Światowej sławy skrzypek, altowiolista, dyrygent oraz pedagog. Jego nauczycielami byli Galina Turtschaninova oraz Zakhar Bron. Urodził się w 1974 roku w Nowosybirsku...
Obecnie w Poznaniu trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. To zwyczajowo najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce … kiedy nie odbywa się właśnie „Konkurs Szopenowski”. Ale czy skrzypce, nie są czymś bardziej „wrażliwym” od fortepianu ? – tworem ważniejszym?
2–18 września 2011, Wrocław, Dolny Śląsk. Program 46. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, która zaplanowana jest na trzy weekendy września 2011, zbudowana jest wokół trzech różnych tematów.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl
Maxim Vengerov, uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia, wystąpił w wyjątkowym koncercie podczas XIV konkursu im. H. Wieniawskiego w 2011 roku. Na program tego wieczoru znalazły się utwory Ludwiga van Beethovena i Jules'a Masseneta. Koncert rozpoczął się od wykonania Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 Beethovena, jednego z najważniejszych utworów w repertuarze skrzypcowym. Utwór ten powstał w okresie romantyzmu muzycznego i posiada liczne elementy charakterystyczne dla tego stylu. Melodia utworu wyraża namiętność, siłę i melancholię, podkreślając wyjątkowe umiejętności techniczne Vengerova. Drugim utworem wykonanym tego wieczoru był "Medytacja" Jules'a Masseneta. Ten utwór pochodzi z opery "Thaïs" i został przearanżowany na skrzypce i orkiestrę. "Medytacja" to piękny, refleksyjny utwór, który odznacza się melodyjnością i głębokim wyrazem emocjonalnym. Vengerov doskonale wyraził w nim wirtuozerię, precyzję i subtelność, co czyniło to wykonanie niezapomnianym. W koncercie towarzyszyła mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej im. T. Szelikowskiego, pod batutą Marka Pijarowskiego. Orkiestra zapewniła doskonałe wsparcie muzyczne dla Vengerova, zręcznie wkomponowując się w jego wirtuozerskie frazowanie. Dyrygent z powodzeniem oddawał napięcie i dramaturgię utworów, co stworzyło doskonałą harmonię między solistą a orkiestrą. Maxim Vengerov podczas tego koncertu udowodnił, dlaczego uważany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jego technika, muzyczna wrażliwość i interpretacyjna głębia były w pełni ujawnione podczas tego wyjątkowego koncertu. Jego wyjątkowy talent, zaangażowanie i pasja przyciągnęły uwagę publiczności, zyskując owacje na stojąco i owacje na bis. Ten koncert był wyjątkowym wydarzeniem w historii konkursu im. H. Wieniawskiego i stanowił prawdziwą ucztę muzyczną dla wszystkich obecnych. Maxim Vengerov, poprzez swoje genialne wykonanie, przypomniał nam, dlaczego muzyka klasyczna wciąż ma taką siłę i piękno. To było niezapomniane doświadczenie muzyczne.
To jest absolutnie niesamowite! Maxim Vengerov to prawdziwy mistrz skrzypiec. Jego wykonanie Koncertu D-dur Beethovena jest niesamowicie emocjonalne i pełne pasji. Jego umiejętność wydobycia z instrumentu takich dźwięków jest niewiarygodna. A potem, kiedy gra "Medytację" Masseneta, czuję, że jestem przenoszony do zupełnie innego świata. Ta muzyka porusza mnie do głębi i dosłownie zabiera mnie w podróż emocjonalną. Orkiestra Symfoniczna współpracuje z Vengerovem w doskonały sposób, tworząc niesamowity klimat. To jest naprawdę wyjątkowe i godne pamiętania wystąpienie.