1. Start
  2. Artykuły
  3. Wywiady
  4. Wywiad z Fair Play Quartet
ARTYKUŁ: Wywiady - Wywiad z Fair Play Quartet

Wywiad z Fair Play Quartet

szukaj w artykułach:
fot. Monika Liber
Fair Play Quartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, którzy współpracują również z takimi orkiestrami jak Opera Narodowa czy Polska Orkiestra Radiowa. W swoim repertuarze posiadają zarówno utwory muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Zespół brał udział w nagraniach płyt licznych polskich artystów rozrywkowych. W roku 2013 wydał autorską płytę "Kolędy | Carols". Kwartet koncertuje na całym świecie. W kwietniu tego roku wybiera się w trasę do Chin.

 1. Wszyscy jesteście absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Czy to właśnie tam się poznaliście i postanowiliście założyć razem kwartet? Jak zaczęła się wasza wspólna przygoda?

W pierwotnym składzie kwartetu spotkaliśmy się na studiach przy okazji nagrań do filmu Michała Kwiecińskiego „Jutro idziemy do kina”. Od tamtej pory rozpoczęliśmy stałą współpracę pod nazwą Fair Play Quartet. Od maja 2012 roku partię 2 skrzypiec realizuje Justyna Milkiewicz. Poza pracą w kwartecie, prywatnie przyjaźnimy się. Niektórzy z nas znają się jeszcze z podstawówki.

2. Z informacji na waszej stronie wynika, że na wasz repertuar składa się dużo różnych gatunków muzycznych, wliczając w to muzykę rozrywkową. Czy to oznacza, że w każdym gatunku muzycznym czujecie się jak ryba w wodzie czy też macie jakieś swoje ulubione style, gatunki, epoki?
Jesteśmy zespołem poruszającym się między klasyką a rozrywką. Wszyscy pochodzimy z rodzin związanych z muzyką rozrywkową i ten rodzaj grania najbardziej lubimy. Jednak część naszych korzeni, ze względu na edukację oraz „orkiestrowy” początek kariery muzycznej, wciąż trzyma nas w klasyce. I za bardzo muzykę klasyczną cenimy, żeby porzucić ją zupełnie. Poza tym, praca w kwartecie smyczkowym wymaga jednak utrzymywania techniki, aparatu gry, który doskonalimy w repertuarze klasycznym. Jednym z naszych ulubionych utworów są Fugi J.S.Bacha ze zbioru DWK zaaranżowane na skład kwartetowy przez W.A.Mozarta. Bardzo cenimy sobie także pracę w studio. Mamy w repertuarze wiele aranżacji popowych przebojów takich gwiazd jak Michael Jackson, Adele czy Bruno Mars napisanych specjalnie dla naszego zespołu. Nie zamykamy się na żaden rodzaj muzyki.

3. Chociaż jesteście młodymi ludźmi, to macie już na swoim koncie spore osiągnięcia i doświadczenia dzięki współpracy m. in. z Operą Narodową, Sinfonią Varsovią czy Sinfonią Iuventus. W jakim stopniu odczuwacie, że ta wasza „pozakwartetowa” działalność was wzbogaca i jak wpływa na waszą pracę w ramach zespołu?
Praca w kwartecie wymaga umiejętności technicznych, strojenia między instrumentami, a także zgrania i wyczucia siebie nawzajem. Doświadczenia orkiestrowe nauczyły nas przede wszystkim reagowania na siebie i grania w zespole oraz dyscypliny. Każdy z nas działa także w projektach teatralnych czy rozrywkowych. Każde doświadczenie wzbogaca nas o nową wiedzę, którą można przełożyć na konkretne zagadnienia w trakcie pracy kwartetu.

4. W kwietniu 2014 roku planujecie trasę koncertową do Chin. Koncertowaliście już w tym kraju czy będzie to wasz pierwszy występ w Chinach?
W Chinach byliśmy kilkakrotnie przy okazji różnych projektów orkiestrowych, także ten kraj nie jest nam obcy. W składzie kwartetowym będzie to jednak nasza pierwsza trasa po Chinach.

5. Jaki repertuar będziecie prezentować tamtejszym melomanom?
Wymogiem chińskiego rynku muzycznego są koncerty 90 minutowe, podzielone na dwie 45 minutowe części. Naturalne wydało nam się więc podzielenie programu na klasyczny i rozrywkowy. W pierwszej części koncertu zabrzmią, obok wspomnianych już Fug Bacha, utwory polskich kompozytorów - Panufnika, Chopina, Bacewicz, a także wiolonczelisty kwartetu Jana Stokłosy. Druga część składa się z utworów lżejszych. Rozpoczniemy Suitą z West Side Story Leonarda Bernsteina, a zakończymy przebojem Adele „Roliing in the deep”. W drugiej części zabrzmią także utwory Derwida (Witolda Lutosławskiego) zaaranżowane specjalnie dla naszego zespołu przez wspomnianego Janka Stokłosę.

6. Czy ze swoim repertuarem wychodzicie naprzeciw oczekiwaniom chińskiej publiczności?
Program był ustalany w porozumieniu z chińską agencją koncertową „Eurovista”, która jest orgnizatorem naszej trasy. Między innymi na ich prośbę jeden z koncertów, na Uniwersytecie Hangtian w Pekinie, będzie składał się wyłącznie z utworów rozrywkowych. Zależało nam, żeby w repertuarze znalazło się dużo muzyki polskiej- nie tylko tej klasycznej, ale także bliższej młodemu odbiorcy, popowej, stąd w repertuarze m.in. utwory Derwida czy Kurylewicza.

7. W jakich miejscach będziecie koncertować?
Nasza trasa koncertowa obejmuje główne miasta Chin - Pekin, Szanghai, Baotou, Xuzhou, Fuling, Chongqin. Koncerty odbędą się w wielkich, świetnie wyposażonych, nowoczesnych salach koncertowych mieszczących w większości powyżej 1000 osób. W Szanghaiu wystąpimy także w ramach Tygodnia Kultury Polskiej organizowanego przez Polski Konsulat.

8. Jakie macie plany po zakończeniu waszej trasy koncertowej? Czy planujecie dalsze występy za granicą czy może nagranie jakiejś nowej płyty?
Pomysłów i planów mamy wiele. Oprócz stale pojawiających się propozycji koncertowych, przymierzamy się do zapisania kilku naszych projektów na płyty, m.in. nagranie piosenek Derwida. Mamy także kilka zaproszeń na nagrania partii smyczkowych na krążkach polskich wokalistów. Tournee w Chinach jest dla nas jednym z wielu projektów które realizujemy – w najbliższym czasie na pewno, jednym z najbardziej egzotycznych.

www.fairplayquartet.com/


kategoria: Wywiady
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl