HARFA

© Steve Cherrier
Harfa to najprawdopodobniej najstarszy instrument szarpany, który mógł istnieć już 3000 lat p. n. e. Już w Starożytnej Grecji oraz Rzymie był to instrument o niesamowitej sławie. Pochodzenie harfy europejskiej nie jest do końca znane, przypuszcza się, że może wywodzić się z harfy celtyckiej lub egipskiej.

Całe średniowiecze aż do XV wieku harfa odgrywała bardzo ważną rolę w muzyce, gdyż służyła do akompaniamentu. W Irlandii stała się symbolem narodowym. Wraz z XVI wiekiem w akompaniamencie została zastąpiona przez lirę i trafiła na dwory królewskie jako instrument solowy.

Budowa harfy zawsze była różna, zależała głównie od miejsca w którym powstawała. Np. harfa irlandzka budowana była z jednego bloku drewna świerkowego, dębowego lub wierzby, miała bardzo wygięty kształt i posiadała 28 metalowych strun. Przytrzymywało się ją na biodrach i opierało o lewe ramię. Natomiast harfa celtycka posiada 32 lub 34 struny z nylonu strojone diatonicznie, które jednak mogą być przestrajane o pół tonu.

Harfa średniowieczna była diatoniczna natomiast współczesna miała być chromatyczna co szło w parze z rozwijającą się muzyką zachodu. W XVI wieku powstała harfa posiadająca dwa rzędy, w XVII doszedł trzeci rząd, gdzie struny w pierwszym i trzecim rzędzie strojone były o całe tony, a w drugim rzędzie o pół tony. W połowie XVII wieku powstał mechanizm, który umożliwiał naciąganie strun i tym sposobem podnoszenie dźwięków o pół tonu. Niemniej jednak, to dopiero pod koniec XVII wieku powstała harfa z 7 pedałami odpowiadającymi 7 stopniom skali muzycznej, na którą sam Mozart napisał koncert na harfę, flet i orkiestrę (1778). Harfa w swojej współczesnej wersji zaprojektowana została przez S. Erarda w 1811 roku. Posiada 47 strun i 7 pedałów z mechanizmem o tzw. podwójnej akcji. Gra się na niej szarpiąc struny z obydwu stron.

Do orkiestry wprowadzona została przez Monteverdiego, a ogromną sławę zyskała od czasów baroku, dzięki takim kompozytorom jak Berlioz, a później Fauré, Debussy o Ravel. W orkiestrach można usłyszeć 1-2 harf, które często wykorzystywane są do udawania różnorakich dźwięków: wody, wiatru, wiatraków, aczkolwiek istnieje również wiele dzieł, w których harfa nie występuje.

BAROK

Józef Haendel koncert na harfę i orkiestrę B-dur- A. Andruszenko, A.Beryn. i Internationale Simphoniker Deutschland,

KLASYCYZM

Wolfgang Amadeusz Mozart koncert na harfę, flet i orkiestrę- Freiburger Barockorchester, Gottfried von der Goltz


ROMANTYZM

Johaness Brahms Intermezzo Op.118 No.2- Shu-Hsin


Johannes Brahms "Kołysanka" – Nuff Said


WIEK XX

Paul Hindemith sonata na harfę- Judy Loman


Carlos Salzedo Song in the night- Floraleda Sacchi


CIEKAWOSTKA

A tutaj zastosowanie tego instrumentu w folklorze Kolumbii czyli tzw. arpa llanera.Powiązane Video Wszystkie video

Jean-Baptiste Loeillet - Toccata
Muzyka celtycka - harfa, flet, obój, skrzypce i Orkiestra
Altówka, Flet i Harfa - Final Fantasy X
Pachelbel Canon D-Dur - szklana harfa

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Remo Shaker Didgeharp 12″ x 2 1/4″
Schwarz 844966 Drumla Matowe, kolor niebieski, 56mm, Nr. 6
Schwarz 844968 Drumla Matowe, kolor niebieski, 75mm, Nr. 12
Schwarz 844968 Drumla Matowe, kolor czerwony, 75mm, Nr. 12

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl