Jan Sebastian Bach

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej tworzący w epoce baroku. Oprócz pisania wspaniałych utworów był również aktywnym muzykiem. Komponował głównie oratoria i pasje oraz muzykę organową jak i na orkiestrę i instrumenty klawiszowe.
Urodzony w Eisenach w 1675 roku od najmłodszych lat miał doczynienie z muzyką, gdyż jego rodzina od lat była z nią związana. Jako chłopiec śpiewał w chórze, grał na skrzypcach w orkiestrze kameralnej księcia Johanna Ernsta de Weimar, a po przeprowadzce do Arnstadt stał się organistą w miejscowym kościele. Następnie rozpoczął naukę u znanego organisty i kompozytora holenderskiego Dietricha Buxtehude i skomponował sławną Toccatę i Fugę d-moll.
W 1707 roku wrócił do Weimaru, gdzie został koncermistrzem orkiestry dworskiej i stworzył 30 kantat, w tym, tę najbardziej znaną, uważaną za jego wybitne dzieło „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit”. Następnie został dyrygentem chóru kościelnego oraz muzyki kameralnej na dworze księcia Leopolda de Anhalt-Köthen. W tym czasie Bach tworzył głównie muzykę świecką oraz instrumentalną z uwzględnieniem utworów solowych. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą Koncerty Brandenburskie (czyli sześć koncertów orkiestrowych skomponowanych dla margrabiego Branderburgii Christiana Ludwiga) oraz Aria na strunie G pochodząca z suity orkiestrowej D-dur nr 3.
W roku 1723 kompozytor przeprowadził się do Lipska, gdzie powstały pozostałe z jego wybitnych dzieł, między innymi.: Wielka Msza h-moll, Pasja wg. Św. Jana, Pasja wg. Św. Mateusza, Oratorium na Boże Narodzenie oraz Oratorium na Wniebowstąpienie. Artysta znany jest również ze skomponowanie Preludium C-dur, na którym Charles Gounod oparł swoją melodię do „Ave Marii”. Bach zmarł w 1750 roku w Lipsku.
Jego muzykę charakteryzuje dosyć śmiały styl jak dla swej epoki, niemniej jednak jego utwory pisane były skomplikowanym językiem w sposób mistrzowski, a zarazem przystępny.

Jako znakomity przykład muzyki organowej postanowiliśmy zamieścić Toccataę i Fugę d-moll w wykonaniu Kurta Isona.


Polecamy również utwór Aria na strunie G w wykonaniu Mishy Quinta.

I ten sam utwór w wersji tanecznej. Wykonuje Hovedøen Social Club & Kringkastingsorkesteret (KORK) .


Na koniec coś z muzyki religijnej tego znakomitego kompozytora- Pasja wg Św. Mateusza wykonana przez Amsterdamską Orkiestrę Barokową oraz solistów.


Bach współcześnie

Do muzyki współczesnej przebiło się wiele utworów J.S.Bacha - CameralMusic proponuje wykonanie arii na strunie G w wersji jazzowej - The Swingle Singers & The Modern Jazz Quartet


A na sam koniec jeden z najlepszych gitarzystów nieklasycznych: Yngwie Malmsteen wplatający w swoje solowe popisy elementy muzyki J.S.Bacha:Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
J.S.Bach - Sarabanda, suita h-moll
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Anthony Hopkins - And The Waltz Goes On

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Bach Johann Sebastian - Najpikniejszy Bach na fortepian, skrzypce z fortepianem i organy (+ partie instrumentw)
PWM Bach Johann Sebastian - Inwencje dwugosowe na fortepian
PWM Bach Johann Sebastian - Wybrane utwory na akordeon
Epiphone Joan Sebastian Sonador gitara elektroakustyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl