BAROK

Barok to epoka, która kojarzy się głównie z przepychem oraz ornamentacją. Za jej początek w muzyce przyjmuje się koniec XVI wieku natomiast koniec tego okresu wyznacza śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750) i co ciekawe epoka ta w muzyce zupełnie różni się od innych dziedzin sztuki, gdyż charakteryzuje ją harmonia oraz strukturalność.
Główną formą jest basso continuo, czyli akompaniament powstały w harmonii z partią basu. Z tego też powodu w epoce baroku stają sie popularne takie kompozycje jak rondo, sonata, suita, concerto grosso, fuga, wariacje, preludia i koncerty. Muzyka baroku zestawia również wiele grup wokalnych lub instrumentalnych złożonych z różnych artystów oraz instrumentów przy akompaniamencie basso continuo. W epoce tej odchodzi się od skal modalnych, by wprowadzić te używane po dziś dzień czyli skale durowe i mollowe. Z drugiej strony, utwory barokowe są bardzo ekspresyjne, gdyż muzyka na równi z literaturą ma wyrażać człowieka. Barok oddziela muzykę wokalną od instrumentalnej. W związku z tym technika instrumentalna rozwija się i poszczególne instrumenty są modernizowane. Powstają również utwory na grupy instrumentów oraz staje się istotna ilość instrumentów, które biorą udział w koncercie (stąd widać różnicę między dużymi i małymi składami).
Najwybitniejszymi kompozytorami tej epoki byli między innymi: Jan Sebastian Bach, Georg Freidrich Haendel, Jean Baptiste-Lully, Claudio Monteverdi, Jean Philippe Rameau, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi.

Jako znakomity przykład muzyki barokowej proponujemy wysłuchać "Wiosny" pochodzącej z koncertu "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego w wykonaniu Giuliano Carmignoli.


Zachęcamy również do wysłuchania fragmentu "Badinerie" pochodzącego z Suity Orkiestrowej nr 2 b-moll J. S. Bacha w wykonaniu Amsterdamskiej Orkiestry Barokowej.


Barok współcześnie

Na dowód, że muzyka się nie mieści się w jednej epoce proponujemy utwór Amerykańskiego rapera, kompozytora i aktora o pseudonimie Coolio oparty o kanon Kanon D-dur kompozytora epoki baroku: Johanna Pachelbela datowany na 1680 rok.

https://www.youtube.com/watch?v=sHkYh9FN4-g

Polski akcent: BaRock

wykonuje Michał Jelonek - zdobywca Złotego Bączka na festivalu Woodstock

https://www.youtube.com/watch?v=XM56A4f2fqI

Powiązane Video Wszystkie video

Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Edvard Grieg - I suita Peer Gynt - W grocie Króla Gór - APOCALYPTICA
Muzyka Baroku – cz. 1
Muzyka Baroku – cz. 2

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hohner 9550 flet prosty sopranowy, palcowanie barokowe
Stagg US OCEAN ukulele sopranowe
Stagg US LEMON ukulele sopranowe
Stagg US VIOLET ukulele sopranowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl