KLASYCYZM

Epoka, w której pierwszorzędnym zadaniem sztuki było opisanie perfekcyjności świata. Człowiek miał być przedstawiany jako istota idealna, a całe społeczeństwo jako perfekcyjna wspólnota. W związku z tym, muzyka w epoce klasycyzmu miała być jasna, przejżysta i znakomita oraz przede wszystkim miała ona służyć ludziom, a co za tym idzie odeszło się od muzyki religijnej, co jednak nie znaczy, że w ogóle jej nie tworzono.
Klasycyzm w muzyce rozpoczyna się mniej więcej w połowie XVIII wieku, a kończy się wraz z nadejściem następnego. Najpopularniejszymi formami muzycznymi tego okresu stają się opera, sonata, symfonia i koncert. Kompozytorzy starają się wyeksponować przede wszystkim elementy dźwięczne, tekstura rytmiczna jest logiczna i przemyślana, natomiast dynamika zależna jest bardziej od rytmu i frazy niż od melodii.
W epoce tej dużą zmianę przechodzi opera. Powstaje wtedy opera buffa, przedstawiająca losy mieszczaństwa w sposób komiczny, która bazuje na Commedia dell’arte (komedii ludowej). Niemniej jednak, pod koniec wieku XVIII pojawia się wielu przeciwników opery, która hamowała rozwój sztuki narodowej oraz jej ekspresji w poszczególnych językach. Wraz z zamykaniem wielu oper i teatrów w Niemczech pojawia się nowa opera, z niemieckiego singspiel, czyli opera ludowa, śpiewana po niemiecku z elementami mówionymi, której znakomitym przykładem jest „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta.
Jednym z najważniejszych osiągnięć klasycyzmu jest z pewnością ulepszenie i rozpowszechnienie fortepianu. Chociaż gravicembalo col piano e fore (nazwane tak przez swojego twórcę Bartolomeo Cristofori) czyli rodzaj klawikordu mogący interpretować muzykę o różnym stopniu natężenia zaistniało już w 1711 roku to dopiero 15 lat później producent organów Silberman zdecydował się wypuścić je na rynek. Intrument ten od 1775 roku był modyfikowany i ulepszany przez Sebastiana Erarda.
Najważniejszymi kompozytorami tej epoki są przede wszyskim klasycy wiedeńscy czyli Ludwig van Beethoven, Franz Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart. Niemniej jednak na uwagę zasługują również między innymi: Luigi Boccherini, Johann Nepomuk Hummel, Antonio Salieri.

Zachęcamy do wysłuchania 7 Symfonii Beethovena w wykonaniu Filharmonii Berlińskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=k5ZzFb0X48U

Polecamy rówenież Koncert Fortepianowy nr 21 Mozarta w wykonaniu Alici de Larrocha i English Chamber Orquestra.

https://www.youtube.com/watch?v=E7-Jl4FrV_A

A teraz czas na Beethovena "a lo cubano"- 5 Symfonia tego artysty w stylu dosyć niekonwencjonalnym. Wykonanie: Hovedøen Social Club & Kringkastingsorkesteret (KORK).

https://www.youtube.com/watch?v=wpssAseEUAQ

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU
J.S.Bach - Preludium i Fuga c-moll - organy le?ajskie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

American Audio SDJ2 odtwarzacz SD audio/MP3
American Audio B-Stock SDJ2 odtwarzacz SD audio/MP3
Schlagwerk CP-410ST Barista Soft Touch Cajon instrument perkusyjny
Schlagwerk CP-410 Barista Cajon instrument perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl