1. Start
  2. Artykuły
  3. Gwiazdy muzyki klasycznej
  4. Leonard Bernstein
ARTYKUŁ: Gwiazdy muzyki klasycznej - Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

szukaj w artykułach:
Wspaniały kompozytor, poeta, pianista oraz pierwszy dyrygent orkiestry pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, który zyskał światową sławę. Urodził się w 1918 roku w Lawrence w stanie Massachusetts, studiował na Harvardzie i w Curtis Institute of Music w Filadelfii. Na początku uczył się kompozycji u Waltera Pistona, a następnie zachęcony przez Dimitriego Mitropoulosa rozpoczął naukę dyrygentury u Fritza Reinera i Sergiusza Kusewickiego.
Jako dyrygent, dał się poznać z bardzo subiektywnej strony, dzięki czemu w znakomity sposób interpretował muzykę romantyczną, szczególnie takich kompozytorów jak Franciszek Liszt, Dymitra Szostakowicza czy Gustawa Mahlera. W rzeczywistości w dużym stopniu przysłużył się do wznowienia prezentowania przed publicznością dzieł Mahlera oraz nagrał pierwszy cykl jego symfonii. Wspierał również najnowszą muzykę Stanów Zjednoczonych. W 1952 dyrygował podczas premiery II symfonii Charlesa Ivesa. Repertuar tego artysty jak i Aarona Coplanda znajdował się stale podczas koncertów Bernsteina. W 1943 roku zastąpił Bruno Waltera w Filharmonii Nowojorskiej, był również dyrektorem muzycznym New York City Center Orchestra. W swojej twórczości Leonard Bernstein odzwierciedlał swoje gusta i pasje od klasycyzmu po jazz. Jego dzieła są eklektyczne i zróżnicowane. Napisał 3 symfonie, musicale „On the Town”, „Wonderful Town”, „West Side Story”, spopularyzowane przez kino, operetkę „Candide”, opery „Trouble in Tahiti” i „A Quiet Place”, balety “Fancy Free” I “The Dybbuk Variations”, Mszę, cykl piosenek “Arias and Barcarolles” W roku 1985 otrzymał nagrodę Grammy Lifetime Achievement.
Zmarł w Nowym Jorku w 1990 roku.

Jazz trio z „A Quiet Place”. Wykonanie: Louise Edeiken, Mark Thomsen, Kurt Ollmann, ORF Symphonie Orchester I Leonard Bernstein (1986)


„America” z „West Side Story” (1961)


„Somewhere” z „West Side Story” (1961)

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl