1. Start
  2. Artykuły
  3. Formy muzyczne
ARTYKUŁY - Formy muzyczne

Artykuły - Formy muzyczne

forma muzyczna - termin ten określa konstrukcję dzieła muzycznego z punktu widzenia współdziałania wsztstkich elementów dzieła muzycznego (rytmu, metrum melodii, harmonii, dynamiki, agogiki i kolorystyki).
szukaj w artykułach:

Motet

2011-08-18

Od XIII wieku przez przeszło 5 następnych motet był jedną z najważniejszych form polifonicznych.

czytaj dalej »

Msza

2011-07-12

Msza jest formą liturgiczną o budowie cyklicznej, śpiewaną a capella bądź z akompaniamentem instrumentalnego obligatta lub nawet całej orkiestry. Msza zwyczajna czyli Ordinearium missae...

czytaj dalej »

Fuga

2011-05-23

Fuga, z łaciny ucieczka, jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej skomplikowanych form muzycznych. Bazuje na rozwinięciu jednego tematu, używając techniki kontrapunktu.

czytaj dalej »

Polonez

2011-04-28

Ten dostojny taniec rozpoczynający i kończący niegdyś ważne uroczystości, bale, a obecnie studniówki swój początek zawdzięcza tańcu ludowemu...

czytaj dalej »

Preludium

2011-04-24

Jest to krótki, zazwyczaj bez określonej wewntrznej struktury utwór, który może służyć jako wstęp do kolejnych części większego oraz bardziej skomplikowanego dzieła.

czytaj dalej »

Poemat symfoniczny

2011-04-20

Forma muzyczna powstała w epoce romantyzmu, której pochodzenie jest pozamuzyczne, tzn. wywodzi się z dzieł literackich bądź tradycyjnych opowieści.

czytaj dalej »

Suita

2011-04-10

Jedną z najważniejszych form powstałych w epoce baroku jest suita. Jest to seria tańców, które wraz z Bachem i Heandlem zostały uporządkowane w następujące cztery główne tańce...

czytaj dalej »

Symfonia

2011-03-21

Słowo symfonia wywodzi się z greki z syn- i phone, słowa które używane było przez greków do zdefiniowania konceptów dotyczących „zgodności”. Od XVIII wieku termin ten zaczął być używany odnośnie formy muzycznej wywodzącej się głównie z sonaty, alei również z preludia, suity i uwertury.

czytaj dalej »

Sonata

2011-03-17

Nazwa tej formy muzycznej wywodzi się od włoskiego słowa suonare oznaczającego „brzmieć”. Dawniej (XVII wiek) sonata był to utwór instrumentalnym na wiele głosów i w taki sposób stała się przeciwieństwem wokalnej kantaty.

czytaj dalej »
« poprzednia 1/1 następna »
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl