IMPROVISION QUARTET „Anonym”

W przypadku różnych składów jazzowych najczęściej bez wielkiej przesady można mówić: supergrupa. Bez żadnej wątpliwości tyczy się to IMPROVISION QUARTET.

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera: 03.11.2023 r.

Tylko prawdziwa koncentracja…
Wymienianie laurów i nazwisk, z którymi przyszło pojawiać się na scenie i w studiach nagraniowych klarneciście Szymonowi Klimie, pianiście Dominikowi Wani, kontrabasiście Adamowi Kowalewskiemu i perkusiście Przemysławowi Jaroszowi zajęłoby zbyt dużo czasu i miejsca. Nie mówiąc o ich własnych projektach i wybitnych nagraniach solowych.
Spotykali się w różnych przestrzeniach i składach, aż w głowie Szymona Klimy zakiełkował pomysł, a pozostali koledzy zgodzili się, że we czterech stanowią konglomerat, który spokojnie może przyjąć nazwę IMPROVISION QUARTET. Bo też improwizacja jest tym, co panom wspólnie wychodzi naprawdę znakomicie.
A ponieważ improwizować trzeba na jakiś temat, ci czterej postanowili sięgnąć najpierw do bogatej tradycji muzyki polskiej. Ich poprzednia płyta inspirowana była folkiem ze zbiorów Oskara Kolberga.
Tym razem inspiracją były polskie utwory anonimowe powstałe w średniowieczu i renesansie. Szymon Klima wypatrzył w jednej z bibliotek kilkusetstronicowy zbiór takich melodii zapisanych przed wiekami i to był punktem wyjścia do powstania najnowszego projektu IMPROVISION QUARTET.
Wybór nie był łatwy – w pierwszym kroku Klima wyselekcjonował i zaprezentował kolegom blisko setkę polskich anonimów sprzed wieków. Potem muzycy zaczęli pracować koncepcyjnie nad zawężeniem repertuaru i stworzeniem własnych kompozycji inspirowanych pomysłami dawnych, nieznanych nam dzisiaj twórców.
Próby przed nagraniem członkowie IMPROVISION QUARTET ograniczyli do minimum. Dzielili się tylko swoimi pomysłami, by w ciągu dwu dni sesji w gliwickim studiu Jazovia zarejestrować, nagrywając a vista, siedem improwizowanych kompozycji. To jest możliwe tylko wtedy, kiedy muzycy się lubią, szanują i rozumieją mimo, że do miejsca, w którym się spotkali dochodzili różnymi drogami, używając różnych środków wyrazu, raz zarezerwowanych dla jazzu, raz dla klasyki.
Ostatecznie na próżno szukać na płycie „Anonym” choć śladów tradycyjnego podejścia do wykonań muzyki dawnej. Otrzymaliśmy niezwykle atrakcyjną porcję dźwięków, za których ostateczne brzmienie odpowiada Przemysław Jarosz. I tylko w tytułach, które swoim kompozycjom nadali członkowie IMPROVISION QUARTET daleko pobrzmiewają tytuły oryginalne.
Takiej muzyki nie powstydziłaby się Sala Kongresowa warszawskiego PKiN w najlepszych latach festiwalu Jazz Jamboree!

Tracklista:
1. Improvision X
2. Septem gaudia
3. Salve
4. Tadanda
5. Modlitwa
6. DuszoMojaDuszo
7. Bonum nocte

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Stay Away - Vitamin String Quartet
Somewhere Over the Rainbow - The Piano Guys
Felix Mendelssohn - Marsz Weselny - Rock/Metal

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Triangle Quartet kolumny podłogowe serii Genese 120W/8 (matt mahogany)
Groove Tubes E34LS Medium Quartet lampy elektronowe (4 szt. sparowane)
Groove Tubes GT-EL84-S MED QUARTET lampa elektronowa
Groove Tubes GT-EL34-M MED QUARTET lampa elektronowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl