Dzieło na podstawie klasycznej tragedii Ajschylosa. „ORESTEJA” Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS dostępna na nowym nośniku

Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. ORESTEJA Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Album, dostępny na płycie kompaktowej od maja, dziś w sprzedaży także jako winyl.

Bardzo mnie raduje, że dzisiaj możemy posłuchać ORESTEI brzmiącej tak, jak wyobrażałam ją sobie w momencie komponowania – wspominała w jednym z wywiadów kompozytorka. Dzięki wydaniu na płycie winylowej, które wzbogaca katalog analogowych albumów od marki ANAKLASIS, słuchacze mogą cieszyć się owym brzmieniem w jeszcze wyższej jakości.

Dramatopera ORESTEJA powstała w 2011 roku na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie miała premierę rok później w reżyserii Mai Kleczewskiej. W wydanym nakładem ANAKLASIS w maju tego roku wykonaniu koncertowym spektaklu, zespół aktorski został zastąpiony jedną osobą. Na nagraniu obecny jest doskonale znany głos Danuty Stenki. Aktorka występuje w podwójnych, skrajnych rolach: zabójczyni i mściciela – Klitajmestry i Orestesa.

W tej krwawej i przepełnionej dramatycznymi decyzjami opowieści aktorce partnerują Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor) oraz Chór Polskiego Radia. Na instrumentach perkusyjnych grają Krzysztof Niezgoda, Leszek Lorent i Tamara Kurkiewicz, dyryguje Szymon Wyrzykowski.

– ORESTEJA mówi o trudnych wątkach dotyczących motywacji ludzkich czynów, podejmuje próbę określenia ich moralnego znaczenia. Przez wieki ciągle poruszamy się w obrębie tych samych tematów, nic się nie zmienia. To fascynujące, ale i przerażające – podkreśla kompozytorka.

Płyta z rejestracją dzieła włączona została do serii OPERA, która prezentuje wybitne dzieła wokalno-instrumentalne wykraczające poza utrwalone tradycją, gatunkowe rozumienie słowa „opera”. Album jest dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner: Ruch Muzyczny

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej czy Kursu Edytorstwa Muzycznego. Więcej: www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Ennio Morricone - Chi Mai
Sarah Brightman i Andrea Bocelli - Time to say godbye
Skrzypek na dachu - Sunrise sunset
My Fair Lady - On The Street Where You Live

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Osiecka Agnieszka - Wielki piewnik, tom I
K&M 24624-000-55 statyw na paskiej podstawie, sztyca fi 35 mm
AN Waldemar Gromolak ″O piknym dwiku gitary klasycznej″ ksika
Gewa 212111 pokrowiec do gitary klasycznej 3/4 econo niebieski 12mm

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl