60 lat Katedry Kameralistyki. Najstarsza Katedry Kameralistyki w Polsce świętuje jubileusz!

Katedra Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej świętuje w tym roku 60-lecie istnienia. Powołana do życia w roku akademickim 1959/60 była pierwszą i przez szereg lat jedyną jednostką akademicką w Polsce koncentrującą działania na muzyce kameralnej. Z okazji jubileuszu jej pracownicy i współpracownicy zapraszają na dwa koncerty i konferencję naukową, które będą odbywać się w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32 w dniach 14–15 października (poniedziałek, wtorek). Na wszystkie wydarzenia w ramach Jubileuszu Katedry Kameralistyki wstęp wolny.

Pomysłodawcą, organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Kameralistyki był prof. Kiejstut Bacewicz (1904-1993), wybitny pianista-kameralista. Funkcję tę piastował przez 15 lat. Kolejnymi kierownikami katedry byli uznani artyści i pedagodzy: prof. prof. Zenon Ostalczyk, Zbigniew Frieman, Tadeusz Chmielewski, Bronisław Hajn, Rajmund Ambroziak, Maria Gozdecka, Anita Krochmalska-Podfilipska, Bogusław Pikała i Witold Holtz. Obecnie jednostka istnieje jako Instytut Muzyki Kameralnej prowadzony przez prof. AM dr. hab. Hannę Holeksę. Największym osiągnięciem artystycznym, dydaktycznym i promocyjnym w dorobku Katedry Jubilatki jest organizowany od 1961 roku Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej noszący imię Kiejstuta Bacewicza. Dwudziesta edycja konkursu odbyła się w kwietniu 2019 roku. Dorobek i historię jednostki będzie można poznać bliżej dzięki jubileuszowym wykładom oraz książce, która na tę okazję została wydana przez łódzką Akademię. Monografia pod redakcją merytoryczną prof. AM dr hab. Aleksandry Nawe nosi tytuł „60 lat Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi”.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się w poniedziałek 14 października koncertem z cyklu „Wieczory muzyczne” (godz. 18.15, Sala 12). Na długiej liście utworów w programie są m.in. kompozycje Siergieja Rachmaninowa, George’a Gershwina i Gustawa Mahlera. We wtorek 15 października w ramach Konferencji Naukowej „Kameralistyka wczoraj i dziś” referaty wygłoszą pracownicy i goście Instytutu. Program konferencji to 7 wykładów i panel dyskusyjny (godz. 10.00 – 16.00, Sala 31). Na zakończenie obchodów we wtorek przygotowano drugi koncert, w którego programie znajdą się kompozycje instrumentalne i pieśni (godz. 18.00, Sala 12). Wykonawcami obydwu koncertów są pianiści kameraliści – pedagodzy Instytutu Muzyki Kameralnej oraz jego współpracownicy.

Podczas pierwszego koncertu publiczność usłyszy m.in. kompozycje Leopolda Godowskiego i Siergieja Rachmaninowa na cztery i sześć rąk na fortepian. Zabrzmi także muzyka Roberta Schumana oraz Karola Szymanowskiego. W programie pojawi się też kompozycja wokalno-instrumentalna „Rückert Lieder” Gustava Mahlera. Koncert zakończy muzyka Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina w aranżacjach na trąbkę i fortepian. Wykonawcami poniedziałkowego wieczoru muzycznego będą pianiści: Sylwia Michalik-Bednarczyk, Agnieszka Przybylska, Aleksandra Nawe, Mikołaj Pacholczyk, Michał Drewnowski, Marcin Kawczyński, Anna Liszewska, Michał Rot i Hanna Holeksa. Wystąpią także wiolonczelistki: Urszula Markowska i Aleksandra Czarnocka, skrzypek Tomasz Król, wokalistka Izabela Połońska, flecistka Ewelina Zawiślak, saksofonista Paweł Gusnar, trębacz Sławomir Cichor i waltornista Fryderyk Bodzianowski (godz. 18.15, Sala 12).

W ramach konferencji „Kameralistyka wczoraj i dziś” (początek o godz. 10.00, Sala 31) wykłady poświęcone historii łódzkiej Katedry Kameralistyki wygłoszą prof. dr hab. Bogusław Pikała, prof. AM dr hab. Aleksandra Nawe i dr Agnieszka Przybylska. Tematykę funkcjonowania innych katedr kameralistyki poruszą zaproszeni goście: prof. dr hab. Katarzyna Jankowska-Borzykowska (UMFC), prof. dr hab. Grażyna Bożek-Wota (AM Wrocław), dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula (AM Gdańsk), dr hab. Monika Wilińska-Tarcholik (AM Kraków). O godzinie 14.00 odbędzie się panel dyskusyjny „Kameralistyka wczoraj i dziś” z udziałem gościa specjalnego – prof. dr hab. Marii Szwajger-Kułakowskiej z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wtorkowy koncert wypełnią kompozycje instrumentalne i pieśni. Suitę Manuela de Falli na skrzypce i fortepian interpretować będą skrzypaczka Izabela Ceglińska i pianistka Elżbieta Różycka-Przybylak. Kompozycje na dwa fortepiany Karola Mikulego i Juliusza Zarębskiego zabrzmią w wykonaniu Maria Szymanowska Piano Duo (Anna Liszewska, Agata Górska-Kołodziejska). Pieśni łodzianina Sławomira Kaczorowskiego pisane do słów m.in. Marii Konopnickiej i Adama Asnyka interpretować będą baryton Ziemowit Wojtczak i pianista Michał Rot, a wybór z dwóch cyklów pieśni Pawła Kleckiego wykonają wokalistka Urszula Kryger i pianista Adam Manijak (godz. 18.00, Sala 12).

Więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/pazdziernik-2019/154028-wieczor-muzyczny-w-ramach-jubileuszu-katedry-kameralistyki
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/pazdziernik-2019/154087-jubileusz-katedry-kameralistyki-2019-10-15
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/pazdziernik-2019/154088-koncert-w-ramach-jubileuszu-katedry-kameralistyki

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Piotr Lachert - XX Sonata
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
The Pink Mice - Sonata Ksi??ycowa i Dla Elizy

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Epiphone Uptown Kat ES Sapphire Blue Metallic gitara elektryczna
Fender Tone Master kabel 0.15m (kąt.)
SR Ki09S nadstawka do statywu Ki05 S
Tietz ″IXI.4″ statyw keyboardowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl