PWM | Jesień z prawykonaniami

Początek jesieni obfituje w prawykonania utworów kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Październik rozpoczniemy muzycznie na Śląsku, gdzie w Tychach po raz pierwszy zabrzmi najnowsza opera Alka Nowaka, natomiast zakończymy w Szczecinie wraz z kameralną kompozycją Hanny Kulenty. Premierowo zabrzmią również utwory Zygmunta Krauze, Macieja Zielińskiego i Mikołaja Piotra Góreckiego oraz wyjątkowe dzieło Krzysztofa Meyera.

Rzeczy Aleksandra Nowaka

Aleksander Nowak z powodzeniem kontynuuje swoją literacką rezydencję na festiwalu auksodrone w Tychach. Tym razem za książkowy pierwowzór opery Rzeczy. Vaudeville na trzy głosy, kontrabas, fortepian i smyczki kompozytorowi posłużyła powieść Marcina Wichy pt. Rzeczy, których nie wyrzuciłem, doceniona przez czytelników i wyróżniona Nagrodą Literacką Nike oraz Paszportem Polityki. W zamyśle dzieło miało być formą muzyczną „między dramatem a cyklem piosenek”, w rezultacie twórczych poszukiwań kompozytora powstał vaudeville. To forma muzyczna, która zazwyczaj ma charakter komiczny i łączy piosenki z żartobliwym tekstem. Nowak potraktował tę formę i dzieło przewrotnie, jako żałobny rytuał. „Nie ma tu doniosłości, tylko ciche echa minionego życia” – zapowiada kompozytor. Operę wykonają 7 października w Tychach: Joanna Freszel – sopranistka i wielokrotna wykonawczyni oper Nowaka, wokalistka Kasia Moś oraz tenor Karol Kozłowski. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk, na kontrabasie zagra Max Mucha, a solistom towarzyszyć będzie AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod kierownictwem Marka Mosia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie festiwalu auksodrone.

Fortepian szczególnie uprzywilejowany

W twórczości Zygmunta Krauze szczególnie uprzywilejowanym instrumentem jest fortepian. Kompozytor, będąc koncertującym pianistą, często jest również wykonawcą swoich utworów. W roku, w którym świętuje swoje 85. urodziny, Krauze pozostaje niezwykle aktywny zarówno jako twórca, jak i muzyk koncertujący. 11 października w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się prawykonanie jego IV Koncertu fortepianowego, z udziałem kompozytora i Sinfonii Varsovia. To trzecie dzieło Zygmunta Krauze, które zostanie po raz pierwszy wykonane w tym roku. Więcej informacji na stronie UMFC.

Ślepy tor Krzysztofa Meyera

Krzysztof Meyer powraca do opery po wielu latach. I wraca z dziełem wyjątkowym. Nieczęsto bowiem zdarza się w operze taka propozycja. Twórcy i organizatorzy premierowego wykonania zapowiadają inscenizację nie tylko atrakcyjną wizualnie i muzycznie, ale i intrygującą intelektualnie. Przy tym dowcipną, inteligentną, z wieloznacznym, ironiczno-sarkastycznym przesłaniem. Praca nad Ślepym torem trwała trzy lata (2019–2022), a jej zwieńczeniem będzie premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, zaplanowana na sobotę, 14 października. Libretto opery, stworzone przez Antoniego Liberę, uznanego pisarza, tłumacza i reżysera teatralnego, jest opowiastką filozoficzną na współczesny temat, w której bohaterowie toczą odwieczny spór o sens i porządek świata. Spektakl wyreżyseruje Marek Weiss, który zrealizował na scenie TW–ON już dwadzieścia premier. Jest on również autorem książki Biały wieloryb opowiadającej o tworzeniu teatru operowego w Polsce i na świecie. Promocja dzieła odbędzie się 28 października w TW-ON. Wydawcą książki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Więcej informacji na stronie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Koncerty nadzwyczajne w filharmoniach w Gorzowie i Warszawie

20 października, podczas koncertu zamykającego X Festiwal Muzyki Współczesnej w Gorzowie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Lilianny Krych prawykona utwór Arpoboe na obój, harfę i orkiestrę Macieja Zielińskiego. W kompozycji punktem wyjścia stała się odmienność i odrębność oboju i harfy. Partie instrumentów solowych wykonają harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic i oboista Marek Mleczko. Program koncertu dostępny jest na stronie Filharmonii Gorzowskiej.

Dwa dni później w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert nadzwyczajny z okazji 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej. Program wydarzenia przedstawia historię ostatnich siedmiu dekad polskiej muzyki chóralnej. W repertuarze znalazły się utwory kompozytorów, których wspominamy w tym roku w związku z ważnymi rocznicami: Witolda Lutosławskiego (110. rocznica urodzin), Henryka Mikołaja Góreckiego (90. rocznica urodzin), Krzysztofa Pendereckiego (90. rocznica urodzin) oraz Wojciecha Kilara (10. rocznica śmierci). Nie zabraknie też prawykonania – po raz pierwszy zabrzmi Laudato si’, mi Signore na chór mieszany i zespół instrumentalny op. 62 Mikołaja Piotra Góreckiego, które zostało napisane specjalnie dla Filharmonii Narodowej. Na koncert zapraszamy 22 października o godz. 19:00. Szczegółowy program publikuje Filharmonia Narodowa.

Hanna Kulenty w Akademii Sztuki w Szczecinie

Na finał miesiąca pełnego prawykonań zapraszamy 24 października do Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie po raz pierwszy zabrzmi kompozycja Hanny Kulenty AlineaDuo na klarnet i fortepian. Kameralny utwór wykonają w duecie Roman Widaszek, klarnecista, który regularnie współpracuje z wybitnymi polskimi kompozytorami, będąc wykonawcą wielu utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych, oraz Magdalena Duś, pianistka i kameralistka, która wraz z kompozytorami (m.in. Wojciechem Ziemowitem Zychem czy Hanną Kulenty) od lat poszerza repertuar polskiej muzyki współczesnej.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej czy Kursu Edytorstwa Muzycznego. Więcej: www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Stay Away - Vitamin String Quartet
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Witold Lutos?awski, Zachodzi s?oneczko, proMODERN

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Finale 2011 - profesjonalny program do edycji nut
Fender ′59 Bassman LTD lampowy wzmacniacz gitarowy 45W
PWM Czerny Carl - Etiudy na fortepian op. 409, wybór
PWM Powroniak Jzef - Transkrypcje klasykw na dwie gitary

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl