1. Start
  2. Artykuły
  3. Gwiazdy muzyki klasycznej
  4. Krystian Zimerman
ARTYKUŁ: Gwiazdy muzyki klasycznej - Krystian Zimerman

Krystian Zimerman

szukaj w artykułach:
Znakomity polski wirtuoz fortepianu urodził się w Zabrzu w roku 1956. Od piątego roku życia pobierał lekcji fortepianu u swojego ojca, natomiast dwa lata później stał się uczniem Andrzeja Jasińskiego, który uczył młodego Krystiana w Szkole Muzycznej I stopnia w Zabrzu, Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej również w Katowicach. W wieku 17 lat został laureatem Konkursu Muzycznego w Hradec Kralove, natomiast 3 lata później nastapił przełom w jego karierze, gdyż nie dość, że został laureatem IX Międzynarodowego Konkusru Pianistycznego im. Fryderyka Chopina to dostał nagrodę od Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków oraz od Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za interpretację poloneza. Dzięki temu sukcesowi artysta został zauważony i sam Artur Rubinstein zaprosił go do Paryża.
Nastepnie koncertował w ważnych miastach Europy i został wybrany solistą Filharmonii Berlińskiej. W 1988 roku Krystian Zimerman wykonał po raz pierwszy w Salsburgu koncert fortepianowy, który Witold Lutosławski zadedykował właśnie jemu. Wiele podróżował koncertując w Europie, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. W roku 1999 założył Polish Festival Orchestra, który dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Chopina dał 41 koncertów zarówno w Europie jak i USA.
Nagrał wiele płyt, z których niektóre dostał międzynarodowe nagrody za rejestrację utworów, m.in. Chopina, Liszta czy Debussy'ego. W roku 2005 jego macierzysta uczelnia wręczyła mu doktorat honoris causa.

KLASYCYZM

Wraz z Filharmonią Wiedeńską pod batutą Leonarda Bernsteina wykonuje Koncert fortepianowy nr 5 Ludwika van Beethovena.


ROMANTYZM

Mazurek g-moll Fryderyka Chopina wykonany na Konkursie Chopinowskim, kiedy otrzymał pierwsze miejce.


Franciszek Schubert- Impromptu nr3


SZKOŁA NARODOWA

Claude Debussy- Zbiór preludiów fortepianowych nr 1


WIEK XX

Maurice Ravel- Koncert fortepianowy D-dur. Pierre Boulez oraz Orkiestra Symfoniczna z Londynu.
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl