Krzysztof Herdzin: Kolędy z MACV

WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA prezentuje wyjątkowy album:

KRZYSZTOF HERDZIN – KOLĘDY Z MACV

CD / 2LP
Aranżacje i opracowanie muzyczne: Krzysztof Herdzin
śpiewają: Andrzej Lampert i Gabriela Legun

Warszawska Opera Kameralna przezentuje wyjątkowy świąteczny album, na którym znalazło się dwanaście najpiękniejszych kolęd i pastorałek w niezwykłych aranżacjach, autorstwa Krzysztofa Herdzina z udziałem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Interpretacje solistów: Gabrieli Legun i Andrzeja Lamperta przeniosą nas w wyjątkowy wymiar bożonarodzeniowych pieśni, przywołując ducha czasów Bacha, Vivaldiego, Händla i Mozarta.

Płyta CD oraz album winylowy „Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV” to doskonały prezent pod Choinkę, który poleca Warszawska Opera Kameralna, życząc Państwu Pięknych – pełnych wspaniałej muzyki – Wesołych Świąt.

Posłuchaj: id.ffm.to/koledy_z_macv

Polskie kolędy i pastorałki wydają mi się najpiękniejsze na świecie. W USA królują rozrywkowe Christmas Songs, w innych krajach europejskich w tradycji bożonarodzeniowej wykonuje się ludowe pastorałki, jak i popularne kompozycje: Adeste Fideles, Joy to The World, Deck The Halls, O Tannenbaum czy najsławniejszą Cichą Noc, powstałą w Austrii. A jednak to właśnie polskie opowiastki o Świętej Rodzinie, niektóre liryczne i melancholijne, inne uroczyste i pełne patosu, jeszcze inne krotochwilne i żartobliwe – są szczególnym skarbem kultury i naszej tradycji, lśniącym na tle innych, świątecznych propozycji ze świata. Cudowne harmonie, wpadające w ucho melodie, mnóstwo kontrastów, wśród których obok siebie pojawia się zarówno muzyka góralska, polonezy, mazury, marsze, kołysanki – są niezwykle wdzięcznym materiałem do opracowania dla kreatywnych kompozytorów i aranżerów.
Nie ma chyba stylu muzycznego, który nie pojawił się wśród aranżacji naszych kolęd i pastorałek. Od kilkudziesięciu lat, co roku pojawiają się coraz to oryginalniejsze wersje, ukazujące te przepiękne utwory w zupełnie nowym świetle. Są kolędy na ludowo, na jazzowo, rockowo, popowo, reagge, wspaniale rozpisane na olbrzymie składy symfoniczne w idiomie muzyki poważnej, a nawet współczesnej (doskonałe, choć bardzo wyrafinowane i zreharmonizowane kolędy Witolda Lutosławskiego).
Przygotowując kolędy dla orkiestry MACV Warszawskiej Opery Kameralnej, postawiłem sobie cel, który okazał się dla mnie wielkim wyzwaniem. Frapującym, inspirującym i bardzo satysfakcjonującym. Postanowiłem bowiem każdy utwór oprzeć na znanym i rozpoznawalnym utworze z okresu baroku i klasycyzmu. Orkiestra Instrumentów Dawnych ma to do siebie, że czuje się komfortowo w określonej konwencji. To niższy strój (430 Hz), inne instrumenty, inna artykulacja, inna rytmika i określona interpretacja, zgodna z kanonem sprzed kilkuset lat. Spędziłem setki godzin słuchając muzyki Purcella, Bacha, Händla, Vivaldiego i Mozarta, aby odnaleźć wśród tych genialnych kompozycji fragmenty „pasujące” do harmonii i rytmiki wybranych przeze mnie kolęd. Decydując się na wykorzystanie muzyki największych kompozytorów z historii, spróbowałem w naturalny sposób połączyć ją z utworami świątecznymi z zupełnie z innego świata. Czasem oparłem się na progresji harmonicznej, innym razem na charakterystycznej melodii lub nietypowej fakturze orkiestry. W efekcie, stworzyłem 12 aranżacji kolęd, gdzie każda staje się wariacją na temat kompozycji sprzed wieków. Pozwoliło nam to wykreować kształt dźwiękowy niezwykle naturalny dla barokowej orkiestry, pozwalający jej na pozostanie w swoim świecie, z drugiej zaś strony zaskakujący elementami stylistycznymi zupełnie obcymi dla tamtych czasów, jak rozszerzona harmonia, rozwiązania typowe dla muzyki filmowej.
Nie sposób nie wspomnieć o solistach, którzy wykazali się wprost niebywałą wyobraźnią i kunsztem wokalny, odnajdując się w tym zupełnie nowym świecie muzycznym, bez precedensu w polskiej tradycji śpiewania kolęd. Gabriela Legun i Andrzej Lampert nadali tym utworom zupełnie nowy wymiar, kreując nowe, zaskakujące interpretacje.
Oddając w Państwa ręce tę nietypową wersję kolęd, mam nadzieję, że odnajdą w nich Państwo wszystko to, co w muzyce najpiękniejsze. Prawdziwe emocje i prawdę.

prof. Krzysztof Herdzin


Tracklista:

1.
Anioł pasterzom mówił (A. Vivaldi – Cztery pory roku / Jesień cz. I) – Gabriela Legun i Andrzej Lampert

2.
Bóg się rodzi (G.F. Händel – Muzyka na wodzie / Suita D-dur / Alla Hornpipe) – Andrzej Lampert

3.
Jezus malusieńki (H. Purcell – Dydona i Eneasz / Lament Dydony) – Gabriela Legun

4.
Gdy się Chrystus rodzi (J.S. Bach – III Koncert brandenburski / cz. I) – Gabriela Legun i Andrzej Lampert

5.
Mizerna cicha (A. Vivaldi – Cztery pory roku / Jesień cz. II) – Gabriela Legun

6.
Oj, maluśki (W. A. Mozart – Koncert na klarnet A-dur cz. II) – Andrzej Lampert

7.
Gdy śliczna Panna (J.S. Bach – Aria na strunie G) – Gabriela Legun i Andrzej Lampert

8.
W żłobie leży (A. Vivaldi – Koncert na mandolinę cz. I) – Gabriela Legun

9.
Lulajże Jezuniu (G.F. Händel – Rinaldo / Aria Lascia ch'io pianga) – Andrzej Lampert

10.
Przybieżeli do Betlejem (G.F. Händel  Mesjasz / For unto us a child is born) – Gabriela Legun i Andrzej Lampert

11.
Hej w dzień Narodzenia (W.A. Mozart – Serenada nr 1 D-dur / Minuetto) – Andrzej Lampert

12.
Tryumfy Króla Niebieskiego (M.A. Charpentier – Te Deum / Preludium) – Gabriela LegunKoncert „Święta Noc” z materiałem z płyty już 12 grudnia o godz. 20.00. Wystąpią soliści: Gabriela Legun, Joanna Moskowicz, Natalia Rubiś, Krystian Adam Krzeszowiak, Rafał Bartmiński i Arnold Rutkowski oraz Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Transmisja z wydarzenie do obejrzenia w TVP 1 w Wigilię 24 grudnia po transmisji Pasterki z Watykanu. Kolejny koncert już 5 stycznia 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie!

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Love Song / PAGANINI MILLENIUM TOUR
Mariusz Patyra & Krzysztof Herdzin - Humoreske / PAGANINI MILLENIUM TOUR
Rafa? Krzychowiec - Muzyka z klipu "Bitwa Warszawska 1920"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Ba Krzysztof ″Dreams″ CD
AN Ba Krzysztof ″Wojny gitarowe 2009″ + CD
Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
PWM Adele - 21 Album songbook (utwory na fortepian, wokal i gitar)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl