PREMIERA ALBUMU ŁUKASZA BOROWICZA – UBIEGŁOROCZNEGO LAUREATA NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH

Już dziś premiera albumu maestro Łukasza Borowicza, laureata Nagrody Mediów Publicznych 2022. Na trzech płytach usłyszymy opery: „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz nagraną po raz pierwszy w historii „Zemstę za mur graniczny” Zygmunta Noskowskiego, opartą na komedii Aleksandra Fredry.

Pierwsza płyta zawiera jednoaktową operę Stanisława Moniuszki z 1861 r. W wykonaniu „Verbum Nobile” z librettem Jana Chęcińskiego – zabawnej komedii pomyłek z wątkiem miłosnym – wzięły udział Chór Polskiego Radia w Krakowie i Polska Orkiestra Radiowa (od 2019 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), a solistami byli Marta Boberska (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (bas) i Piotr Nowacki (bas). Nagrania dokonano live w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2014 r. podczas Inauguracji Sezonu Koncertowego Polskiej Orkiestry Radiowej.

Na płytach nr 2 i 3 zarejestrowane zostały po dwa akty opery Zygmunta Noskowskiego „Zemsta za mur graniczny”, opartej na komedii Aleksandra Fredry. Kompletną partyturę zapomnianej opery Noskowskiego – opracowaną w 1963 roku przez Tadeusza Mazurkiewicza – dyrygent znalazł w zbiorach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nagranie pod jego dyrekcją pochodzi z 2013 r. i dokumentuje pionierskie wykonanie koncertowe z udziałem Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Polskiej Orkiestry Radiowej oraz solistów: Aleksandry Kubas-Kruk (sopran), Anny Lubańskiej (mezzosopran), Roberta Gierlacha (bas-baryton), Pawła Skałuby (tenor), Ryszarda Minkiewicza (tenor), Wojciecha Gierlacha (bas) i Dariusza Macheja (bas).

Łukasz Borowicz to dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner, odkrywca dzieł zapomnianych, radiowiec. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W latach 2007–2015 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje dziesiątki płyt i setki godzin nagrań radiowych.

Album Łukasza Borowicza to już czwarte wydawnictwo Polskiego Radia poświęcone laureatom kolejnych edycji Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Kapituła nagrody doceniła maestro Borowicza za promocję polskiej muzyki za granicą oraz inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Wcześniej nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazały się krążki laureatów Nagrody z poprzednich lat: Jana Ptaszyna Wróblewskiego (z 2019 roku), Piotra Beczały (z 2020 roku), a także Józefa Skrzeka (z 2021 roku).

• Wydawcą potrójnego albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
• Album do kupienia m. in. w sklepie Polskiego Radia

***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Powiązane Video Wszystkie video

Nowa Tradycja 2014 - Kapela Maliszów
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
Zagan Acoustic film

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Schwarz Drumla Lakierowane kolor 65mm, Nr. 8
Toontrack EZX Number 1 Hits biblioteka brzmie perkusyjnych [EZdrummer, Superior Drummer]
Pearl BC-930 statyw pod talerz perkusyjny, amany
Grover GROV 309G Standard 4 + 4, klucze do mandoliny, styl A, zote

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl