50-LECIE PRACY TWÓRCZEJ WYBITNEGO DYRYGENTA WOJCIECHA RAJSKIEGO

fot. K. Karpati i D. Zarewicz

Wybitny dyrygent Wojciech Rajski obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Jubilat przez wiele lat był związany z Polską Orkiestrą Radiową. To również założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą prowadzi do dziś. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Podczas najbliższego weekendu, 18–19 czerwca, Radiowa Dwójka wyemituje rozmowę z artystą oraz przypomni operę „Beata” Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestry radiowej pod dyrekcją Maestro.

Wojciech Rajski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie prof. Bogusława Madeya. Debiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1972 roku. W 1978, na zaproszenie Jana Krenza, który był dyrektorem artystycznym opery i filharmonii w Bonn, został pierwszym dyrygentem tej opery, a funkcję pełnił do 1981 roku. W lutym 1982 założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, która już w tym samym roku koncertowała m.in. w Monachium, Hanowerze i Filharmonii Berlińskiej. Początkowo pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a od 1986 r. działa pod jego kierownictwem jako Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie.

Z orkiestrą, podczas tras koncertowych, odwiedził dwukrotnie Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie.
W 1993 roku został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie). W czasie trzynastoletniej pracy, do 2006 r., zrealizował dla Polskiego Radia ponad 4800 minut nagrań, co przełożyło się na wydanie 14 płyt kompaktowych, w tym m.in. – po raz pierwszy w historii fonografii – komplet dzieł na skrzypce i orkiestrę Karola Lipińskiego z udziałem znakomitego skrzypka Albrechta Breuningera. Łącznie w swoim dorobku fonograficznym dyrygent ma ponad 60 płyt.

Za jego kadencji Polska Orkiestra Radiowa wystąpiła 73 razy poza granicami kraju, między innymi we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Litwie i na Łotwie, grając w najważniejszych salach koncertowych – takich, jak mediolańska La Scala, turyńskie Audytorium Lingotto, amsterdamska sala Concertgebouw, czy w Alte Oper we Frankfurcie – wszędzie spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków.

Wojciech Rajski zapraszał do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego światowej sławy solistów – między innymi Aleksieja Sułtanowa, Rafała Blechacza, Stanisława Bunina, Natalię Gutman, Daniela Mullera-Schotta, Wolfganga Meyera, Juliana Steckla. Występował również z Mścisławem Rostropowiczem, Aleksandrą Kurzak, Roberto Alagną, Henrykiem Szeryngiem, Sabine Meyer, Ivo Pogoreliciem czy Krystianem Zimermanem, z którym dwukrotnie odbył tournée po Niemczech – z Junge Deutsche Philharmonie oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Obejmując dyrekcję Polskiej Orkiestry Radiowej rozpoczął jednocześnie działalność pedagogiczną w Niemczech, gdzie otrzymał tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe i następnie we Frankfurcie nad Menem.

Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk.

W 2010 roku odebrał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).

W sobotę, 18 czerwca, radiowa Dwójka, w wieczornej audycji „Opera pod gwiazdami” przypomni jednoaktową operę komiczną „Beata” Stanisława Moniuszki. Będzie to wersja zrekonstruowana przez Krzysztofa Baculewskiego – w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Wojciecha Rajskiego (nagranie z 2003 roku). Wśród solistów: Dorota Radomska i Urszula Kryger. Początek o godz. 20.00.

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, Maestro będzie gościem Marcina Majchrowskiego w audycji Cafe „Muza”. Obszerna rozmowa – ilustrowana fragmentami utworów z dorobku wybitnego dyrygenta – na antenie Dwójki w godz. 10.00–11.00.
***
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Powiązane Video Wszystkie video

Olivier Messiaen - improvisation "Puer Natus Est"
Z kontrabasem on-line przez ?wiat
„poG?OSka” – odcinek 4
Wojciech Wi?ckowski - A song for my brother

Instrumenty i sprzęt muzyczny

K&M 12333-000-55 blat statywu dla dyrygenta
PWM Mynarski Wojciech, Sent Janusz - Piosenki na gos z fortepianem (+ funkcje harmoniczne)
K&M 11992-000-00 nki do podium dyrygenta 50 x 182 mm
K&M 11993-000-00 nki do podium dyrygenta 50 x 382 mm

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl