Franz Joseph Haydn

Obok Beethovena i Mozarta wielki przedstawiciel klasycyzmu wiedeńskiego. Uważany za ojca symfonii, sonaty i kwartetu smyczkowego i chociaż nie był ich twórcą przyczynił się do rozkwiu tych form muzycznych, które niemalże nienaruszone przetrwały do początku XX wieku.
Ten znakomity kompozytor urodził się w 1732 roku w Rohrau i chociaż pochodził z ubogiej rodziny od najmłodszych lat uczył go muzyki ojciec, który śpiewał i grał na harfie. W wieku sześciu lat został wysłany do Hainburga, a dwa lata później do Wiednia, gdyż posiadał niesamowicie piekny głos, dzięki któremu wstąpił do chóru Katedry Św. Stefana, gdzie równiez mógł doskonalić swoją wiedzę o muzyce. Po mutacji Haydn został asystentem kompozytora Nicola Porpory, a nastepnie został dyrygentem chóru u hrabiego Morzina.
Wielkim przełomem w karierze tego muzyka był rok 1761, kiedy został zatrudniony u książąt Esterházy. Dzięki temu Haydn miał do swojej dyspozycji jedną z najlepszych orkiestr w Europie, dla której skomponował większość swoich wielkich dzieł zarówno orkiestrowych, operowych jai i religijnych (np. Mała Msza Organowa G-dur czy późniejsza, pochodząca z 1799 roku Msza B-dur „Theresienmesse”). Z tego okresu pochodzą między innymi takie utwory jak Symfonia nr 45 fis-moll („Pożegnanie”), Koncert Klawesynowy D-dur, Symfonia nr 92 G-dur („Oksfordzka”). Po śmierci księcia Miklósa Józefa zdecydowano się na rozwiązanie orkiestry co sprawiło, że Haydn postanowił przenieść się na stałe do Wiednia. Dzięki pomocy Johanna Pitera Salomona przedsięwziął swoją pierwszą podróż do Londynu, a dwa lata później następną. Tam mógł przedstawić swoje ostatnie symfonie oraz bliżej przysłuchać się oratoriom Haendla, których wpływ mozna dostrzec w „Stworzeniu Świata” i „Porach Roku”. W 1789 roku skomponował hymn narodowy Austrii. Natomiast w roku 1791 skomponował swoje wybitne dzieło Symfonię nr 94 G-dur, z której pochodzą znane „Z uderzeniem w kocioł” oraz „Niespodzianka”. Ostatnie lata swego zycia spędził w Wiedniu, gdzie cieszył się uznaniem w środowisku muzycznym. Zmarł w 1809 roku.

Zachęcamy do wysłuchania "Symfonii Oksfordzkiej" wykonanej przez Filharmonię Berlińską.


Polecamy również "Symfonię zegarową" w interpretacji Radio Sinfonieorchester Stuttgart.

https://www.youtube.com/watch?v=tNg7V-iBlDI

The Royal Philharmonic Chamber Ensemble wykonuje kwartet smyczkowy op. 64 nr 5 "Skowronek".


Powiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Ludwig van Beethoven - Sonata Ksi??ycowa cz. 3
Joseph Haydn - Sonata G-dur na fortepian

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Beethoven Ludwig van - Najpikniejszy Beethoven na fortepian
PWM Beethoven Ludwig van - Sonaty fortepianowe vol.1
PWM Ludwig van Beethoven - Sonaty fortepianowe cz.2
PWM Schubert Franz - 4 Impromptus na fortepian op. 90

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl