29 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert pod batutą Bassema Akiki w ramach cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska”.
Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II-ich nagród na konkursach w Tongyeong „Isang Yun in Memoriam” (Korea) i Kijowie...
Stanley Devine, publicysta oraz autor wydanej w formie rozmowy z prof. Marią Szyszkowską kontrowersyjnej chwilami książki "Na każdy temat" porównuje głogowskiego gitarzystę Witolda Smorawińskiego do Chopina, a nawet legendarnej ABBY.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Witold Lutosławski był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich kompozytorów XX wieku. Jego muzyka cechowała się oryginalnym podejściem do kompozycji, eksperymentowaniem z formą i strukturą dźwiękową. Był również dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Koncert "Zachodzi słońeczko" prezentuje fragmenty zbiór "10 pieśni ludowych na tematy żołnierskie" w opracowaniu na chór mieszany a cappella przez Pawła Łukaszewskiego. To unikalne połączenie dwóch wybitnych polskich kompozytorów, którzy znali się osobiście i czerpali wzajemną inspirację. Występ odbył się 18 grudnia 2013 roku w Sali Bankowej PWM w Warszawie, co stanowiło niezwykłe wydarzenie dla miłośników muzyki Lutosławskiego. Sala Bankowa PWM jest doskonale znana jako przestrzeń, w której odbywają się koncerty muzyki poważnej, a także spotkania i warsztaty dla artystów i muzyków. Warto zaznaczyć, że muzyka Lutosławskiego była przełomowa i innowacyjna dla swojej epoki. Kompozytor eksperymentował z techniką zwaną "metodą łańcuchową", która polegała na tworzeniu materiału muzycznego poprzez stopniowe rozwijanie i przetwarzanie pierwotnych melodi i motywów. Ta technika nadawała jego utworom wyjątkowy charakter i dynamikę. Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że koncert "Zachodzi słońeczko" był wyjątkowym wydarzeniem, które zaprezentowało zarówno niezwykłe umiejętności wykonawcze chóru mieszanej, jak i wspaniały repertuar klasycznej muzyki polskiej. Dzieła Lutosławskiego wciąż są doceniane na całym świecie i stanowią integralną część dorobku polskiej muzyki tego okresu.
Bardzo mi się podoba to wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego przez chór proMODERN. Przenoszą nas w czasie i dają możliwość poczuć magię jego muzyki. Świetnie oddaje emocje i nastroje, które od razu wpływają na odbiorcę. Niezwykle ciekawe jest także słyszenie nowych aranżacji chóralnych. To świetne urozmaicenie dla tych, którzy mają już dużo okazji słuchać utworów W. Lutosławskiego. Całość wykonania jest bardzo profesjonalna i po prostu piękna. Dla mnie to zdecydowanie byłoby niezapomniane wydarzenie.