Jean-Baptiste Lully

Ten francuski kompozytor pochodzenia włoskiego przyszedł na świat we Florencji w roku 1632. Pochodził z ubogiej rodziny, jednak zwrócił on uwagę pewnego szlachcica z Guise, która zabrał młodego Lully do Paryża. Tam rozpoczął służbę na dworze Ludwika XIV, który dał mu do dyspozycji orkiestrę skrzypiec, dzięki czemu artysta ten zyskał sławę jako skrzypek, kompozytor oraz dyrygent. Od 1653 roku skomponował wiele tańców, w tym liczne balety, np. „Les Saisons”, „Les muses” tańczone na dworze przez Lully jak i króla. Również w Paryżu nawiązał kontak z takimi pisarzami jak Moliere Corneille, Recine, z którymi współpracował przy prezentowaniu niektórych dzieł. Skomponował muzykę do komedio-baletu Moliere „Le mariage forcé”. Wzbogacił się i dostał posadę sekretarza króla.
W 1671 roku skomponował balet „Psyché”, który 2 lata później został przekształcony i zmieniony w operę. I to właśnie w tej formie muzycznej Lully wprowadził znaczne innowacje, np. odpowiednie akcentowanie tekstu w stosunku do muzyki, zmienił „recitativo secco” na „z akompaniamentem”, użył znacznie szybszych tańców od tych stoswanych ówcześnie oraz ustalił formę uwertury francuskiej opartej na wolnym powtarzającym się motywie, po którym nastepuje szybki. Wśró oper kompozytora na uwagę zasługują: „Cadmus et Hermione”, „Alceste”, „Proseperine”, „Roland” i przede wszystkim „Armide”. Komponował równiez muzykę religijną („Misere”) oraz utwory instrumentalne („Trios pour le coucher du Roi”). Zmarł w 1687 roku w Paryżu po tym jak do rany, którą zrobił sobie batutą podczas jednego ze swoich wystąpień przedostała się infekcja.

Armide. Wykonanie: Mercury Baroque.


Trios pour le coucher du Roi. Wykonanie Chicago Baroque Ensemble.


Powiązane Video Wszystkie video

Jean Baptiste lully - Marche pour la cérémonie des Turcs
Jean Baptiste lully - Isis - C'est lui dont les dieux ont fait choix
Gabriela Montero - improwizacja
Cappella Gedanensis Crato Büthner - Aria Sunamithica

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Jean Baptiste CL 480 klarnet Bb
Hoefner AS-22 BF 3/4 smyczek do kontrabasu 3/4, typ francuski
Ortega OCS-350U pasek do ukulele Blue Jean
Ortega OCS-330U pasek do ukulele Sun Jean

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl