Wszystkie koncerty i przesłuchania Konkursu im. H. Wieniawskiego online!

48 skrzypków z 17 krajów, w tym aż 10 Polaków wystartuje w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wszystkie koncerty i przesłuchania można bezpłatnie śledzić w portalach Narodowego Instytutu Audiowizualnego, tegorocznego partnera konkursu, na ninateka.pl oraz muzykotekaszkolna.pl. Transmisję gali wręczenia nagród i konkursu laureatów warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć także w kinowej sali NInA. Wstęp wolny.

Już jutro, 8 października rozpocznie się jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W konkursie wystartuje 48 skrzypków, w tym aż 10 Polaków, wybranych z grona 250 młodych muzyków, którzy wzięli udział w eliminacjach. Preselekcje w czterech miastach na świecie: Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio prowadził przewodniczący jury konkursu Maxim Vengerov.

W czterech etapach skrzypkowie będą mogli zaprezentować cały wachlarz swoich muzycznych umiejętności – od gry solo, poprzez współpracę z pianistą, orkiestrą kameralną i drugim solistą (w Symfonii Koncertującej W.A. Mozarta w III etapie), aż po grę z wielką orkiestrą symfoniczną (finaliści zagrają dwa koncerty skrzypcowe).

Transmisje online i kinie NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny, partner tegorocznej edycji konkursu, zaprasza do śledzenia transmisji wszystkich przesłuchań oraz koncertów, w tym koncertu inauguracyjnego oraz gali wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, online. Bezpłatne transmisje odbędą się na www.ninateka.pl oraz www.muzykotekaszkolna.pl.

Ostatni, finałowy koncert zwycięzców konkursu, warszawska publiczność będzie mogła wspólnie zobaczyć i posłuchać w sali kinowej NInA, a po koncercie podzielić się wrażeniami przy filiżance dobrej kawy w Café Gorączka. Transmisję będzie można śledzić na dużym ekranie w znakomitych warunkach akustycznych w niedzielę, 23 października o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Rejestracje przesłuchań oraz rejestracja koncertu laureatów sukcesywnie będą udostępniane w portalach NInA.

Uczestników konkursu będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Honorowym Przewodniczącym jury będzie Krzysztof Penderecki. Na laureatów czekają nagrody, których łączna pula wynosi 100 000 euro. Niezwykle atrakcyjne będą tym razem także nagrody pozaregulaminowe – przede wszystkim koncerty w prestiżowych salach koncertowych świata i z towarzyszeniem znakomitych orkiestr.

Historia konkursu

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego ma długą i barwną historię, dziś nieodłącznie kojarzy się z Poznaniem, gdzie odbywa się nieprzerwanie od 1952 roku co pięć lat. Ale pierwsza edycja odbyła się jeszcze przed II wojną światową, w 1935 roku w Warszawie. Ponad osiemdziesięcioletnia historia konkursu, to grono laureatów, którzy zapisali się na stałe w historii wykonawstwa. Wystarczy wymienić kilka nazwisk takich skrzypków jak: Dawid Ojstrach, Wanda Wiłkomirska, Wadim Brodski czy Bartłomiej Nizioł. Tryumfatorkami trzech poprzednich konkursów były kobiety, w 2001 roku zwyciężyła Alena Baeva, w 2006 roku na najwyższym podium stanęła Agata Szymczewska, a pięć lat później Koreanka Soyoung Yoon, która zainauguruje tegoroczną edycję.


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 14 000 można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa.

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Maxim Vengerov - Koncert specjalny podczas XIV konkursu im. H. Wieniawskiego 2011
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Steinberg Cubase Artist 7 program komputerowy (darmowy update do wersji 8 online)
Steinberg Cubase Artist 7 EDU program komputerowy, wersja edukacyjna (darmowy update do wersji 8 online)
Steinberg Cubase 7 EDU program komputerowy, wersja edukacyjna (darmowy update do wersji Pro 8 online)
Steinberg Cubase 7 program komputerowy (darmowy update do wersji Pro 8 online)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl