BAROK

Barok to epoka, która kojarzy się głównie z przepychem oraz ornamentacją. Za jej początek w muzyce przyjmuje się koniec XVI wieku natomiast koniec tego okresu wyznacza śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750) i co ciekawe epoka ta w muzyce zupełnie różni się od innych dziedzin sztuki, gdyż charakteryzuje ją harmonia oraz strukturalność.
Główną formą jest basso continuo, czyli akompaniament powstały w harmonii z partią basu. Z tego też powodu w epoce baroku stają sie popularne takie kompozycje jak rondo, sonata, suita, concerto grosso, fuga, wariacje, preludia i koncerty. Muzyka baroku zestawia również wiele grup wokalnych lub instrumentalnych złożonych z różnych artystów oraz instrumentów przy akompaniamencie basso continuo. W epoce tej odchodzi się od skal modalnych, by wprowadzić te używane po dziś dzień czyli skale durowe i mollowe. Z drugiej strony, utwory barokowe są bardzo ekspresyjne, gdyż muzyka na równi z literaturą ma wyrażać człowieka. Barok oddziela muzykę wokalną od instrumentalnej. W związku z tym technika instrumentalna rozwija się i poszczególne instrumenty są modernizowane. Powstają również utwory na grupy instrumentów oraz staje się istotna ilość instrumentów, które biorą udział w koncercie (stąd widać różnicę między dużymi i małymi składami).
Najwybitniejszymi kompozytorami tej epoki byli między innymi: Jan Sebastian Bach, Georg Freidrich Haendel, Jean Baptiste-Lully, Claudio Monteverdi, Jean Philippe Rameau, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi.

Jako znakomity przykład muzyki barokowej proponujemy wysłuchać "Wiosny" pochodzącej z koncertu "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego w wykonaniu Giuliano Carmignoli.


Zachęcamy również do wysłuchania fragmentu "Badinerie" pochodzącego z Suity Orkiestrowej nr 2 b-moll J. S. Bacha w wykonaniu Amsterdamskiej Orkiestry Barokowej.


Barok współcześnie

Na dowód, że muzyka się nie mieści się w jednej epoce proponujemy utwór Amerykańskiego rapera, kompozytora i aktora o pseudonimie Coolio oparty o kanon Kanon D-dur kompozytora epoki baroku: Johanna Pachelbela datowany na 1680 rok.

https://www.youtube.com/watch?v=sHkYh9FN4-g

Polski akcent: BaRock

wykonuje Michał Jelonek - zdobywca Złotego Bączka na festivalu Woodstock

https://www.youtube.com/watch?v=XM56A4f2fqI

Powiązane Video Wszystkie video

Pink Floyd - Atom heart mother suit cz.3/3
Pink Floyd - Atom heart mother suit cz.2/3
Pink Floyd - Atom heart mother suit cz.1/3
Saltarello - Calenda Maia

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hohner 9550 flet prosty sopranowy, palcowanie barokowe
Fender ESC-80 gitara klasyczna 3/4
Kantare DOLCE C/HG gitara klasyczna
Kantare DOLCE S gitara klasyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl