Nowa siedziba NInA otwiera się dla publiczności

fot. Marcin Oliva Soto
Warsztaty muzyczne, filmowe i edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także projekcje w jednej z najnowocześniejszych sal kinowych w kraju, koncerty, możliwość digitalizacji archiwów domowych i wiele więcej – to wszystko czeka na odwiedzających w nowej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) od początku czerwca. W weekend otwarcia, 29 i 30 maja, całoroczny program kulturalny NInA w budynku przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 zainaugurują koncerty, maraton filmowy oraz międzypokoleniowy dansing do białego rana.


Najnowocześniejsze centrum kultury audiowizualnej w kraju

Otwarcie 29 maja nowej siedziby NInA umożliwi wypełnienie w sposób jeszcze bardziej różnorodny statutowej misji: cyfryzację i upowszechnianie najcenniejszych przejawów polskiej kultury audiowizualnej. W realizacji tych celów pomogą najnowszy sprzęt do projekcji, digitalizacji i rekonstrukcji, przestrzeń edukacyjna, konferencyjna i rozrywkowa. NInA stanie się otwartym dla wszystkich centrum kultury audiowizualnej, w którym będzie można nie tylko uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, koncertach czy wystawach, ale także realizować własne pomysły i projekty.


Misja i zadania NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny już od dekady zajmuje się digitalizacją, rekonstrukcją, archiwizacją i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Dziesięciolecie istnienia świętuje rozszerzając zakres swojej działalności o projekty offline, realizowane w budynku przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Przedsięwzięcia stacjonarne będą dopełniać i przenikać się z działalnością prowadzoną w internecie w serwisach Ninateka.pl, Muzykotekaszkolna.pl oraz Dwutygodnik.com.

NInA jest otwarta na użytkowników i ich zmieniające się potrzeby, adresuje swoje działania zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. NInA promuje polskie dziedzictwo audiowizualne w jego wszystkich przejawach, zajmuje się zarówno twórczością uznanych artystów, jak i projektami debiutantów czy twórczością amatorską.

Instytut będzie kształcił świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej. Siedziba NInA to przestrzeń otwarta na odwiedzających i ich pomysły. Ponad połowa programu rocznego powstanie z udziałem lub w konsultacji z odbiorcami – zarówno organizacjami i instytucjami, jak i firmami, stowarzyszeniami czy pojedynczymi osobami – w formie otwartych naborów, inicjatyw czy głosowań nad elementami programu.


OTWARCIE NInA

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Instytutu nastąpi 29 maja o godz. 11 podczas konferencji, na której zostanie pokazany film opowiadający o historii i misji Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jego reżyserem jest Piotr Stasik, autor wielu nagradzanych projektów filmowych, m.in. „Dziennika z podróży”.

Program wieczorny rozpocznie o godz. 20.00 kameralny koncert polskiego kompozytora młodej generacji Aleksandra Nowaka, podczas którego premierę będzie miał „NANINANA” - utwór skomponowany na zamówienie Instytutu. Jego drugi utwór „Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki” zostanie wykonany przez wiolonczelistkę Magdalenę Bojanowicz wraz ze znakomitą orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert utworów Alka Nowaka wpisuje się w wieloletnią tradycję wspierania i promowania przez NInA współczesnych polskich kompozytorów muzyki klasycznej. W ramach działalności wydawniczej Instytutu ukazały się m.in. „Speechless Song” i „Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna oraz sześciopłytowy album „Lutosławski/świat”. Na portalu Ninateka.pl istnieją kolekcje muzyczne poświęcone twórczości najważniejszych kompozytorów polskich, m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara. Instytut jest także inicjatorem oraz organizatorem koncertów łączących twórców z różnych pokoleń i gatunków muzycznych.

NInA adresuje swój program do użytkowników bez względu na metrykę, dlatego organizuje dansing międzypokoleniowy, który poprowadzi duet: legendarna już DJ Wika oraz Burn Reynolds. Od 21.30 na parkiecie królować będzie polska muzyka lat 80. i 90., ale nie zabraknie także współczesnych przebojów.

Drugi dzień inauguracyjnego weekendu również otworzy koncert. W sobotę, 30 maja o godz. 19.00 odbędzie się recital wybitnego pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który wykona muzykę Chopina, Ravela, Mozarta i Andrzeja Czajkowskiego.

O godz. 22.00 w ramach maratonu filmowego salą wielofunkcyjną zawładną „Amatorzy, debiutanci, marzyciele”. W programie znajdzie się m.in. dokument „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego – reżysera, którego filmy zostały wydane przez NInA w serii „Polska Szkoła Dokumentu”, prezentującej dokonania polskich dokumentalistów. Tego samego wieczoru odbędzie się pokaz koprodukowanego przez NInA filmu „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny, a także najnowszych filmów młodych twórców ze Studia Munka, których NInA wspiera, publikując ich dokonania na portalu Ninateka.pl. Tam - równolegle do maratonu filmowego - odbędzie się maraton wirtualny z premierowymi obrazami młodych reżyserów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują wejściówki. Więcej na stronie www.nina.gov.pl.


PROGRAM NInA

Program roczny NInA obejmuje różnorodne działania skumulowane w trzech kategoriach: edukacja, film i muzyka.

Na program edukacyjny składają się warsztaty, kursy i seminaria dla osób ze wszystkich grup wiekowych.

NInA zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat do udziału w półkoloniach, organizowanych wspólnie z Służewskim Domem Kultury. Ich uczestnicy będą mogli m.in. stworzyć film metodą poklatkową, wziąć udział w warsztatach beatboxu i metod wydobywania dźwięku ciałem.

Do całych rodzin skierowany jest projekt „Domowe archiwa”. Chętni będą mogli nie tylko zarchiwizować osobiste nagrania, ale także uzyskać rady specjalistów na temat przechowywania zasobów domowego archiwum.

Przez cały rok będą odbywać się kursy audiodeskrypcji, które przybliżą uczestnikom kwestie odbioru materiałów audiowizualnych przez osoby niedowidzące oraz niewidome od strony teoretycznej i praktycznej. Efekty pracy uczestników zostaną udostępnione w serwisie Ninateka.pl.

Do pracowników instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli skierowane są seminaria audiowizualne w cyklu Pracownia 2.0. Podczas spotkań omawiane są problemy związane z udostępnianiem zdigitalizowanych zbiorów archiwów, bibliotek oraz muzeów online, a także budowaniem relacji z użytkownikami.

Działania edukacyjne NInA obejmą interdyscyplinarne programy dla młodzieży przygotowujące do matury, Akademię dzieci, czyli uniwersytet dziecięcy zajmujący się edukacją medialną, warsztaty dubbingowe i inne.

Program filmowy będzie realizowany w sali wielofunkcyjnej nazwanej na cześć słynnego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana” oraz, od września, na dziedzińcu w kinie plenerowym. Wypełnią go projekcje fabuł, dokumentów i materiałów archiwalnych, filmów produkowanych przez NInA, ale nie tylko.

Latem NInA pokaże sześć polskich filmów związanych z muzyką, m.in. „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha, „Nową Warszawę” Bartosza Konopki czy „Disco Polo” Macieja Bochniaka. Po każdej projekcji odbędą się spotkania z twórcami filmu.

Atrakcją letniej ramówki będzie „Noc z teledyskami”, czyli przegląd najciekawszych polskich teledysków ostatnich lat. Podczas imprezy odbędzie się premiera wyprodukowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny klipów w reżyserii Piotra Stasika oraz Zuzanny Solakiewicz, autorki nagradzanego w kraju i za granicą filmu „15 stron świata”.

Instytut wielokrotnie udowodnił, że jako wydawca promuje zarówno twórców uznanych, jak i niezależnych, z kręgu muzyki poważnej i rozrywkowej. NInA jest koproducentem płyty „Mamut” zespołu Fisz Emade, która pokryła się złotem, „Dobranoc” Voo Voo, uhonorowanej Fryderykiem, czy znakomicie przyjętego albumu „Requiem ludowe”, efektu współpracy laureatów Paszportu Polityki, zespołu Kwadrofonik i pieśniarza Adama Struga. W nowej siedzibie ta aktywność zostanie rozszerzona o koncerty organizowane w ramach programu muzycznego.

W lipcu odbędzie się występ gitarzysty Raphaela Rogińskiego, który razem z gośćmi wykona kompozycje Moondoga, autora minimalistycznych utworów, wzorowanych na szamańskich pieśniach Indian Ameryki Północnej. W sierpniu zagra zespół Super Girl and Romantic Boys - reprezentanci polskiej sceny new romantic i disco, bazujący na zadziornej punkowej tradycji.

W NInA nie zabraknie też warsztatów, gier i spacerów o tematyce muzycznej skierowanych do dzieci od drugiego roku życia, młodzieży oraz dorosłych, organizowanych przez redaktorów Muzykoteki Szkolnej – jednego z portali Instytutu – wraz z zaproszonymi ekspertami i animatorami. Będzie to kontynuacja programu edukacji muzycznej, prowadzonego przez Muzykotekę.

Uczniów szkół podstawowych i gimnazjów NInA zaprosi na „Mapę dla uszu”, czyli spacer po Służewie, podczas którego uczestnicy będą nie tyle patrzeć, ile wsłuchiwać się w pejzaż. Pomogą im w tym ćwiczenia i drobne interwencje w środowisko dźwiękowe. Dzieci będą mogły wziąć udział w tworzeniu eko-instrumentów. Dla młodych i dorosłych przygotowano warsztaty z transpozycji i dźwiękowe gry miejskie.

Szczegółowy program NINA znajduje się na stronie www.nina.gov.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


FESTIWAL NInA WERSJA BETA 2015 (25-27 września)

NInA Wersja Beta, kontynuacja festiwalu „Kultura 2.0”, będzie kilkudniowym świętem kultury audiowizualnej. W programie planowanego na weekend 25 – 27 września Festiwalu pod hasłem „Cyfrowe opowieści” znajdą się bloki dotyczące nowych strategii narracyjnych w kulturze, projekt lokalny autorstwa Krzysztofa Żwirblisa i mieszkańców na temat historii miejsca – Służewa i jego pamięci, debaty, interaktywne instalacje polskich i zagranicznych twórców webdoców oraz audiowizualny piknik rodzinny przygotowany przez zespół NInA. Nie zabraknie też muzyki. Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza pod dyrekcją Macia Morettiego zaprezentuje przygotowany specjalnie na Festiwal materiał, na który składa się muzyka z kultowych polskich seriali.


NInA W INTERNECIE

Otwarcie siedziby NInA nie oznacza zaprzestania aktywności w internecie – przeciwnie, projekty offline będą rozwijać dotychczasową działalność online i przenikać się z planowanymi projektami internetowymi. Już niebawem wystartuje kolejna tematyczna kolekcja multimedialna online poświęcona twórczości Tadeusza Kantora.

Ninateka (www.ninateka.pl) to biblioteka audiowizualna, w której zgromadzono ponad 5025 materiałów, w tym filmy fabularne (np. „Dług” Krzysztofa Krauzego), wybitne dokumenty (np. „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego), zapisy spektakli (np. „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego), oper (np. „Król Roger” w reżyserii Mariusza Trelińskiego), a także animacji, słuchowisk, audycji radiowych i telewizyjnych.

Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl) to serwis kształcący świadomych odbiorców muzyki. Na stronie znajdują się filmy, gry, wywiady, biogramy twórców, a przede wszystkim rzetelnie opisane utwory muzyczne. Muzykoteka Szkolna we współpracy z gronem ekspertów stworzyła Kanon – liczący ponad 130 utworów przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza aż po współczesność.

Dwutygodnik.com to jedno z najważniejszych opiniotwórczych czasopism internetowych w Polsce – na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne. Wydawany przez NInA od 2009 roku, niezmiennie trzyma stronę kultury.

NInA jest również wydawcą serwisu Biweekly.pl oraz Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (www.ipsb.nina.gov.pl).

---

Modernizacja budynku była realizowana w ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 54 mln zł, z czego 46 mln zł sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej. W ramach XI Priorytetu podpisano w sumie 79 umów. Wartość całkowita projektów to 3,93 mld zł, a kwota dofinansowania - ponad 2,28 mld zł. Do tej pory do użytkowania oddano 69 obiektów; w tym roku - oprócz siedziby NInA - Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu. Wcześniej były to m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Filharmonia Śląska, zrewitalizowany zespół pałacowo - ogrodowy w Wilanowie, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice czy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Wykaz wszystkich projektów znajduje się na stronie: www.poiis.mkidn.gov.pl/front/page/get/54

Więcej na nina.gov.pl

Powiązane Video Wszystkie video

„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Królestwo Beskidu - Cysorka (Nowa Tradycja 2015)
„poG?OSka” – odcinek 4
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki
AN Perfect Promotion ″Mylenie w muzyce″ energetyczne warsztaty z zakresu muzyki
PWM Rni - Great violin solos
PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 1

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl