HARFA

© Steve Cherrier
Harfa to najprawdopodobniej najstarszy instrument szarpany, który mógł istnieć już 3000 lat p. n. e. Już w Starożytnej Grecji oraz Rzymie był to instrument o niesamowitej sławie. Pochodzenie harfy europejskiej nie jest do końca znane, przypuszcza się, że może wywodzić się z harfy celtyckiej lub egipskiej.

Całe średniowiecze aż do XV wieku harfa odgrywała bardzo ważną rolę w muzyce, gdyż służyła do akompaniamentu. W Irlandii stała się symbolem narodowym. Wraz z XVI wiekiem w akompaniamencie została zastąpiona przez lirę i trafiła na dwory królewskie jako instrument solowy.

Budowa harfy zawsze była różna, zależała głównie od miejsca w którym powstawała. Np. harfa irlandzka budowana była z jednego bloku drewna świerkowego, dębowego lub wierzby, miała bardzo wygięty kształt i posiadała 28 metalowych strun. Przytrzymywało się ją na biodrach i opierało o lewe ramię. Natomiast harfa celtycka posiada 32 lub 34 struny z nylonu strojone diatonicznie, które jednak mogą być przestrajane o pół tonu.

Harfa średniowieczna była diatoniczna natomiast współczesna miała być chromatyczna co szło w parze z rozwijającą się muzyką zachodu. W XVI wieku powstała harfa posiadająca dwa rzędy, w XVII doszedł trzeci rząd, gdzie struny w pierwszym i trzecim rzędzie strojone były o całe tony, a w drugim rzędzie o pół tony. W połowie XVII wieku powstał mechanizm, który umożliwiał naciąganie strun i tym sposobem podnoszenie dźwięków o pół tonu. Niemniej jednak, to dopiero pod koniec XVII wieku powstała harfa z 7 pedałami odpowiadającymi 7 stopniom skali muzycznej, na którą sam Mozart napisał koncert na harfę, flet i orkiestrę (1778). Harfa w swojej współczesnej wersji zaprojektowana została przez S. Erarda w 1811 roku. Posiada 47 strun i 7 pedałów z mechanizmem o tzw. podwójnej akcji. Gra się na niej szarpiąc struny z obydwu stron.

Do orkiestry wprowadzona została przez Monteverdiego, a ogromną sławę zyskała od czasów baroku, dzięki takim kompozytorom jak Berlioz, a później Fauré, Debussy o Ravel. W orkiestrach można usłyszeć 1-2 harf, które często wykorzystywane są do udawania różnorakich dźwięków: wody, wiatru, wiatraków, aczkolwiek istnieje również wiele dzieł, w których harfa nie występuje.

BAROK

Józef Haendel koncert na harfę i orkiestrę B-dur- A. Andruszenko, A.Beryn. i Internationale Simphoniker Deutschland,

KLASYCYZM

Wolfgang Amadeusz Mozart koncert na harfę, flet i orkiestrę- Freiburger Barockorchester, Gottfried von der Goltz


ROMANTYZM

Johaness Brahms Intermezzo Op.118 No.2- Shu-Hsin


Johannes Brahms "Kołysanka" – Nuff Said


WIEK XX

Paul Hindemith sonata na harfę- Judy Loman


Carlos Salzedo Song in the night- Floraleda Sacchi


CIEKAWOSTKA

A tutaj zastosowanie tego instrumentu w folklorze Kolumbii czyli tzw. arpa llanera.Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Muzyka celtycka - harfa, flet, obój, skrzypce i Orkiestra
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hohner 1896/20MS-D MarineBand harmonijka ustna
Hohner 1896/20MS-C MarineBand harmonijka ustna
Hohner 1896/20MS-E MarineBand harmonijka ustna
MXL V67i mikrofon pojemnociowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl