(...) Tytuł arii oznacza „załóż kostium”. Te słowa mówi do siebie klaun, który ma wyjść na scenę i zabawiać ludzi. Wcale jednak nie ma na to ochoty, bo właśnie się dowiedział, że dziewczyna go zdradza. Ale w ramach zasady show wyrażonej w piosence Queen, nakłada makijaż, zakłada kostium i śpiewa „śmiej się, pajacu” („ridi, pagliaccio”).
Każdemu kiedyś zdarzyła się taka sytuacja – wszystko się wali, chce się wyć, a trzeba wyjść do ludzi i szczerzyć zęby jak idiota. W takich chwilach pozostaje tylko zaśpiewać „załóż kostium, przypudruj twarz”.
Urodzona w 1974 roku Rachel Barton Pine na skrzypcach zaczęła grać w wieku trzech lat, ma za sobą współpracę m.in. z Zubinem Mehtą i Placido Domingo, ale grała też z Jimmym Pagem i Robertem Plantem z Led Zeppelin, a także innymi muzykami, którym bliżej do Hendriksa niż Paganiniego.
To wszechstronna orkiestra wykonująca muzykę od baroku po współczesność. Tworzą ją muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych m.in.: Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Teatr Napięcie (Łódź) zaprasza na przesłuchania uzupełniające do partii solistycznych nowopowstającej opery na temat mocy kosmicznej harmonii pt.: "Cosmocanto".
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Ruggero Leoncavallo był włoskim kompozytorem, znany przede wszystkim jako autor opery "Pagliacci", w której znajduje się arioso "Vesti la giubba". Ta opera zyskała ogromną popularność dzięki wyjątkowemu mimowi i dramatycznemu wykonaniu, a Plácido Domingo, uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków naszych czasów, doskonale oddaje emocje klauna. W arii "Vesti la giubba" klaun wyobraża sobie, jak ma zabawiać publiczność, mimo że wewnątrz jest zrozpaczony z powodu zdrady ukochanej. To uniwersalne uczucie, które wielu z nas zna - musimy czasem ukrywać nasze cierpienie i podstawiać uśmiech na twarz, aby spełnić oczekiwania społeczne. Przez ten makabryczny kontrast między uśmiechem, a głębokim smutkiem, aria ta staje się prawdziwym manifestem ludzkiej tragedii. Kompozytor wykorzystuje w tej arii mocne melodie, które doskonale oddają emocje bohatera. Melodia ta ma w sobie nutkę melancholii, ale także radości, co idealnie wpisuje się w przeżycia klauna. Jest to moment, w którym publiczność może poczuć silne emocje i współczuć klaunowi. "Vesti la giubba" to jedno z najbardziej znanych i cenionych dzieł operowych. Bogate w emocje wykonanie Plácido Domingo dodaje mu jeszcze większej siły i intensywności. To arcydzieło operowe, które porusza serca słuchaczy i utkwi w pamięci na zawsze.
To przepiękne wykonanie arii przez Plácido Domingo dodaje jej jeszcze większej głębi emocjonalnej. Można poczuć ból i rozpacz klauna, który musi ukrywać swoje prywatne problemy i udawać, że jest szczęśliwy dla publiczności. W tych kilku minutach przeżywamy razem z nim całą gamę emocji – smutek, złość, ale też determinację. To prawdziwa sztuka, która dotyka naszych serc i pozwala nam zrozumieć, jak trudno czasami być silnym i ukrywać własne cierpienie.