MATEUSZ PAŁKA TRIO „Melodies. The Magic Mountain”

Polska szkoła jazzu już ponad pół wieku temu zdobyła uznanie wśród europejskich i światowych słuchaczy. Wciąż pojawiają się u nas nowe pokolenia muzyków, którzy tę chwalebną tradycję podtrzymują.

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera: 27 października 2023 r.

Mateusz Pałka, związany z krakowskim środowiskiem pianista, improwizator i kompozytor jest jednym z przedstawicieli obiecującej grupy zdolnych jazzmanów, których obecność na scenie gwarantuje, że polska szkoła jazzu, to hasło wciąż aktualne.

W MATEUSZ PAŁKA TRIO, jednym z kilku projektów tego muzyka, liderowi towarzyszą Piotr Południak na kontrabasie i Patryk Dobosz na perkusji – obaj z własnymi sukcesami na polskich i międzynarodowych scenach.

„Melodies. The Magic Mountain” jest drugą płytą tego składu, którego członkowie zdążyli się już zaprezentować fanom jazzu w kilkunastu krajach, na trzech kontynentach, jako wrażliwi artyści o niezwykle lirycznym podejściu do tworzonej przez siebie muzyki.

Kilkuletnia wspólna praca daje w przypadku muzyki jazzowej możliwość komunikowania się na poziomie porozumienia ponad słowami. To szczególnie istotne w przypadku olbrzymiej dbałości o każdy szczegół akustycznego brzmienia, co jest wyjątkowo ważne dla Mateusza Pałki w procesie komponowania nowych utworów.

Nowy album MATEUSZ PAŁKA TRIO inspirowany jest poezją, powieścią, malarstwem, naturą, muzyką klasyczną i jazzową, czyli wszystkim tym, co serwuje nam współczesny świat. Jak bardzo jesteśmy w stanie usłyszeć i zobaczyć, co dzieje się wokół nas? – pyta Mateusz Pałka. I odpowiada: Pragnę, aby była to podróż, która pochłania i wszechogarnia – zaprasza słuchacza do wspólnej wędrówki.

Bardzo organiczne podejście w czasie nagrywania muzyki, niejako powrót do korzeni, kiedy producenckie ingerencje ograniczone są do minimum, a materiał nagrywa się na tak zwaną „setkę”, czyli właściwie bez poprawek i dogrywek, pozwala uzyskać słyszalny efekt tej narracyjności snutej przez kompozytora i potem wykonawców opowieści. To muzyka, która dzięki swojej melodyce i strukturze płynie wprost z serca twórców do serca słuchaczy.

Materiał na płytę „Melodies. The Magic Mountain” powstał w legendarnym Studiu S4 im. Jerzego Wasowskiego, dzięki wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia. Nagrania zrealizował jeden z najlepszych polskich mistrzów dźwięku, Leszek Kamiński, w dniach 28 i 29 listopada 2022 roku. Jego wkład w ostateczny wyraz artystyczny płyty jest nie do przecenienia. Muzycy uważają, że niezwykła wrażliwość i głęboka wiedza Kamińskiego bardzo pomogły im osiągnąć zamierzony efekt.

Także monochromatyczny projekt okładki Czarodziejskiej Góry autorstwa Anny Marii Olak, to minimalizm organicznej i prostej formy grafik, mający na celu zachęcić słuchacza do zanurzenia się w tajemniczość odkrywanych melodii

Tracklista
1. Czarodziejska Góra 3:39
2. Kora 4:46
3. a Paris 4:52
4. Introitus 4:24
5. Letter to Norah 3:33
6. Aria 3:52
7. Chiaroscuro 4:14
8. Solo 1:35
9. She Doesn’t Like Doing Homework 7:10
10. Leaving 5:44
TT: 44:10

Smartlink: www.believe.com/

Powiązane Video Wszystkie video

Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
La Mer Trio Trio - Sonata g-moll - G.Ph.Telemann
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU
DKWTrio - lot trzmiela

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Black Mountain BMP RHJ kostka sprynowa na kciuk Jazz
Digitech Trio+ Band Creator efekt gitarowy
AN DVD 12 Szkoła na Cajon
AN DVD 10 Szkoła na Cajon

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl