1. Start
  2. Artykuły
  3. Epoki w muzyce
  4. BAROK
ARTYKUŁ: Epoki w muzyce - BAROK

BAROK

szukaj w artykułach:
Barok to epoka, która kojarzy się głównie z przepychem oraz ornamentacją. Za jej początek w muzyce przyjmuje się koniec XVI wieku natomiast koniec tego okresu wyznacza śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750) i co ciekawe epoka ta w muzyce zupełnie różni się od innych dziedzin sztuki, gdyż charakteryzuje ją harmonia oraz strukturalność.
Główną formą jest basso continuo, czyli akompaniament powstały w harmonii z partią basu. Z tego też powodu w epoce baroku stają sie popularne takie kompozycje jak rondo, sonata, suita, concerto grosso, fuga, wariacje, preludia i koncerty. Muzyka baroku zestawia również wiele grup wokalnych lub instrumentalnych złożonych z różnych artystów oraz instrumentów przy akompaniamencie basso continuo. W epoce tej odchodzi się od skal modalnych, by wprowadzić te używane po dziś dzień czyli skale durowe i mollowe. Z drugiej strony, utwory barokowe są bardzo ekspresyjne, gdyż muzyka na równi z literaturą ma wyrażać człowieka. Barok oddziela muzykę wokalną od instrumentalnej. W związku z tym technika instrumentalna rozwija się i poszczególne instrumenty są modernizowane. Powstają również utwory na grupy instrumentów oraz staje się istotna ilość instrumentów, które biorą udział w koncercie (stąd widać różnicę między dużymi i małymi składami). Najwybitniejszymi kompozytorami tej epoki byli między innymi: Jan Sebastian Bach, Georg Freidrich Haendel, Jean Baptiste-Lully, Claudio Monteverdi, Jean Philippe Rameau, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi.

Jako znakomity przykład muzyki barokowej proponujemy wysłuchać "Wiosny" pochodzącej z koncertu "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego w wykonaniu Giuliano Carmignoli.


Zachęcamy również do wysłuchania fragmentu "Badinerie" pochodzącego z Suity Orkiestrowej nr 2 b-moll J. S. Bacha w wykonaniu Amsterdamskiej Orkiestry Barokowej.


Barok współcześnie

Na dowód, że muzyka się nie mieści się w jednej epoce proponujemy utwór Amerykańskiego rapera, kompozytora i aktora o pseudonimie Coolio oparty o kanon Kanon D-dur kompozytora epoki baroku: Johanna Pachelbela datowany na 1680 rok.


Polski akcent: BaRock

wykonuje Michał Jelonek - zdobywca Złotego Bączka na festivalu Woodstock

kategoria: Epoki w muzyce
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl