MICKIEWICZ – STASIUK – WIĘCKIEWICZ – HAYDAMAKI

Póki Polska żyje w Nas
Toruń 20.05.2022 r.

Mickiewicz, Stasiuk, Więckiewicz, Haydamaky, Toruńska Orkiestra Symfoniczna – mieszanka wybuchowa, ryzykowna, każąca słuchaczowi otworzyć uszy i słuchać. Mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec pochłonął nie tylko Adasia Miałczyńskiego w Dniu Świra, wciągnął także Andrzeja Stasiuka i muzyków kapeli z Kijowa. Na pomysł nagrania Stepów Akermańskich ukraińska formacja wpadła w 2016 roku. Urzeczeni sonetem muzycy pojechali nawet do Białogrodu nad Dniestrem (niegdysiejszego Akermanu) i pojawił wtedy się problem. W jakim stylu wykonywać tę poezję? Próbując odpowiedzieć na to pytanie zespół skontaktował się z człowiekiem, który doskonale czuje wibracje słowa – z Andrzejem Stasiukiem, który nie tylko doradził muzykom jak śpiewać Mickiewicza, ale sam swoim przyjemnym w barwie barytonem zasilił szeregi kapeli. Dlaczego Mickiewicz? Oleksandr Jarmoła – wokalista zespołu Haydamaky mówił: „W stronę twórczości Adama Mickiewicza pchnęła nas rozmowa z przyjacielem zespołu, Waldkiem Suliszem, dyrektorem Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Zaintrygowani sięgnęliśmy do ukraińskich tłumaczeń, starych, sprzed pół wieku. Nie znajdując w tym natchnienia, sięgnęliśmy po oryginał i stało się: język Mickiewicza od razu zaczął nam w głowach malować obrazy muzyczne. To było to!”. Andrzej Stasiuk dodał: „Trochę też dlatego, żeby Mickiewicz nie zardzewiał, nie strupieszał. Najszybciej przecież umierają lektury obowiązkowe. A mam wrażenie, że mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec wciąż zachowuje swoją niebywałą siłę”. Podczas koncertu zabrzmią utwory wykorzystujące teksty ze zbioru Sonety Krymskie, w muzycznym opracowaniu powróci też Reduta Ordona, fragmenty Dziadów, Konrada Wallenroda i Liryków Lozańskich także we współczesnych ukraińskich tłumaczeniach Jurija Andruchowycza i Serhija Żadana.

Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

ORGANIZATOR
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Al. Solidarności 1–3
87–100 Toruń
Tel. 56 622 88 05
e-mail: [email protected]
www.tos.art.pl


PROGRAM

I. 20 maja, godz. 18:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Prelekcja do koncertu


Prowadzenie – Karol Furtak

Udział w prelekcji za okazaniem biletu na koncert Mickiewicz – Stasiuk – Więckiewicz – Haydamaky
________________________________________________

II. 20 maja, godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Mickiewicz – Stasiuk – Więckiewicz – Haydamaky


Wystąpią:
Andrzej Stasiuk – recytacja
Robert Więckiewicz – recytacja
zespół Haydamaky
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Andrzej Borzym jr – dyrygent
Karol Furtak – prowadzenie
W programie: prezentacja ponadczasowych tekstów Adama Mickiewicza (m.in.: Sonety Krymskie, Reduta Ordona, Dziady, Konrad Wallenrod).

Bilety: 80 zł – normalny, 70 zł – ulgowy

Szczegóły: tos.art.pl/wydarzenia/mickiewicz-stasiuk-wieckiewicz-haydamaky
Facebook: www.facebook.com/events/714649739900120/
________________________________________________


ARTYŚCI, WYKONAWCY

HAYDAMAKY – ukraiński zespół folk rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Haydamaky mają za sobą udaną współpracę z polskimi artystami. Nagrywali z Grabażem, Maleńczukiem, Vavamuffin, Bednarkiem i wieloma innymi muzykami. Ich album nagrany wspólnie z VooVoo otrzymał statut złotej płyty i nominację do Fryderyków w 2010 roku. Zespół uzyskał również 7. miejsce na World Chart Music Europe w Radiu BBC.

Andrzej Stasiuk – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek Mury Hebronu, Dukla, Opowieści galicyjskie, Dziewięć, Jadąc do Babadag, Taksim, Dziennik pisany później, Grochów, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschód, Osiołkiem, Kroniki beskidzkie i światowe, Przewóz i innych. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Robert Więckiewicz – polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Zadebiutował w 1993 podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w „Naszym mieście” Thorntona Wildera w reż. Jana Błeszynskiego na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Dotychczas zagrał w ponad 40. filmach. Występował także w popularnych polskich serialach. Popularność przyniosła mu rola gangstera Blachy w serialu „Odwróceni” oraz filmie „Świadek koronny”, kinowej wersji serialu. Od kilku lat gra główne role męskie w polskich produkcjach. Za rolę główną w filmie „Wszystko będzie dobrze” Tomasza Wiszniewskiego otrzymał nagrodę za główną rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła – Polską Nagrodę Filmową 2008. Drugiego Orła przyniosła mu rola drugoplanowa w komedii „Ile waży koń trojański”. Film „W ciemności” z jego udziałem zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Sam Więckiewicz za rolę Leopolda Sochy zdobył po raz kolejny prestiżowe polskie nagrody: na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła.

Andrzej Borzym junior – dyrygent, kompozytor i aranżer, absolwent Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w warszawskiej AMFC w klasie prof. Ryszarda Dudka; studiował także kompozycję w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił m.in. na kursie prowadzonym przez Sir Colina Davisa w Hochschule für Musik w Dreźnie. Jeszcze jako student współpracował z Wydziałem Wokalnym macierzystej uczelni, prowadząc m.in. przedstawienia operowe J. Haydna, W.A. Mozarta i J. Straussa. W latach 2005–2007 roku prowadził Chór Kameralny Klubu Inteligencji Katolickiej Ars Cantata, w latach 2012–2016 był kierownikiem Zespołu Wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej, w latach 2017–2018 pracował jako dyrygent w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. Orkiestrą Słoweńskiej Opery Narodowej, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Vilnius Sinfonietta, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, orkiestrami filharmonii Częstochowskiej, Gdańskiej, Gorzowskiej, Lubelskiej, Podkarpackiej, Szczecińskiej, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Symfoniczną UMFC, Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Jest założycielem (2009 r.), kierownikiem i wokalistą Kwartetu Wokalnego Tempus, specjalizującego się w muzyce dawnej. Jego dorobek kompozytorski obejmuje kilkadziesiąt utworów, głównie wokalnych, oraz muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Jego dzieła znalazły się m.in. na płytach sekstetu wokalnego proMODERN „Where are you? Pieces from Warsaw” (dwa Fryderyki 2016) i „Shakespired” (cykl „4 pieśni do słow Williama Shakespeare’a”, dwa Fryderyki 2017) oraz „real life song” Joanny Freszel (nominacja do Fryderyka 2016, francuski Złoty Orfeusz 2016 za najlepszą interpretację i wykonanie muzyki współczesnej).

PARTNERZY/WSPÓŁPRACA


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Energia Ciepła S.A.
Partnerzy: Nova Metale Sp. z o.o., Kamienica Inicjatyw
Patroni medialni: TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, dziennik Nowości, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń



PRZYDATNE INFORMACJE I KONTAKTY


BILETY:
Bilety na wszystkie płatne wydarzenia można nabyć w Kasie biletowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej czynnej w czwartki i piątki w godz. 13:00 – 19:00 oraz na godzinę przed danym wydarzeniem oraz na stronie www.biletytos.pl.

KASA BILETOWA:
Małgorzata Działdowska
tel.: +48 56 642 43 79
[email protected]

W przypadku zainteresowania biletami grupowymi prosimy o kontakt:
Katarzyna Olszewska – specjalista ds. sprzedaży i marketingu
[email protected],
tel.: +48 56 644 83 01,
kom.: +48 790 206 810

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Flash LED ruchoma gowa WASH Strong 108x3W RGBW ed.II
Larsen struna skrzypcowa E 4/4 (strong)
Flash Pro Smoke Fluid 5l - wysokiej klasy polski pyn do wytwornic dymu (strong)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl