Jesteśmy szczęściarzami, bo tworzymy Santander Orchestra

Jesteśmy szczęściarzami, bo tworzymy Santander Orchestra

Tak mówił Maestro John Axelrod w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach do młodych muzyków, którzy w miniony weekend spotkali się po raz pierwszy, by oficjalnie rozpocząć przygotowywania do trasy koncertowej.

Dyrygent chwalił młodych muzyków i ich pracę, wskazując między innymi, że wielu z nich reprezentuje równie wysoki poziom artystyczny co członkowie zawodowych orkiestr. Granie muzyki wspólnie, w orkiestrze, jest jednym z najwspanialszych doświadczeń w życiu – jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Gdy słuchacze usłyszą nas grających z serca, zaangażowanych – wrócą do domów z przekonaniem, że właśnie przeżyli najbardziej niezwykłe chwile życia. I to jest nasz wspólny cel. Maestro wyraził też przekonanie, że projekt Santander Orchestra niesie ze sobą absolutnie unikatową wartość: Jesteście w wyjątkowej sytuacji – dzięki Santander Orchestra macie wsparcie wielu osób, które stoją za Wami i mówią: idźcie w świat, pokażcie swój talent.

Pierwsze spotkanie Santander Orchestra, które odbyło się w weekend 19-21 września br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, było nie tylko wstępem do intensywnych warsztatów orkiestrowych i trasy koncertowej, lecz także okazją do dyskusji na temat jakości kształcenia muzycznego w Polsce. – Młodzież w Polsce jest świetnie szkolona technicznie, edukowana na bardzo wysokim poziomie, gorzej jednak u nich z umiejętnościami kierowania swoją karierą. Przez dobór wyśmienitych nauczycieli i system szkoleń dodatkowych chcemy nade wszystko zmienić myślenie młodych muzyków, pokazać, jak wiele mają ścieżek kariery w Polsce, Europie i na świecie, by mieli odwagę zrobić krok naprzód – mówi Adam Balas, Dyrektor Centrum.

Podczas pierwszego zjazdu Santander Orchestra w Lusławicach młodzi muzycy poznali też nazwiska sześciu tutorów, pod których skrzydłami będą szlifować swój talent. Są nimi:

1.       Roland Greutter – skrzypce, pierwszy koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Radia Niemieckiego w Hamburgu,

2.       Julia Gartemann – altówka, Berliner Philharmoniker,

3.       Robert Nagy – wiolonczela, lider sekcji wiolonczel Wiener Philharmoniker,

4.       Daniel Ottensamer – klarnet, solista Wiener Philharmoniker,

5.       Markus Maskunitty – waltornia, solista wielu orkiestr symfonicznych, profesor Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover,

6.       Arkadiusz Góreckipuzon, muzyk współpracujący m.in. z Chicago Symphony Orkiestra.

Podczas tournée wspólnie z Santander Orchestra wystąpią także soliści. Gábor Boldoczki w trakcie koncertów dyrygowanych przez Krzysztofa Pendereckiego wykona Concertino na trąbkę tego kompozytora, a także przygotuje sekcję dętą blaszaną orkiestry do występów. Wyjątkowym solistą będzie także jeden z uczestników Konkursu Chopinowskiego. Jego nazwisko poznamy w październiku, kiedy otrzyma on specjalną nagrodę ufundowaną przez Santander Orchestra i wyruszy z młodymi muzykami w trasę, biorąc udział we wszystkich 5 koncertach. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania merytorycznego i finansowego Banku Zachodniego WBK. – Naturalna jest dla nas potrzeba synergii między prowadzeniem biznesu i inwestowaniem w lokalne społeczności - mówi Katarzyna Meissner, manager ds. public relations w Banku Zachodnim WBK. – Kiedy rok temu powstawała koncepcja projektu, chcieliśmy dzięki niemu promować wartość współpracy, kreatywności, odwagi w działaniu. I dzisiaj, patrząc jak muzycy pracują z Johnem Axelrodem, nie mamy wątpliwości, że ten plan się uda.

Więcej informacji na temat Santander Orchestry można znaleźć na stronie internetowej i Facebooku:

www.santanderorchestra.com
www.facebook.com/SantanderOrchestra







CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PROJEKCIE SANTANDER ORCHESTRA?

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 
 

1.       Jak narodził się pomysł zorganizowania Santander Orchestra?

Pomysł założenia orkiestry dla młodych muzyków narodził się w tym samym czasie, choć zupełnie niezależnie, w Fundacji MyWay i Banku Zachodnim WBK. Projekt jest realizowany wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i zaplanowano go jako inicjatywę powtarzaną w następnych latach.

 

2.       Co zyskają młodzi muzycy dzięki uczestnictwu w Santander Orchestra?

Przede wszystkim możliwość nauki pod okiem autorytetów – nie tylko w dziedzinie muzyki, lecz także w obszarze autorskich szkoleń. Cykl spotkań, zaplanowanych i prowadzonych przez specjalistów Fundacji MyWay, obejmie:

·         Trening personalny z coachem, w ramach którego poruszone zostaną m.in. aspekty wzrostu zaufania do siebie i swoich możliwości, lepszego poznania siebie, swoich systemów motywacyjnych i przekonań, wzrostu świadomości własnego wpływu na karierę i lepszego funkcjonowania w roli muzyka w obecnych warunkach gospodarczych,

·         Szkolenia z autoprezentacji i podstawowej komunikacji z mediami,

·         Szkolenia w zakresie praw autorskich i finansów z prezentacją kompendium wiedzy nt. tych zagadnień przez współpracujących z nami prawników i dyrektorów finansowych,

·         Zajęcia z Rafałem Wysockim, wybitnym specjalistą w dziedzinie osteopatii i fizjoterapii, twórcą unikatowego programu pracy z muzykami, polegającego na nowej organizacji ciała muzyka i ergonomii pracy z poszczególnymi instrumentami.

 

Jak podkreśla Adam Balas, Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach: Udział w projekcie to wyjątkowa szansa, jakiej nie było do tej pory w Polsce. Warte podkreślenia jest, że będzie to dla studentów projekt całkowicie bezpłatny.

 

3.       Jak wyglądała rekrutacja do Santander Orchestra?

Studenci akademii artystycznych do 31 sierpnia br. zgłaszali chęć uczestnictwa w Santander Orchestra. Za pośrednictwem formularza elektronicznego musieli przesłać nagranie z wykonaniem wskazanych regulaminowo utworów. Organizatorzy otrzymali aż 120 zgłoszeń. Jury, w którego skład weszli eksperci Fundacji MyWay i przedstawiciele Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, po wysłuchaniu nagrań przesłanych drogą elektroniczną wybrało ostateczny, 64-osobowy skład Santander Orchestra. Młodzi muzycy reprezentują większość polskich uczelni muzycznych.

 
 

4.       Co będzie działo się w najbliższych tygodniach, po zakończeniu rekrutacji?

Rusza praca nad repertuarem i przygotowania do trasy koncertowej! Pierwsze spotkanie Santander Orchestra odbyło się w dniach 19-21 września br. Młodzi artyści spotkali się z dyrygentem – Johnem Axelrodem i zaczęli prace nad przygotowaniem repertuaru do nadchodzącej trasy koncertowej. Pierwsze próby w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego były wstępem do intensywnych warsztatów orkiestrowych zaplanowanych na listopad i trasy koncertowej, która rozpocznie się tuż po nich. Teraz młodzi muzycy rozjechali się po całej Polsce, aby pracować nad repertuarem. Już pod koniec roku czeka ich niesamowita muzyczna przygoda.

 

5.       Nad czym konkretnie pracowali młodzi muzycy podczas pierwszego spotkania Santander Orchestra 19-21 września br. w Lusławicach?

Podczas wrześniowej rezydencji w Lusławicach orkiestra pracowała pod batutą Johna Axelroda m. in nad VII Symfonią d-moll op. 70 Antoniego Dvořáka, która będzie stałym elementem repertuaru wykonywanego podczas tournée w listopadzie i grudniu.

 

6.       W jaki sposób doszło do współpracy z Johnem Axelrodem i osadzeniu go w roli dyrygenta Santander Orchestra?

John Axelrod bardzo dobrze ocenia muzyków z naszego kraju, dlatego bardzo chętnie zaangażował się w Santander Orchestra. Wysoko cenię sobie muzyków z Polski. Uważam, że Europa Środkowo-Wschodnia stanowi matecznik najlepszych muzyków orkiestrowych. Po wielu latach tworzenia muzyki nad Wisłą, z radością dołączyłem do mojego przyjaciela i mentora, Krzysztofa Pendereckiego i przyjąłem zaproszenie do projektu Santander Orchestra – mówi o swoim zaangażowaniu dyrygent. Potwierdza także swoje zaangażowanie w pracę z młodymi muzykami: Wielokrotnie współpracowałem z różnymi inicjatywami skierowanymi do młodych muzyków. Szczególnie cenię inicjatywy edukacyjne, które zapewniają młodym artystom dobry start w karierę zawodową. Santander Orchestra jest dokładnie takim projektem.

49-letni teksański dyrygent podzieli się z młodymi muzykami swoją wiedzą dwukrotnie podczas warsztatów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

7.       Jaką rolę w projekcie odgrywa Maestro Krzysztof Penderecki?

Wsparcie i obecność Krzysztofa Pendereckiego to wspaniała rekomendacja dla projektu. Nie dość, że młodzi muzycy będą pracować pod batutą tego uznanego kompozytora i dyrygenta, to także zostali zaproszeni przez Maestro do Lusławic, gdzie Santander Orchestra będzie przygotowywała się do trasy koncertowej.

 

8.       Kto organizuje Santander Orchestra?

Pomysłodawcami orkiestry są Fundacja Młodych Talentów MyWay i Bank Zachodni WBK, które realizują projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

 
 

Fundacja powstała w 2013 roku. Jej celem jest podejmowanie działań edukacyjnych na rzecz rozwoju młodych talentów w Polsce i za granicą, wspieranie ich w budowaniu profesjonalnej kariery zawodowej. Fundacji zależy, by młode talenty rozwijały się i miały możliwość zaprezentowania się na największych i najbardziej prestiżowych scenach. By muzycy mogli to osiągnąć, Fundacja zapewnia profesjonalną i kompleksową pomoc w zakresie przygotowania i promocji młodego muzyka, wykorzystuje różne kanały, nowoczesne narzędzia komunikacji i uczy swoich podopiecznych, jak efektywnie z nich korzystać.

Bank Zachodni WBK – trzeci co do wielkości, pod względem liczby placówek, bank w Polsce, z liczącą 530 oddziałów siecią na terenie całego kraju – jest bankiem uniwersalnym, oferującym konta osobiste, rachunki firmowe, lokaty i kredyty. To jeden z największych i najbardziej nowoczesnych polskich banków, jeden z liderów rynku w zakresie usług elektronicznych i poziomu zabezpieczeń. Od kwietnia 2011 r. Bank Zachodni WBK jest członkiem Grupy Santander – jednej z największych grup finansowych świata i największej instytucji finansowej w strefie euro. Grupa Santander obsługuje ponad 102 mln klientów i posiada 14 756 oddziałów oraz zatrudnia 193 300 pracowników – więcej niż którykolwiek międzynarodowy bank. Bank Zachodni WBK jest sponsorem Fundacji MyWay.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego to projekt unikatowy na skalę międzynarodową – pierwszy tego rodzaju ośrodek rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych artystów, młodych muzyków i znakomitych pedagogów oraz przestrzenią wymiany doświadczeń, wspólnej edukacji i rozwoju. Ideą powstania tego wyjątkowego obiektu było stworzenie warunków umożliwiających zarówno konfrontację z rówieśnikami, jak również kontakt z niekwestionowanymi autorytetami polskiego i europejskiego świata muzycznego. Centrum tętni muzycznym pulsem przez cały rok, zapraszając artystów i publiczność do udziału w koncertach, festiwalach, kursach, seminariach, spotkaniach i warsztatach muzycznych. W skład obiektu w Lusławicach wchodzą m.in. sala koncertowa mieszcząca 650 widzów, zespół dydaktyczny obejmujący sale do ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, biblioteka i zespół pobytowy z częścią mieszkalną dla uczestników programów – pedagogów i młodych artystów. Architektura nowoczesnego obiektu Centrum harmonijnie komponuje się z otoczeniem i jest idealnym miejscem do twórczego działania.

Powiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX
Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Prim (640033) struna do wiolonczeli - A - Orchestra 4/4
Roland Cloud SRX Orchestra syntezator programowy (program komputerowy)
Presto Balance Orchestra struny kontrabasowe stalowe 3/4 (light)
Hoefner AS-26 Orchestra Series smyczek skrzypcowy 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl