Christoph Willibald Gluck

Urodzony w Erasbach w 1714 przyczynił się do reformy opery, której obrońcą był sam Richard Wagner. Wychował się na wsi, był ojcem leśniczego, lecz dzięki zdolnościom muzycznym, śpiewając w chórach i grając na skrzypcach przyciągnął uwagę księcia Lobkowicza, który zabrał go w 1736 roku do Wiednia. Następnie książę Melzi zabrał go do Mediolanu, gdzie Gluck pobierał lekcji kompozycji u Giovanniego Battisty Sammartini.
Swoje pierwsze poważniejsze dzieło napisał w 1741 roku. Była to opera „Artaserse” jeszcze w stylu włoskim, dzięki której odniósł wielki sukces i dzięki której mógł przedstawić swoje następne dzieła „Il tigrane”, „La clemenza di Tito”, „La Cinesi”. Duży wpływ na twórczość operową Glucka miała opera francuska tragédie-lyrique Lully i Rameau, którą dokładnie przestudiował i następnie skomponował „Orfeusza i Eurydykę”, utwór który był inauguracją jego reformy. W operze tej starał się przywrócić tragiczność opery greckiej. Usunął aria da capo, przystosował głosy do postaci oraz zmienił recitativo secco na „z akompaniamentem orkiestry” oraz zatuszował różnicę między ariami i recitativami. W ten sposób przywrócił operze swoją „teatralność” zatraconą w epoce baroku. Reforma ta nie odniosła sukcesu w Wiedniu, jednak przyjęła się we Francji, gdzie postanowił zamieszkać w 1773 roku. Tam powstały jego słynne opery „Iphigénie en Aulide”, „Armida”, „Ifigenia na Taurydzie”. Jego ostatnia opera „Echo et Narsisse” przedstawiona w Paryżu była porażką. Gluck zmarł w Wiedniu w roku 1787.

"Orfeusz i Eurydyka". Wykonuje Magdalena Kožená.

https://www.youtube.com/watch?v=9kRiyW7dPJM

"Parys i Helena" (uwertura)- Gabrieli Players

https://www.youtube.com/watch?v=FKwx65Te3VQ

Powiązane Video Wszystkie video

Gluck - Melodie - Orfeusz i Eurydyka
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Vic Firth SCS Christoph Schneider Signature paki perkusyjne
PWM Habela Jerzy - Sowniczek muzyczny
UDG SlingBag/Trolley Deluxe Gold / Bronze
American Audio TT Record USB gramofon DJ z nagrywaniem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl