EXKURS Szymona Brzóski i Kai Kołodziejczyk w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra na inaugurację działalności TRAFO Trafostacji Sztuki

Kaya Kołodziejczyk
Szymon Brzóska skomponował utwór, Kaya Kołodziejczyk stworzyła do niego choreografię, za wykonanie muzyczne odpowiada Baltic Neopolis Orchestra, tancerze wyłonieni zostali w warsztatach prowadzonych przez Kołodziejczyk i Michała Pawłowskiego – finalistę 3. edycji „You Can Dance. Po Prostu Tańcz!”. Prawykonanie wyjątkowego spektaklu „Exkurs” nastąpi podczas uroczystej inauguracji działalności TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie, 2 sierpnia br., o godz. 17. Koncert realizowany jest w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” współfinansowanego przez Pomorze Zachodnie oraz Instytut Muzyki i Tańca. Zaproszenia na koncert do zdobycia na profilach facebook’owych Baltic Neopolis Orchestra, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Trafostacji Sztuki.


Exkurs na mieszaną orkiestrę kameralną
Inspiracje do stworzenia najnowszej kompozycji Szymona Brzóski zostały zaczerpnięte z fenomenu techniki muzyki spektralnej. Istotą utworu jest podejście w nowatorski sposób do tematów skoncentrowanych wokół istoty dźwięku, jego wartości, czasowości jak i przeniesienia fenomenu odradzania się palety barw muzycznych w przestrzeni. Napisany utwór skomponowany jest na orkiestrę smyczkową, instrumenty dęte, perkusyjne oraz elektronikę.

Celem rozpoczęcia dialogu artystycznego pomiędzy twórcami jest wykorzystanie postaci mitycznego ptaka Feniksa, symbolu Słońca oraz wiecznego odradzania się życia. Projekt zakłada badanie terytoriów, w których odbiorca na zasadzie doświadczeń akustycznych - jak i wizualnych - jest świadkiem narodzin nowej jakości w szeroko rozumianej sztuce. Poprzez przenikanie się obrazów, zarówno tanecznych jak i muzycznych, widzimy pojawiające się i zanikające motywy, współgrające z założeniem multidyscyplinarrnego projektu artystycznego. Zasadniczą istotą kompozycji jest współistnienie muzyki i ruchu na zasadzie jedno- oraz wielopłaszczyznowej, dopełnianie i jednoczesne kształtowanie odrębności oraz unikatowości we wspólnej przestrzeni. Oba światy - muzyczny i ruchowy, koegzystują na zasadzie kontrastu i ujednolicenia. Pierwszy wynika z drugiego i na odwrót, przenikając się wzajemnie tworzą nową jakość estetyczną.

Szymon Brzóska
pierwsze próby komponowania podjął już w szkole średniej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii. Zainteresowany współistnieniem muzyki i innych dziedzin sztuki, takich jak taniec współczesny, teatr oraz kino.
Skomponował muzykę dla: Sidi Larbi Cherkaoui, Diastème, Davida Dawsona, Marii Pagés, Patrizii Bovi. Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do francuskiego filmu „Le bruit des gens autour” w reżyserii Diastème, którego przedpremiera odbyła się podczas Festiwalu w Avignon w 2008. W roku 2012 Szymon współpracował z grupą tancerzy i choreografów „New Movement Collective” nad przedstawieniem „Casting Traces” (premiera w Londynie w lipcu 2012 roku) oraz z Kayą Kołodziejczyk nad przedstawieniem „Oh, Noh”, którego premiera odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Muzykę Szymona wykonał na żywo „Kinematic Ensemble” skupiający muzyków współpracujących z kompozytorem od paru lat (między innymi Baltic Neopolis Orchestra).

Kaya Kołodziejczyk
jest tancerką i choreografką. Tańczyła w spektaklach twórców takich jak Anne Teresa de Keersmaeker, William Forsythe, Trisha Brown, Mariusz Treliński. Wśród jej autorskich realizacji choreograficznych znajdują się „Audycja IV” do muzyki Anrzeja Krzanowskiego, „Oh, Noh” do muzyki Szymona Brzóski, Opera Harnasie na podstawie „Krzesanego” Wojciecha Kilara i „Harnasi” Karola Szymanowskiego. Jako wykładowca współpracuje z Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie i jest gościnnym pedagogiem w wielu światowych teatrach tańca.

Baltic Neopolis Orchestra pod kierunkiem Emilii Goch to szczecińska orkiestra kameralna koncertująca od pięciu lat i ukierunkowana na polską muzykę XX i XXI wieku. Zespół współpracuje z wieloma cenionymi artystami i kompozytorami: Bartłomiejem Niziołem, Tomaszem Tomaszewskim, Janem Staniendą, Piotrem Wojtasikiem, Bernardem Le Monnierem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim.
Obrany przez Baltic Neopolis Orchestra kierunek rozwoju zaowocował wieloma prawykonaniami, m.in.: „Advent Music” na orkiestrę smyczkową P. Łukaszewskiego , „Songs of the past like dreams unfulfilled” na saksofon sopranowy, klarnet basowy i orkiestrę kameralną J. Stalmierskiego oraz „Baltic Suite” na fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową M. Wróblewskiego.
Baltic Neopolis Orchestra jest twórcą i organizatorem czterech cykli koncertowych: „Wielcy koncertmistrzowie” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, „Włącz orkiestrę!” w Studio S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin, „Muzeum muzyki” w oddziałach szczecińskiego Muzeum Narodowego oraz „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” w województwie zachodniopomorskim. Zespół ma za sobą koncerty na festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech oraz Czechach.

RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie.
Ze środków RPO odbudowano zabytkowy obiekt starej trasformatorowni przy ul. Św. Ducha w Szczecinie. 2 sierpnia swoją działalność w budynku inauguruje TRAFO Trafostacja Sztuki.
Niszczejący, zabytkowy budynek po byłej transformatorowi wymagał przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. W ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Regionalnego przywrócono świetność obiektowi. Polegało to na zachowaniu układu kompozycyjnego z podziałem na 3 trakty, podziału kondygnacyjnego i ciągów układu komunikacyjnego, wejścia głównego, pierwotnego podziału otworów okiennych oraz zachowaniu metalowych ościeżnic. Ponadto do budynku doprowadzono przyłącza mediów, a cały teren wokół trafostacji został uporządkowany i zagospodarowany.

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie to pierwsze centrum sztuki współczesnej w tym regionie Polski.
TRAFO wykorzystuje swój geograficzny potencjał – transgraniczne położenie w obrębie basenu Morza Bałtyckiego i bezpośrednie sąsiedztwo z kulturalną stolicą tej części Europy, Berlinem. Tworzy wyjątkowe „okno wystawowe”, dzięki któremu Szczecin konfrontuje swoje artystyczne oblicze ze światem.
Po rewitalizacji nowoczesne wyposażenie usytuowanych na kilku piętrach pomieszczeń umożliwia zróżnicowaną działalność wystawową, a imponujący hall główny pozwala na prezentację interdyscyplinarnych projektów.
TRAFO podąża tropem współczesnych artystów i aktywnie uczestniczy w procesie formowania się nowej, eksperymentalnej jakości estetycznej. Jego działalność obejmuje organizację wystaw i ich promocję, projekty edukacyjne i wydawnicze oraz międzynarodową współpracę i wymianę artystyczną.
TRAFO to nie tylko przestrzeń poświęcona sztuce, to także kawiarnia i księgarnia, miejsce spotkań i kulturalnej wymiany.

RPO - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie
Spektakl muzyczno-taneczny „Exkurs”
2 sierpnia 2013, godz. 17
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie (ul. Św. Ducha 4)


Artyści:

Szymon Brzóska (kompozycja)
Kaya Kołodziejczyk (choreografia)
Baltic Neopolis Orchestra (wykonanie)

Wstęp tylko na zaproszenia do zdobycia na:
facebok.com/BalticNeopolisOrchestra
facebook.com/rpowz
facebook.com/trafo.org

Koncert realizowany jest przy udziale środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Jerzy Fryderyk Haendel - Oratorium THEODORA Capella Cracoviensis
Scarborough Fair - Royal Philharmonic Orchestra
J. Brahms - Ta?ce w?gierskie - wersja metalowa

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Kai KSI 20 ukulele sopranowe
Kai KSI 10 ukulele sopranowe
Kai KCI-5000 ukulele koncertowe z pokrowcem
Kai KCI-10 ukulele koncertowe

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl