części instrumentu (tzw. stopie, na rys. "Boot joint")  oraz ustnika w formie podwójnego stroika (rys. Reed) nakładanego na wygiętą rurkę (często srebrną lub złotą) w kształcie litery "S" nazywaną "Esem" (rys. Bocal).
Fagocista podczas gry wykorzystuje wszystkie 10 palców obydwu rąk zarówno naciskając klapy jak i zatykając otwory. Dość duży ciężar instrumentu wymaga zawieszenia go na specjalnych szelkach (w wersji damskiej i męskiej - na filmikach widać o co chodzi ;) ), a stablilność uzuskuje poprzez wsparcie prawą ręką o tzw. "kogucik" (rys. Hand rest).
Fagot posiada wyraziste silne brzmienie w niskim i średnim rejestrze, natomiast górne dźwięki brzmią łagodnie, jakby przytłumione, "wymuszone". Obecnie fagot posiada dość zaawansowany mechanizm klap - dawniej klap było znacznie mniej, co widać na nagraniu koncertu "la notte" wykonywanego na kopii instrumentu z epoki baroku.
Fagot rzadko występuje jako instrument solowy, pojawia się natomiast często w orkiestrach i zespołach kameralnych (kwintet dęty), bywa też obecny w składach jazzowych.
W CameralMusic prezentujemy fagot w kilku wybranych przez nas odsłonach.


Barok: A.Vivaldi - koncert B-dur "La notte"

wykonuje: Nora Hansen na fagocie barokowym, różniącym się od współczesnego niższym strojem oraz mniej zaawansowanym mechanizmem.

Klasycyzm: W.A.Mozart - koncert B-dur (KV-191)

wykonuje: Eduardo Calzada

Romantyzm: Saint-Saens Sonata na fagot i fortepian

wykonuje: Aleksandr Popov

Kontrafagot - czyli jeszcze jedną oktawę w dół i suita J.S.Bacha

Jazz

Współczesność: Lady Gaga na fagocie

Kwartet fagotowy z Nowego Jorku, pokazuje zabawną stronę tego instrumentu wykonując przeboje gwiazdy muzyki pop w aranżacji na kwartet fagotowy z imponującą choreografią.


Od autora

Tutaj unikalne nagranie zrobione jak ostatni raz miałem fagot w ręku, czyli jakieś yy...?? 7 lat temu ;] Koncert B-Dur A.Vivaldii, ale nie ten "La notte" tylko inny (ponoć koło 40 napisał), 1 i 2 część, bo na 3 nie starczyło kondycji nagrywane tak jak leci po wakacjach bez rewelacji i a capella oczywiście... ;]


kategoria: instrumenty dęte
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl