Nowe władze Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Z dniem 1 września 2016 roku rozpoczynają kadencję (2016-2020) nowe władze Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu: prof. Grzegorz Kurzyński – Rektor AMKL; prof. dr hab. Helena Tomaszek-Plewa – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki AMKL; prof. dr hab. Piotr Zaleski – Prorektor ds. Artystycznych i Naukowych AMKL.











Grzegorz Kurzyński


fot. archiwum AMKL

Kariera naukowa: studia pianistyczne - Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna we Wrocławiu (w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza), (1972); Królewskie Konserwatorium w Brukseli (w klasie prof. Jean Claude Vanden-Eydena) (1984); podyplomowe studia mistrzowskie w Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie prof. Josepha Kalichsteina i prof. Abbey Simona (1987). Tytuł naukowy prof. sztuk muzycznych (1992).

Staże i współpraca zagraniczna: prywatne stypendium wybitnego pianisty amerykańskiego Malcolma Fragera., stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki Rządu Belgijskiego (1984) oraz Fundacji Barbary Piaseckiej-Johnson w Stanach Zjednoczonych (1986).

Kariera zawodowa: pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej we Wrocławiu (od 1972), Akademii Muzycznej w Poznaniu (od 1996-2002).

Pełnione funkcje: Akademia Muzyczna we Wrocławiu: kierownik Katedry Fortepianu (od 2001); prorektor ds. naukowo-dydaktycznych (1999-2002); od 2002-2008 i 2016-… rektor tej uczelni.

Działalność artystyczna: solista i kameralista; koncerty w Polsce, Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Ukrainie, Luksemburgu, b. Czechosłowacji, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei, Łotwie i we Włoszech. Nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych; kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Łotwie, Rumunii, Niemczech, Izraelu, Serbii, Islandii.

Inne: członek Rady Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury (2002–2004); członek Komisji Akredytacyjnej – Proces Boloński – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP); przewodniczący Akredytacyjnej Komisji Uczelni Artystycznych (AKUA); wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych (KRUA); ekspert do spraw tworzenia standardów na kierunkach instrumentalistyka oraz jazz i muzyka estradowa; członek Komisji Ekonomicznej KRASP; członek Zespołu do spraw opracowania procedury i kryteriów oceny dorobku naukowego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; członek Zespołu ds. Opracowania Modelu Awansu Naukowego w Polsce KRASP; członek zarządu sieci europejskich uczelni artystycznych Chain of Music and Dance (CHAIN); członek Polifonia Tuning Working Group w ramach Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen (AEC); członek Polifonia Accreditation Working Group w ramach Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen (AEC); AEC Tuning Counselor (europejski doradca procesu Tuning AEC); od 2010 r. członek 9-osobowej Rady Głównej Stowarzyszenia Europejskich Uczelni Muzycznych (Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen - AEC, Council member); członek 5-osobowego Europejskiego Komitetu Akredytacyjnego Stowarzyszenia Europejskich Uczelni Muzycznych (AEC Accreditation Committee); ekspert w procedurach akredytacyjnych przeprowadzanych przez European University Association (EUA) i Association Européenne des Conservatoires; członek Rady Głównej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; ekspert boloński nominowany przez Ministra MNiSW; przewodniczący zespołu MNiSW tworzącego Krajowe Ramy Kwalifikacji dla obszaru SZTUKA.

Helena Tomaszek-Plewa


fot. arhciwum AMKL

Jest absolwentem dwóch specjalności: teorii muzyki /1977/ oraz dyrygentury symfonicznej /1988/, w klasie doc. Renarda Czajkowskiego, w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której skończyła również Studium Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych. Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie ukończyła z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1977r. rozpoczęła pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego) we Wrocławiu. W lutym 1992r. uzyskała kwalifikacje I-go stopnia, 22 stycznia 1997r., uchwałą Rady Wydziału Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi, uzyskała kwalifikacje II-go stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2009 r. uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych.
W latach 2002-2008 była Prodziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej, w latach 2008-2012 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej, a od roku 2012 pełni funkcję Prorektora ds. Studenckich i Dydaktyki. Od roku 1997 do 2012 była Kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej, zwanej wcześniej Katedrą Wychowania Muzycznego. Od roku 2012 jest Kierownikiem Katedry Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów. Od 1991 r. jest kierownikiem artystycznym Orkiestry Smyczkowej Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, z którą wielokrotnie występowała z programem dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentanych, współpracując z wszystkimi chórami Akademii Muzycznej, a także z wieloma chórami wrocławskimi. Inne zajęcia, to: dyrygowanie, metodologia i seminarium pracy magisterskiej.Prowadzi ożywioną działalność organizacyjną i naukową. Od marca 1999r. jest kierownikiem organizacyjnym i merytorycznym audycji umuzykalniających dla dzieci z wrocławskich szkół ogólnokształcących z klas IV-VI, a od maja 2003r. kierownikiem artystycznym koncertów umuzykalniających dla dzieci z klas I-III. Jest uczestnikiem licznych konferencji naukowych i autorem publikacji.
W czasie pierwszych studiów, w 1975r., podjęła dodatkową pracę w Zespole Pieśni i Tańca Jedliniok, działającym przy Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na stanowisku kierownika muzycznego. Z ruchem amatorskim związana jest do chwili obecnej. Pracowała kolejno w Zespole Pieśni i Tańca Ślężanie i w Zespole Pieśni i Tańca Wrocław. Od 1989 r. jest kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca Kalina Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, z którym koncertuje w kraju i za granicą, biorąc udział w licznych Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych ( m. in. w Egipcie, Francji, Hiszpanii, Korei, Niemczech, Rumunii), a także w Międzynarodowym Forum Kultury w Meksyku.
W latach 1990-1991 była kierownikiem muzycznym Dziecięcej Sceny Operowej, działającej przy Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu.
Współpracuje z projektem „Śpiewający Wrocław” i „Śpiewająca Polska”. Jest jurorem konkursów i przeglądów chóralnych, laureatką wielu Nagród Rektorskich, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Piotr Zaleski


fot. archiwum Uczelni

Laureat II Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej w Łodzi w 1973 roku. W latach 1975-79 studiował jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w „Franz-Liszt Musikhochschule” w Weimarze w klasie gitary prof.Ursuli Peter i doc. Moniki Rost. Od 1979 roku zatrudniony w szkolnictwie muzycznym podstawowego i średniego szczebla we Wrocławiu, od 1980 – w ówczesnej PWSM we Wrocławiu. W 1983 roku wygrał konkurs na asystenta klasy gitary, w 1988 zrealizował przewód doktorski, w 1993 – habilitacyjny.
W 2000 roku otrzymał profesurę tytularną. W latach 1990-93 pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego AM we Wrocławiu, obecnie jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych. Od 2007 roku prowadzi także klasę gitary w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2016 pełni funkcję Prorektora ds. Artystycznych i Naukowych.
W trakcie swojej działalności artystycznej występował z recitalami solowymi w Polsce, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Hiszpanii, Niemczech, Holandii. Był solistą koncertów symfonicznych z orkiestrami filharmonii w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze. W zakresie kameralistyki występował w duecie z fletem (w Polsce i w Niemczech) oraz w „Complesso di Musica Antica” prof. E. Sąsiadka, grając na lutni. W 2009 roku stworzył wraz ze swoimi studentami zespół „Jacaras”, wykonujący muzykę Hiszpanii XVII wieku, w którym gra na timple canario.
Ucząc w szkołach muzycznych wszystkich szczebli (od 1998 roku także w „Szkole Talentów” w Poznaniu) wykształcił wielu znakomitych gitarzystów, tworzących dziś gitarową elitę Polski, takich jak: Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Marek Pasieczny, Krzysztof Meisinger, Robert Horna, Anna Pietrzak, Jakub Kościuszko. Wielokrotnie prowadził kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalach w Mikulovie i Kutnej Horze (Czechy), Esztergom (Węgry), Castro Urdiales, Santander, Ingenio/Gran Canaria (Hiszpania), Rotenburg, Erwitte (Niemcy). Był zapraszany do prowadzenia lekcji w Wyższych Szkołach Muzycznych w: Wiedniu, Budapeszcie, Granadzie, Weimarze, Grazu, Munster, Enschede, Szeged, Rovigo, a także w polskich Akademiach Muzycznych (Kraków, Katowice). Wielokrotnie był też jurorem jako członek lub przewodniczący komisji konkursów gitarowych wszystkich szczebli, w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Niemczech i w Hiszpanii.
W 1991 roku stworzył Międzynarodowy Kurs Gitarowy w Szczawnie Zdroju, który miał 17 edycji do 2007 roku. Dla dwumiesięcznika fachowego „Świat Gitary” (już nieistniejącego) pisał w latach 1998-2002 felietony – łącznie ok. 30. Był konsultantem podręczników do nauki gry na gitarze, a także współautorem „Metodyki gry na gitarze” (wyd. Absonic 2009). Był też recenzentem i promotorem przewodów doktorskich, habilitacyjnych i dokumentacji profesorskich.
Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Powiązane Video Wszystkie video

Stanis?aw Moniuszko - Bajka. Opowie?? zimowa, Conte d'hiver, fantasy overture
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Piotr Lachert - XX Sonata
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Stadnik Ryszard ″Szkoa na flet prosty″
AN Zaleski Piotr, Klich Jarema, Zieliski Marek ″Metodyka nauczania gry na gitarze″ ksika
AN Maseli Bernard ″Going Home. Dziesi miniatur na wibrafon solo″ ksika
Leonardo LC-2016 wiolonczela 1/16 z pokrowcem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl