Jean-Philippe Rameau

Urodzony w 1683 roku w Dijon był jednym z najważniejszych kompozytorów XVIII wieku. W wieku 18 lat wyjechał na studia do Włoch, a po powrocie do Francji pracował jako organistach w wielu francuskich miastach, a przede wszystkim w Clermont-Ferrand, gdzie pozostał do 1722 roku. W tym samym roku napisał „Traité de l’harmonie”, pracę teoretyczną, która ustanowiła teoretyczne fundamenty harmonii oraz akordów nastepnym epokom. To w tym dziele pojawiła sie po raz pierwszy idea odwrócenia akordów- e-g-c, g-c-e od c-e-g.
W 1723 roku Rameau przeniósł sie na stałe do Paryża i tam stał się poważanym profesorem uczącym gry na klawikordzie oraz teorii muzyki. Był również organistą w nowicjacie jezuitów oraz w kościele Sainte Croix de la Bretonnerie.
Jego pierwszymi dziełami były kompozycje sceniczne, muzyka religijna oraz na klawikord. Natomiast w 1731 roku został dyrektorem orkiestry bogatego mecenasa muzyki Jeana Jacquea de la Pouplinière, dzięki czemu mógł poświęcić się operze.
Rameau napisał 30 oper, wśród których znajdują się mistrzowskie dzieła francuskiego teatru lirycznego, np. „Hippolyte et Aricie”, „Kastor i Polluks”, „Dardanus”, „Zoroastre” oraz znakomite opery-balety, np. „Les Indes galantes”, „Les Fêtes d’Hébé” jak i „La princesse de Navarre”. Zarówno instrumentacja tych dzieł jak i ich harmonia, które mają na celu osiągnięcie efektów dramatycznych są intensywne oraz nowatorskie i właśnie to sprawiło, że jego utwory stały się obiektem wielu polemik. Najpierw jego muzyka została zaatakowana przez zwolenników Lully, którzy uwarzali operę Rameau za sprzeczną z tradycją, a następnie w drugiej połowie XVIII wieku przez modernistów broniących opery włoskiej Pergolesiego. Niemniej jednak Rameau jest uważany za założyciela opery francuskiej. Jego opery-balety wzbogacone są pięknymi recytatywami pełnymi muzykalności. Kompozytor ten poprzez swoje koncerty na dwoje skrzypiec i klawikord sprawił, że klawikord przestał być jedynie instrumentem używanym do akompaniamentu, ale i zyskał też rolę solisty. Zmarł w 1764 roku w Paryżu, a Saint-Sáens uważał go za najwybitniejszego kompozytora Francji.

"Les Indes galantes"- William Christie and Les Arts Florissants


"Dardanus"- Tafelmusik Baroque Orchestra

https://www.youtube.com/watch?v=MH8DFuw2CrYKoncert nr 1 c-moll- Trevor Pinnock, Rachel Podger, Jonathan Manson


Powiązane Video Wszystkie video

Jean Philippe Rameau - Koncert nr 3 A-dur cz. 2 La Timide
Jean Philippe Rameau - Piece de Clavecin en Concert n°5
Jean Philippe Rameau - Rondeau des Indes Galantes
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Jean Baptiste CL 480 klarnet Bb
Ortega OCS-350U pasek do ukulele Blue Jean
Ortega OCS-330U pasek do ukulele Sun Jean
Ortega OCS-340U pasek do ukulele Green Jean

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl