{oh!} na XVI Gliwickim Festiwalu Bachowskim

fot. Magdalena Hałas
{oh!} Orkiestra Historyczna i XVI Gliwicki Festiwal Bachowski

24 lipca 2015 r. (piątek)
godz. 20.00
Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach


{oh!} Orkiestra Historyczna, zdobywająca polskie i zagraniczne estrady muzyki dawnej, po raz kolejny zabierze w muzyczną podróż na historycznych instrumentach śląską publiczność. Zespół w ramach 16. edycji znanego Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego wykona koncert „À travers le Baroque”, którego tytuł to swoista gra słów: wędrówka przez barokową muzykę z fletem traverso. Orkiestrze towarzyszyć będzie znakomity flecista Alexis Kossenko, wybitny odtwórca koncertów fletowych A. Vivaldiego i C. Ph. Bacha. Koncert w gliwickim Kościele Wszystkich Świętych stworzy wyjątkową okazję do kontaktu na żywo ze sztuką tego porywającego artysty. W jego wykonaniu usłyszymy jeden z wirtuozowskich koncertów poczdamskiego Bacha oraz efektowną i niezwykle piękną świecką kantatę Bacha-ojca na sopran i koncertujący flet „Non sa che sia dolore” BWV 209. Orkiestrze towarzyszyć będzie także specjalizująca się w dawnym repertuarze kantatowym niemiecka śpiewaczka Karolina Brachman, która wykona też dwie arie koncertowe Händla.


Gliwicki Festiwal Bachowski jest odbywającą się rokrocznie od 2000 roku cykliczną imprezą kulturalną o zasięgu międzynarodowym. W swojej historii niejednokrotnie gościł najwybitniejszych wykonawców krajowych i zagranicznych. Gośćmi festiwalu byli m.in. klawesyniści: Allan Rasmussen (Dania), Lorenzo Feder (Włochy), skrzypkowie: Johannes Pramsohler (Włochy), Lilia Slavny (Izrael), wiolonczelista Andrzej Bauer, gambista Marc Caudle (Anglia), a także zespoły, m.in. Collegium Marianum z Czech czy belgijski Vox Luminis. Festiwal jest jedną z najbardziej znaczących imprez w kraju, która daje słuchaczom możliwość zobaczenia i usłyszenia na żywo dawnych instrumentów muzycznych. Ideą festiwalu jest ukazanie twórczości Bacha jako centrum nowożytnej muzyki, oraz nieustającego źródła inspiracji dla twórców różnych gatunków muzycznych. Dzięki temu jego formuła obejmuje oprócz muzyki dawnej wykonywanej na instrumentach z epoki i zgodnie z historycznymi zasadami także m.in. spektakle taneczne, muzykę jazzową i rozrywkową. Szesnasta edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego będzie miała dwóch głównych bohaterów: Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Obaj zapisali się w historii jako mistrzowie najważniejszych gatunków muzycznych swojego czasu, którym udało się nadać barokowej muzyce wymiar ponadczasowej uniwersalności. Los nie pozwolił im nigdy spotkać się osobiście. Dlatego też z okazji 330. rocznicy ich urodzin organizatorzy festiwalu postanowili zorganizować symboliczne spotkanie dwóch gigantów w Gliwicach.


{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów ¬ entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menedżera Artura Malke. Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym, czyli jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. W ciągu 3 lat działalności zespół stał się rozpoznawalnym zarówno w skali ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, czego dowodem są zaproszenia na wiele festiwale zarówno w kraju jak i za granicą, na których {oh!} występuje promując jednocześnie miasto Katowice. Wśród zapraszanych przez Orkiestrę gości solistów należy wymienić Olgę Pasiecznik, Kaia Wessela, Marilię Vargas, Karola Kozłowskiego. W ubiegłorocznym kalendarzu {oh!} Orkiestry Historycznej znalazły się koncerty m. in. na międzynarodowych festiwalach w Częstochowie, Gliwicach, Tarnowie i Warszawie, a także koncerty zagraniczne: w Brnie, Pradze oraz Stambule i Ankarze. Zespół dokonał również pierwszych nagrań płytowych, które zostaną wydane jeszcze w tym roku.

Niedługo po koncercie w Gliwicach orkiestra wystąpi na Festiwalu Leszno Barok Plus, a we wrześniu katowicki zespół będzie można usłyszeć w rekonstruowanym Teatrze Muzycznym w czeskim zamku Valtice. Serdecznie zapraszamy!


Program:
G.F. Handel (1685-1759) - Concerto Grosso nr 10 op.6 HWV328
G.F. Handel (1685-1759) - arie ze zbioru „Neun Deutsche Arien” do poematów Bartholda Heinricha
Brockesa
C. Ph. E. Bach (1714-1788) - Koncert na flet i orkiestrę G-dur H. 445, Wq. 169
J. S. Bach (1685-1750) - Kantata na sopran i flet „Non sa che sia dolore” BWV 209


Soliści:
Alexis Kossenko - flet traverso

Karolina Brachman- sopran



{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Violetta Szopa -Tomczyk, Małgorzata Malke - skrzypce I
Dominika Małecka, Marzena Biwo - skrzypce II
Dymitr Olszewski - altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Krzysztof Firlus - kontrabas
Anna Firlus – klawesyn

fot. Magdalena Hałas

www.facebook.com/OrkiestraHistoryczna
www.youtube.com/OrkiestraHistoryczna
www.orkiestrahistoryczna.pl

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Amy Nuttall - Greensleeves
Reporta?: Muzyka na Szczytach 2015

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Joyo R13 XVI, efekt gitarowy
Roland Cloud SRX Strings syntezator programowy (program komputerowy)
PWM Bach Johann Sebastian - Najpikniejszy Bach na fortepian, skrzypce z fortepianem i organy (+ partie instrumentw)
Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl